Recepty

Ako pripraviť černicový likér?

černicový likér Recept na černicový likér. Černicový likér je skôr také „babské“ pitie – menej alkoholický, sladkokyslý a aromatický nápoj. Je ako stvorený (v malej miere) na podvečerné dámske posedenie. Ale keď sa černicový likér podarí, a keď nie je tak úplne sladký bez alkoholu, páni si tiež občas malý pohárik dajú. Ako pripraviť černicový likér, aby všetkým chutil? Prinášame vám recept.

Čo budete potrebovať ak si chcete pripraviť černicový likér:

  • černice
  • škorica
  • nové korenie
  • cukor
  • liehovina alebo lieh

Rozdiel medzi černicovým likérom a černicovým vínom

Aromatické černice s vyšším obsahom ovocných kyselín sa hojne využívajú na výrobu domáceho černicového vína. Pripraviť ostružinový likér je menej prácne – pracujete s menším množstvom surovín, nepretáčate. Ale predovšetkým je pri výrobe ostružinového likéru istota, že sa dielo nepokazí (čo u vína pri menších skúsenostiach môže nastať).

Nevýhodou ostružinového likéru sú vyššie vstupné náklady – musíme kúpiť alkohol, a ten je drahý. Útechou môže byť, že riedením pri výrobe znásobíte jeho objemové množstvo (avšak na úkor jeho alkoholickej „sily“).

Recept na černicový likér krok za krokom

černiceNazbierajte dva litre lesných černíc. Popínavé ostružinovníky s malinami pri zbere minieme, ich plody sú síce sladšie, ale menej výrazné – hodia sa viac na džem.

Černice preberte. Ale neprepierajte vodou. Dôkladne ich roztlačte a nechajte v chlade zakryté štyri dni stáť (v chladničke alebo v chladnej pivnici).

Príprava černíc

Sitko vyložte staro utierkou (alebo starou plienkou), položte na hrniec a roztlačené ostružiny nechajte vlastnou váhou odkvapkať.

Ak máte skúsenosti s vykvapkávaním v plátne bez sitka (napríklad v špeciálnom textilnom vrecku), využite to.

Príprava černicového sirupu

V troch deci šťavy zvarte pol kila cukru, kúsok celej škorice, tri guľôčky nového korenia. Pridajte vytlačenú šťavu z ostružín a veľmi pomalým varom zvárajte asi pol hodiny.

Dováranie černicového likéru

recept černicový likérZvarený ovocný sirup nechajte vychladnúť, vyberte z neho korenia. Potom zmiešajte s litrom nejakej pálenky bez chuti (vodka, atď.), ktorá má okolo 40% alkoholu.

Alebo ostružinový sirup zmiešajte s pol litrom liehu, ale v tom prípade musíte do sirupu použiť nie 300 ml, ale 800 mililitrov vody.

Stáčanie černicového likéru do fliaš

Cez filtračný papier v lieviku stočte černicový likér do fliaš s uzáverom. Nechajte ešte do Vianoc odležať.

Servírujte v malých – najlepšie krištáľových – pohárikoch ako aperitív, digestív alebo k popoludňajšej káve so zákuskom. Určite neodporúčame piť vo veľkom množstve, to by sa vám žalúdok nepoďakoval. Na zdravie!

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button