Recepty

Ako uvariť výbornú cibuľačku?

pravá francúzska cibuľačka Recept na výbornú cibuľačku. Cibuľačka je veľmi obľúbená a známa polievka. V niektorých reštauráciách však stále nevedia pripraviť dobrú poctivú cibuľačku. Ponúkajú iba rozvarenú cibuľu mdlej farby, ktorá rozhodne cibuľačku ani nepripomína. Skúste si pripraviť poctivú francúzsku cibuľačku doma. Výborná cibuľačka síce nie je bleskovo hotová, zato jej chuť a vôňa vám náročnejšiu prípravu vynahradí. Recept na výbornú cibuľačku zapečenú s bagetou a syrom nájdete v našom článku. Tak si ju poďte pripraviť spolu s nami.

Čo budete potrebovať na výbornú cibuľačku:

  • 3 veľké cibule
  • 50 g masla
  • 1 liter domáceho vývaru
  • 1 dcl suchého bieleho vína
  • 2 lyžice bieleho vínneho octu
  • 3 lyžice hladkej múky
  • soľ, korenie
  • rozmarín, prípadne iné bylinky
  • staršie bagetu či iné pečivo
  • strúhaný syr na zapečenie.

Aká cibuľa je najlepšie na prípravu cibulačky

Pre dlhšie varenie aj pri vysokých teplotách sa najlepšie hodí žltá čiže kuchynská cibuľa, ktorá zároveň obsahuje väčšie množstvo síry, tým pádom má výraznejšiu vôňu a chuť.

Aký si pripraviť vývar

recept na výbornú cibuľačkuPre varenie cibuľovej polievky môžete použiť akýkoľvek domáci vývar, či už kurací, hovädzí alebo napríklad zeleninový.

Pokojne použite aj ten čo vám ostal z nedeľného obeda. Vyhnite sa však vývaru z kocky, všetka snaha o poctivú polievku by prišla navnivoč.

Povedzme si otvorene, vývar z kocky nie je poctivý vývar. Ja na prípravu cibuľačky používam domáci zeleninový vývar z najrôznejších druhov zeleniny.

Zároveň tak môžete spotrebovať zvyšnú zeleninu alebo využiť zeleninu zo záhradky. Možností máte viac a tak si stačí iba vybrať, pre vás ten najlepší.

Aký syr použiť na zapečenie

Vo viacerých receptoch sa píše, že na prípravu francúzskej cibulačky môžete použiť len syr Comté (vo Francúzsku) alebo Gruyère (vo Švajčiarsku).

Avšak vo francúzskych receptoch možno nájsť, že je možné použiť aj Ementál, Brie, Cantal, Appenzeller, Parmezán a ďalšie. A keďže neexistuje jednotný recept, je len na vás, ktorý syr vám najviac chutí a ktorý si vyberiete. Je totiž dosť možné, že niektoré z menovaných syrov na našich trhoch budete zháňať ťažšie.

Postup prípravy výbornej cibuľačky krok za krokom

Príprava cibuľového základu

Cibule olúpte a nakrájajte ich na tenké polovičné kolieska. V hrnci na miernom ohni rozpustite maslo a prisypte cibuľu, ktorú za veľmi častého miešania nechajtee pomaly zhnednúť. Trvá to zhruba 30-45 minút.

Pridávanie zvyšných surovín

výborná cibuľačkaPotom prilejte 2 lyžice bieleho vínneho octu (ja som použila rozmarínový vínny ocot) a za stáleho miešania varte na miernom ohni ďalších 10 minút.

Potom prisypte hladkú múku a za stáleho miešania, aby sa cibuľa nepripálila, varte ďalších 5 minút v nezakrytom hrnci. Na cibuľu skutočne dávajte pozor, pretože už zmes obsahuje múku, ktorá sa môže ľahko spáliť.

Prilejte biele víno a vývar, polievku osoľte, okoreňte, pridajte bylinky, priveďte ju k varu a na miernom ohni povarte 20 minút.

V prípade potreby ju dochuťte.

Príprava bagiet so syrom

Plátky bagety, rožkov či hriankového chleba opečte v rúre či hriankovači dozlatista a prípadne nakrájajte na menšie kúsky. Polievku nalejte do misky, pridajte plátky či kúsky opečeného pečiva a zasypte strúhaným syrom.

Misku s polievkou dajte zhruba na 4 minúty do rúry zapiecť. Polievku dozdobte čerstvými bylinkami a môžete podávať. Dobrú chuť!

Ďalšie výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button