Recepty

Ako urobiť nakladanú sladkokyslú cibuľu?

Ako urobiť nakladanú sladkokyslú cibuľuRecept na nakladanú sladkokyslú cibuľu. Nakladané sladkokyslé cibuľky sú skutočnou lahôdkou. A pomerne vzácnu. V obchodoch nie je nakladaná cibuľka vždy k dispozícii, a keď je, nie je to nič lacné. Prinášame vyskúšaný trik – namiesto malých cibuliek naložiť jesennú bielu cibuľu. Naložiť cibuľu je jednoduché a lacné, výsledok chutí výborne. Skúste to s nami krok za krokom.

Čo budete na nakladanú sladkokyslú cibuľu potrebovať:

 • biela cibuľa
 • nálev na sladkokyslú zeleninu
 • zaváracie poháre

Návod na prípravu nakladanej sladkokyslej cibule krok po kroku

K naloženiu v sladkokyslom náleve sa zvyčajne používa drobná cibuľka, takzvaná šalotka. Tie majú v dostatočnom alebo nadbytočnom množstve asi len záhradkári. Len výnimočne ju môžeme vidieť na trhoch.

Kto niekedy malé cibuľky nakladal, dobre vie, že je s tým dosť piplavej práce. A keď nie sú skúsenosti, môže byť niekedy zbytočná – cibuľky bez sterilizácie občas zkvasia.

CibuľaV ponúkanom recepte na nakladanú sladkokyslú cibuľu sa všetkým nepríjemnostiam vyhneme. Na naloženie použijeme bielu cibuľu.

Najlepšie je kupovať ju skraja jesene, kedy je na trhu najlacnejšie. Cibuľu olúpeme a nakrájame buď na polkolieska alebo na mesiačiky.

Na lúpanie používame malý špicatý nožík, na krájanie veľký a ostrý nôž. Keď sú nože tupé, strieka z cibule viac šťavy, ktorá dráždi oči.

Šťava v cibuli je tiež príčinou jednoduchého kvasenia naložených cibuliek. Surovej šťavy cibuľu zbavíme. Nakrájanú cibuľu vložíme do vriacej vody a necháme prejsť varom, potom vyklopíme do sita či sitka a hneď prepláchneme studenou vodou. Keby sme nakladali celé malé cibuľky, musíme ich pred naložením prevariť podobne.

Cibuľu necháme odkvapkať a uvaríme nálev.

Čo je potrebné na nálev:

 • 2,25 litra vody
 • 250 ml octu,
 • 16 dkg cukru
 • 8 dkg soli
 • 13 ks sacharínu.
 • 5 bobkových listov
 • 5 zrniek nového korenia
 • 5 guľôčok korenia
 • 5 klinčekov
 • 1 lyžica horčičného semienka

Nálev na nakladanú sladkokyslú  cibuľu varíme asi 10 minút, potom odstavíme. Pripravíme si zaváranie. Poháre aj viečka dobre vymyjeme saponátom a potom dôkladne opláchneme horúcou vodou. Na cibuľu môžeme použiť viečka, ktorými bola uzavretá nejaká aromatická nakladaná zelenina. Naopak počítajme s tým, že sa viečka po cibuľke už cibuľovej arómy nezbavia.

Zavarána cibuľaCibuľu naukladáme do pohárov a zalejeme nálevom. Zatrasieme pohárom a nálev doplníme, aby bola cibuľa celá ponorená. Potom čistou hubkou utrieme okraj pohára. Zaviečkujeme a sterilizujeme 20 minút pri 85 stupňoch.

Ak nám niekedy ostane trochu nespotrebovaného nálevu na nakladanie zeleniny, môžeme z čerstvej nakrájanej cibule urobiť šalát k takmer okamžitej spotrebe.

Nakrájame štyri cibule. Asi dve deci nálevu privedieme k varu, nasypeme doňho cibuľu, asi minútu povaríme, premiešame, odstavíme.

Keď vychladne, preložíme do misky s viečkom alebo do pohára a druhý deň môžeme zjesť. Nie je určené na uskladnenie.

Tip

Ak máme svoj obľúbený nálev na sladkokyslú sterilizovanú zeleninu (uhorky), môžete ho použiť namiesto nálevu, ktorý je spomenutý v tomto návode.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button