Recepty

Ako pripraviť grog – horúci alkoholický nápoj?

grog - horúci alkoholický nápojGrog patrí k obľúbeným horúcim alkoholickým nápojom, zvlášť v zimných mrazivých dňoch. Tento horúci nápoj je pôvodne nápojom britských námorníkov. Tí ho pripravovali z citrusovej šťavy (citrónovej alebo pomarančovej) a jamajského rumu. Príprava grogu je veľmi jednoduchá, postačia vám totiž iba štyri základné ingrediencie: rum, voda, cukor a plátok citrónu. Existuje však rozmanité množstvo rôznych druhov grogu, avšak všetky majú ako základ receptu uvedené štyri ingrediencie. Alfou a omegou grogu je v podstate rum a horúca voda, avšak v mnohých variáciách je rum nahrádzaní napríklad koňakom, whisky alebo arakom. My vám prinášame recept a inšpirácie na prípravu tých najznámejších druhov grogu. Na zdravie!

Čo budete na grog potrebovať:

Suroviny na klasický grog:

  • rum
  • voda
  • krupicový cukor
  • citrón.

Suroviny na iné druhy ako klasický grog:

Klasický jednoduchý grog

Hrnček naplňte z 2/3 vriacou vodou. Vo vriacej vode rozpustite krupicový cukor – približne  2-3 malé lyžičky, a zvyšok dolejte rumom – približne 4 dcl = 1 malý štamperlík rumu.

Na záver pridajte olúpaný plátok citrónu. A máte hotovo. Ľahko si môžete pripraviť aj nealkoholickú variantu klasického grogu, kedy je postup úplne rovnaký, len miesto panáka rumu, pridáte rumovú trstinu (stačí nepatrné množstvo – cca 1/2 jednej malej lyžičky).

Grog z griotky

griotkový grog - receptTento typ grogu je veľmi obľúbený, najmä u žien a to pre svoju sladkú chuť. Postup je veľmi obdobný ako pri klasickom grogu.

Hrnček naplňte z 2/3 vriacou vodou, rozpustite krupicový cukor približne 2-3 malé lyžičky a pridáme 2 dcl rumu a 4 dcl griotky. Na záver pridajte olúpaný plátok citrónu.

Škandinávsky grog

Škandinávsky grog je na prípravu ťažší, než predchádzajúce dva, a to najmä kvôli ingredienciám.

Pri príprave škandinávskeho horúceho nápoja (celkovo pre 4 osoby) budete potrebovať červené víno cca 0,5 l, 0,2 l brandy, 150 g krupicového cukru, 15 ks olúpaných mandlí, 50 g hrozienok, 3 klinčeky, 1 ks nemletej ​​škorice, 1 vanilkový lusk.

Do kastrólika si nalejte červené víno, pridajte k nemu krupicový cukor, klinčeky, škoricu a vanilku. Víno priveďte do varu. Nechajte chvíľu odstáť, potom prilejte brandy.

Pred rozlievaním do pohárov preceďte cez sitko a podávajte opäť s olúpaným plátkom citróna.

Grog z karamelu

Na prípravu karamelového grogu (celkovo pre 4 osoby) budete potrebovať základné ingrediencie ako 0,5 l rumu, 0,5 l vody, 5 malých lyžíc cukru, citrón, plátok masla, 5 ks klinčekov, 2 ks nemletej ​​škorice.

V kastróliku cukor opatrne zkaramelizujte, pridajte vodu, klinčeky a škoricu. Krátko povarte (POZOR – neprivádzajte až k varu), pridajte rum a až teraz zohrejte k varu.

Takto pripravený grog odstavte. Do pohárov pridajte plátok masla a olúpaný citrón. Až teraz môžete do pohárov vliať uvarený horúci nápoj. Vytvorí sa vám bohatá pena, ktorá je pre karamelový grog typická. Práve cez túto penu by sa mal karamelový grog piť.

Grog s vaječnými žĺtkami

recept na grogNa prípravu grogu s vaječnými žĺtkami (celkovo pre 4 osoby) budete potrebovať opäť 0,25 l rumu, 0,5 l vody, 6 malých lyžíc cukru, 4 vaječné žĺtky, 4 plátky olúpaného citrónu. Najskôr zmiešajte žĺtky s rumom.

Potom takto vzniknutú zmes pridajte do pohárov. Do vody pridajte cukor a priveďte do varu.

Potom nalejte priamo do pohárov na žĺtkovo-rumovou zmes. Pridajte plátok citróna. Grog s vaječnými žĺtkami máte hotový.

Varovanie

Pozor, aby ste grog nenalievali do pohárov z príliš tenkého skla. Nakoľko sa jedná o horúci nápoj, tenké sklo by mohlo pôsobením horúcej vody prasknúť.

Vyskúšajte aj recepty na tieto nápoje:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button