Recepty

Ako urobiť mozoček na cibuľke s vajcami?

mozoček na cibuľke s chlebomKarfiol ako mozoček, reďkovky ako mozoček … A čo tak raz pre zmenu urobiť skutočný mozoček na cibuľke? Nie je to zložité, chce to len dve veci: spoľahlivé mäsiarstvo a trochu trpezlivosti. Ponúkame recept a pracovný postup na základnú úpravu bravčového mozočku na cibuľke a s vajcami. Recept je určený začínajúcim kuchárom. Ako urobiť mozoček na cibuľke s vajcami sa dočítate nižšie.

Čo je na mozoček na cibuľke s vajcami potrebné:

  • 300 až 400 g bravčových mozgov
  • cibuľa
  • štvrtka kocky masla alebo rastlinného tuku maslového charakteru
  • 4 vajcia
  • soľ, korenie, prípadne zelené korenie

Bravčový mozoček len výnimočne k dostatiu

Bravčový mozoček kupujeme vtedy, keď je. Ani menšie súkromné ​​mäsiarstvo ho nemáva v každodennej ponuke. Patrí do kategórie vnútorností alebo odbornejšie – je zaradený do „orgánového mäsa“.

Rýchlo podlieha skaze, a tak mäsiar mozoček predáva bezprostredne po porážke. Bravčový mozoček býva ponúkaný v chladiacom pulte v misách a predáva sa na váhu, pretože je trochu neľahké lopatkou jednotlivé mozočky vyberať.

Určite ho sparte

Ako urobiť bravčový mozoček

Pre štvorčlennú rodinu nám bude stačiť asi 300 až 400 gramov mozočku. Mozoček je veľmi lacný, cena za kilogram je v priemere tak 50 centov.

Mozoček dáme do misy, sparíme (prelejeme ho) vriacou vodou, chvíľu počkáme a potom do scedíme.

Po sparení sa bude lepšie čistiť, pretože vrelá voda zrazila bielkovinu na povrchu.

Bravčový mozoček trpezlivo čistíme

Bravčové mozočky zbavíme krvavých žiliek a pokiaľ to ide, odstraňujeme aj povrchovú mozgovú blanu. Táto časť postupu je asi najmenej príjemná a vyžaduje trpezlivosť. Pomáhame si malým špicatým nožom.

Zároveň prsty kontrolujeme, či v mozočkoch nie sú úlomky kostí. Olúpeme tri malé alebo jednu veľkú cibuľu. Nakrájame nadrobno. V panvici rozpustíme štvrtku kocky masla, prisypeme cibuľu a zvoľna necháme smažiť do zlatista.

Pozvoľna pečieme

Čistú mozgovú hmotu rozsekáme na malé kúsky. Presunieme do panvice. Rozmiešame, aby sa mozoček premiešal s cibuľkou.

Za stáleho miešania necháme zvoľna opekať. Osvedčilo sa mozoček pripravovať na panvici s nejakým nepriľnavým povrchom, pretože napríklad v nerezovom hrnci by sa mohol trochu pripaľovať.

Pridáme vajcia

Ako urobiť mozoček na cibuľke

Keď mozoček vonia a je prepečený – to trvá tak desať minút – rozklepneme do neho surové vajcia (nad skúšobnou miskou, keby náhodou bolo nejaké pokazené).

Na 300 gramov mozočku tak štyri, ale pokrm bude dobrý, aj keď dáme menej alebo viac. Záleží na tom, ako sú nám vajcia vzácne. Osolíme, okoreníme mletým čiernym korením, rozmiešame a necháme vajcia zraziť. Máme uvarené.

Už si stačí len vybrať spôsob podávania

Do mozočku na cibuľke môžeme pridať hrsť sekaného kučeravého petržlenu, nasekanú pažítku alebo jemne pokrájanú vňať mladých cibuliek. Mozoček podávame s varenými zemiakmi poliatymi trochou masla (najlepšie sú nové zemiaky), s opekanými alebo štuchanými zemiakmi.

Prikladáme zeleninu alebo sezónny šalát. Teplý mozoček tiež môžeme natierať na rezy bieleho alebo celozrnného pečiva či na hrianky. Alebo dáme na tanierik a pečivo ponúkneme zvlášť.

Mozoček na cibuľke s vajcami je hotový! Prajem dobrú chuť.

Tipy ako urobiť mozoček na cibuľke s vajcami

Ak sa nám mozoček na cibuľke podaril a stolovníkom chutilo, máme otvorený priestor ku kreatívnemu používaniu mozočku:

  • Môžeme ním plniť šampiňóny, cuketu či paradajky a v horúcej rúre či pod grilom zapekať (vajcia len rozmiešame v dusenom mozočku, necháme ich surové, aby sa zrazili pri konečnej úprave),
  • alebo ho kombinovať s hubami (pridáme surový mozog do podusených húb).
  • klasická, aj keď pracnejšia, je tiež úprava mozočku vyprážaného v trojobale (obaľujeme menšie kúsky a podávame so zemiakovou kašou).
  • ďalšou klasikou je plniť mozočkom slané palacinky

Prosba

Ak máte svoj osvedčený recept na pokrmy z mozočku, podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi a napíšte ho do komentáru nižšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button