Recepty

Ako urobiť pečené cibule plnené mletým mäsom?

plnené cibule Recept na lacné jedlo. Pečené cibule plnené mletým mäsom nepatria k jedlám, ktoré by sa objavovali na zoznamoch najobľúbenejších pokrmov. Väčšina ľudí si nevie predstaviť, že by konzumovala celú cibuľu, keď ale prípadnú počiatočnú nedôveru prekonáte, budete príjemne prekvapení. Recept na zapečené cibule plnené mletým mäsom pochádza zo starej českej kuchárske knihy. Vyskúšali sme ho, „vychytali“ muchy a trochu prispôsobili dnešným chutiam. Ponúkame možnosť spoločne krok za krokom urobiť zapečené cibule plnené mletým mäsom. Poďme teda na to!

Čo budete potrebovať na pečené cibule plnené mletým mäsom:

  • 6 stredných alebo 4 veľké cibule
  • 250 g surového mletého mäsa
  • 1 vajce, hrsť strúhanky
  • korenie podľa chuti
  • asi 30 g oleja

Pečené cibule plnené mletým mäsom – krok za krokom

Priznajme otvorene, pojedať celú varenú cibuľu, to každý nedokáže. A pretože predvarená cibuľa tvorí základ pre cibule plnené mletým mäsom, príliš nás neláka tento pokrm vyskúšať, aj keď patrí do fondu slovenskej klasiky.

Keď ale pochopíte, že varená cibuľa slúži len ako obal náplne, a navyše je na záver upečená, už to znie lákavejšie. Na štyri prvé „ochutnávkové“ porcie bude stačiť šesť stredne veľkých alebo štyri veľké cibule a asi 250 gramov surového mletého mäsa.

Príprava cibule na pečené cibule plnené mletým mäsom

Cibulu opatrne olúpte. Zrežte ich v oblasti korienkov, malý chvostík zaschnutej vňati ponechajte. Cibuľu lúpte opatrne, aby sme jej vrstvy „nezatrhli“ príliš do hĺbky. Ideálne je, keď po olúpaní zostane úplne hladká.

cibule plnené mletým mäsom receptOlúpané cibule dajte do kastrólika s osolenou vodou a asi sedem minút povarte. Potom ich schlaďte v studenej vode. Vývar môžete pridať do polievky alebo do zemiakov.

V niektorých receptoch je uvádzané, že uvarenú cibuľu vydlabete. To možno len veľmi ťažko a za cenu deštrukcie. Naša „vychytávka“: uvarenú cibuľu jemne stlačte, aby ste vytlačili stredové jadro. Ide to pomerne dobre, pretože nesiaha až k vňati.

Keď vám vykĺzne stred, už ľahko vytláčaním rozoberiete cibuľu ako ruskú Matriošku. Vzniknú pekné cibuľové obaly rôznej veľkosti.

Príprava mäsa

Plné stredy cibuliek a poničené lupene nasekajte a dajte do mletého mäsa. K mäsu pridajte jedno surové vajíčko a trochu strúhanky pre spevnenie hmoty a ľubovoľne dochuťte.

Malou kávovou lyžičkou naplňte cibuľové obaly, cibuľky vyskladajte do zapekacej nádoby s pokrievkou.

Pečenie cibulí

Plnené cibuľky pokropte trochu olejom, nepodlievajte vodou. Zapekaciu nádobu priklopte vekom, vložte do rúry a pri teplote 200 stupňov pečieme asi 15 minút.

Medzitým môžete dať variť zemiaky, prípadne urobiť tatársku alebo inú pikantnú studenú omáčku. Po štvrť hodine cibule odkryte a pečte ešte asi 10 minút – kým nie sú zlaté.

Pečené cibule plnené mäsom máte hotové

pečené cibule plnené mletým mäsomUpečené cibuľky vyberte na pracovný tanier alebo keramickú misku a ešte na chvíľu odložte do vypnutej rúry (aby zostali teplé). Zapekaciu nádobu dajte na platničku, pridajte lyžičku múky, opražte, zalejeme trochou vývaru a prevarte.

Dochuťte korením a niekoľkými kvapkami worčesterovej omáčky (nemusí byť). Keď máte, môžete výpek dochutiť sekanými čerstvými bylinkami. Namiesto vody môžete použiť smotanu – vznikne ďalší variant.

Alebo môžete zapečené plnené cibule podávať hneď s varenými zemiakmi a napríklad tatárskou omáčkou (veľmi chutné) a cibuľový výpek použiť na prípravu iného pokrmu alebo zasmaženie polievky.

Tip

Cibuľu môžete plniť aj bezmäsými alebo inými plnkami, napríklad syrovo-vajíčkovou. , napríklad syrovo-vajíčkovou.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button