Ako využiť jarné bylinky?
Možno ste už na sebe pocítili príznaky biologickej jari, ktorá začala 15. februára. Jedným z týchto príznakov môže byť túžba konzumovať jarné bylinky. Taktiež rastie túžba po zelených potravinách. Pokiaľ práve nie je pôda pokrytá vrstvou snehu, môžete už teraz sem-tam nájsť známky toho, že jarné bylinky začali rásť. V našom článku sa dozviete, aké bylinky môžete na jar v prírode nájsť a ako ich využiť.
Návod ako čo najlepšie využiť jarné bylinky
Žihľava dvojdomá
Medzi najuniverzálnejšie a zároveň najúčinnejšie liečivé jarné bylinky patrí bezpochyby žihľava dvojdomá. Táto liečivá rastlina vyrastá skoro na jar a má takmer zázračné účinky pri jarnej očiste tela.
Čaj zo žihľavy dvojdomej pripravíte nasledujúcim spôsobom:
2 lyžice čerstvých lístkov žihľavy zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Užívajte ho najlepšie 2x denne po dobu maximálne 2 týždňov, žihľava má veľmi silný očistný účinok na obličky.
Čaj zo žihľavy čistí krv, pomáha pri chudokrvnosti, zlepšuje látkovú výmenu, podporuje tvorbu materského mlieka, lieči ochorenia močových ciest, zlepšuje ekzém a odstraňuje sennú nádchu.
Čerstvé listy žihľavy sa dajú využiť aj na prípravu jarných plniek, polievok, ako náhrada špenátu. Hodí sa aj do jarného smoothie.
Púpava lekárska
Ďalšia jarná bylinkou je púpava lekárska, vytrvalá rastlina s radom liečivých účinkov. Mladé listy púpavy lekárskej čiže púpavy môžete pridať do jarných šalátov.
Listy obsahujú veľké množstvo vitamínu C, vitamíny skupiny B, vitamín A, draslík, vápnik a ďalšie cenné látky.
Navyše majú močopudné účinky, čím pozitívne pôsobí na funkciu pečene a obličiek. Sú veľmi vhodné (aj vo forme čaju) pri jarných detoxikačných kúrach.
Sedmokráska obyčajná
Sedmokráska obyčajná nie je len krásna ružovo-biela kvetina. Táto bylinka, ktorá často kvitne už vo februári a kedysi bola považovaná za všeliek.
A nie je sa čomu diviť, sedmokráska vďaka obsahu mnohých cenných látok prečisťuje organizmus, bojuje s prechladnutím a ochoreniami dýchacích ciest, zlepšuje trávenie, atď.
Užíva sa vo forme čaju pripraveného zaliatím 1 lyžičky čerstvých kvetov 250 ml vriacej vody a ich následným 10minutovým vylúhovaním.
Čerstvé kvety aj listy môžete pridať tiež do šalátov, polievok, jarnej plnky či len tak na chlieb s maslom.
Medvedí cesnak
Medvedí cesnak nerastie všade. Nájdete ho najčastejšie na vlhších, tienistých miestach v listnatých porastoch. Môžete si ho tiež ľahko vypestovať na záhrade. Medvedí cesnak, jedna z najsilnejších jarných byliniek, používajte v kuchyni najlepšie čerstvý, aby ste čo najlepšie zužitkovali všetky vitamíny, minerály, a ďalšie zdraviu prospešné látky.
Významný je najmä pre obsah vitamínu C a antibakteriálneho allicinu, ktorý zvyšuje imunitu, lieči prechladnutie, chrípku, angínu a mnohé ďalšie ochorenia.
Táto rastlina okrem iného bojuje s poruchami trávenia, znižuje krvný tlak, detoxikuje organizmus a dodáva energiu. Do jedál ju pridávajte až na konci varenia, hodí sa do nátierok, smoothie, bylinkového masla či špenátu.
Zádušník brečtanovitý
Zádušník brečtanovitý je veľmi jemná bylinka, ktorá sa dá pre svoju príjemnú vôňu a originálnu chuť používať ako korenie. Bonusom je potom prínos pre naše zdravie.
Zádušník pomáha liečiť hnačkové ochorenia, bojuje s kašľom a ďalšími chorobami dýchacích ciest, podporuje trávenie a čistí krv.
Túto bylinku môžete pridať do nátierok, zemiakového šalátu, do zeleninových placiek, fašírok, hodí sa aj na chlieb s maslom.
Varovanie
Jarné bylinky, alebo akékoľvek iné, v prírode zbierajte na čistých miestach mimo dosahu cesty.
Medvedí cesnak zbierajte mimo chránených území a zber vykonávajte, pokiaľ sa dá, čo najšetrnejšie. Listy pri zbere ľahko spoznáte podľa cesnakové vône.
Užitie jednotlivých bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť ak užívate nejaké lieky!
Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.