Recepty

Ako uvariť Hodolanskú omáčku?

ako uvariť Hodolanskú omáčkuHanáci nech odpustia, ale Hodolanskú omáčku, na ktorú takmer prisahajú poznajú v Čechách len rodiny, ktoré majú nejaký vzťah k strednej Morave. Hodolanská omáčka (pokrm zaradený pravdepodobne do kategórie „kotlíkových“ hlavných jedál) má bezpočet variantov, čo rodina, to iný „zaručený“ recept. Všeobecné zásady a chuť pokrmu sú však podobné, líšia sa len v nuansách. Čo je Hodolanská omáčka a ako ju pripraviť? Prinášame niekoľko tipov.

Čo je potrebné na Hodolanskú omáčku:

  • kuchynské zariadenia potraviny podľa rozpisu

Hodolanská omáčka (nazvaná po predtým samostatnej obci, dnes časti Olomouca Hodolanoch) je kyslastý pokrm redšej konzistencie pripravený v základe zo zemiakov, údeniny, varených vajec, s prídavkom mlieka alebo smotany a je zahustený múkou.

Nejde o nejaké extra špeciálne suroviny, je to snáď klasika pre akúkoľvek domácnosť a teda aj pre vás.

uvariť Hodolanskú omáčkuTypickú chuť jej dodáva mleté ​​korenie, nové korenie a bobkový list (ako u slovenských „kyseliek“). Na Hanej a v strednej Morave je Hodolanská omáčka tak známa, že sa varí nielen v rodinách, ale aj v reštauráciách, školských jedálňach a aj v nemocniciach.

Ide o veľmi populárne jedlo, ktoré má v obľube snáď každý človek na Morave.

Základom Hodolanskej omáčky sú olúpané, surové, na kocky nakrájané zemiaky, ktoré sa varia v posolenej vode spolu s praženou údeninou (jemný párok, klobása, točený saláma-kabanos). Po zmäknutí zemiakov sa omáčka zahustí hladkou múkou pomiešanou v mlieku alebo v smotane (môže byť aj kyslá).

Na záver sa vložia nasekané varené vajcia. Niekto opeká údeninu spolu s malou cibuľou, niekto údeninu neopečie vôbec a len ju povarí, inde do základu pridávajú koreňovú zeleninu alebo sekanú kyslú uhorku.

Postup prípravy Hodolanskej omáčky

Čo kuchyňa, to iný zvyk. Niekde sú navyknutí na Hodolanskú omáčku skôr so sladkokyslou chuťou (ako u kôprovky), inde ju iba prekyselia octom. Na internete je k nájdeniu mnoho rôznych predpisov, mnohokrát však evidentne len kopírovaných z jedného zdroja.

varenie Hodolanskej omáčkyPreto sa opakuje predpis, v ktorom je omáčka navyše korenená majoránkou.

S tou kyslastou chuťou, bobkovým listom a novým korením majoránka príliš neladí, ale snáď to niekomu tak chutí? Ale niekde je pridávaný aj sekaný kôpor a to už je iná vec.

Takisto častokrát odporúčané veci ako masox, podravka alebo dokonca worcesterskej omáčka nemôžu už len z logiky veci dávať chuť hanáckému ľudovému jedlu.

Olúpeme päť väčších zemiakov a nakrájame na kocky. Na troche tuku opečieme na drobno nakrájanú údeninu (100 až 200 gramov, každý to má rád inak). Zalejeme litrom vody, pridáme zemiaky, dva bobkové listy, štyri guličky nového korenia, soľ a varíme do zmäknutia zemiakov.

Správna konzistencia polievky

V pol litre mlieka alebo v kelímku smotany rozmiešame dve tri lyžice hladkej múky, vlejeme k zemiakom a prevaríme. Hodolanská omáčka by mala byť hustá, ale nesmie to byť kaša. Potrebnú hustotu skorigujeme pridaním múky alebo naopak mlieka.

Vyberieme korenie, pridáme tri štyri nasekané varené vajcia a dochutíme trochou octu, mletého čierneho korenia prípadne aj troškou cukru, aby nám omáčka lahodila.

Na jednu porciu počítajme tak štyri deci, ale „hodolanky“ nie je nikdy dosť. Stravníci si veľmi často radi pridajú. A navyše, ako všetky nakyslé smotanové omáčky, Hodolanská omáčka chutí ešte viac rozležatá a znovu ohriata. Hodolanskú omáčku servírujeme do polievkových tanierov alebo misiek. Často býva zvykom prikusovať k nej pečivo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button