Recepty

Ako pripraviť cukinu plnenú mletým mäsom?

ako pripraviť cukinu plnenú mletým mäsomCukina plnená mletým mäsom je dobrý kompromis ako „v jednom hrnci“ uvariť pre ľudí, ktorí nejedia mäso, nejedia zeleninu a jedia zeleninu aj mäso. Takých domácností nie je málo. Recept na cukinu plnenú mletým mäsom je vynikajúci, chutí ako teplý, ale labužníci vedia oceniť aj jeho studenú podobu, ktorá sa hodí najmä ako ľahká večera. Ako urobiť cukinu plnenú mletým mäsom, aby si pochutnali všetci?

Čo potrebujete na prípravu cukiny plnenej mletým mäsom:

  • kuchynský riad a vybavenie
  • cukina, mleté ​​mäso a ďalšie suroviny podľa receptu

Rady ako pripraviť cukinu plnenú mletým mäsom

Cukina sama o sebe nie je zelenina nijako výraznej chuti. Nie je ani energeticky príliš výdatná, čo nie je vždy práve ideálna kombinácia (napríklad u starších detí, ťažko pracujúcich alebo športovcov). Recept na cukinu plnenú mletým mäsom je chuťovo zaujímavejší a nutrične bohatší.

Okrem toho sa v mnohých rodinách nájdu jedinci, ktorí by sa varenej zeleniny ani nedotkli a nie je v našich silách „výchovne“ na nich pôsobiť (hlavne niektorí muži a starší synovia). V prípade cukiny plnenej mletým mäsom nie je žiadny problém predložiť na tanieri „vypreparované“ mleté ​​mäso bez cukiny.

Aké cukiny vyberať?

cukina plnená mletým mäsomPre plnenie cukiny mletým mäsom si vyberieme väčšie a vyzretejšie plodiny. Mäso potrebuje trochu dlhšiu dobu prípravy, tak aby sa cukina príliš nerozvarila. Je iná možnosť – vyberieme naopak cukiny ešte veľmi mladé, také, ktoré budeme konzumovať aj s uvarenou šupkou. (Aj keď tých je niekedy škoda, je lepšie „pošetriť“ si ich na šalát.)

Veľkú cukinu olúpeme, umyjeme, pozdĺžne rozrežeme, vyberieme jadrovník, aby vznikli dve „lodičky“. Mladé cukiny len dôkladne umyjeme kefkou, pozdĺžne rozkrojíme a opatrne vydlabeme (aby sme ich nepretrhli).

Na veľké cukiny použijeme polievkovú lyžicu, na malé čajovú lyžičku (majú menší priemer). Vnútrajšky cukín vysolíme.

Príprava mletého mäsa

Pripravíme si mäsovú náplň. Použijeme buď mleté ​​mäso z dôveryhodného zdroja alebo si mäso sami namelieme. Veľmi dobrá je zmes surového bravčového boku a kuracieho (i menej hodnotného) mäsa alebo len samotné bravčové alebo hydinové mäso.

Predtým odporúčaná zmes hovädzieho a bravčového alebo samotného hovädzieho nie je moc vhodná: jednak sa hovädzie mäso robí dlhšie ako bravčové a zostáva v zmesi tuhšie a jednak súčasné ceny predurčujú hovädzie mäso k ušľachtilejšiemu spracovaniu ako náplne do cukiny plnenej mletým mäsom.

Mäso ochutíme soľou, korením a ďalej podľa zvyklostí: tymiánom (ak k nemu bude paradajková omáčka), cesnakom a majoránom (keď chceme cukinu podávať so zemiakovou kašou), paprikou, saturejkou – podľa chuti a zvyku.

Do zmesi pridáme surové vajce a strúhanku, aby sa mäso spojilo. Môžeme pridať aj trochu uvarenej ryže, pohánky, chrumiek alebo suchých ovsených vločiek.

cukina a pekáčiMäsovou zmesou naplníme vydlabané vnútrajšky cukín, a to buď polovice alebo dáme do jednej polovice trochu viac náplne a priklopíme druhou polovicou, ktorú zaistíme špajľami alebo špáradlami.

Počítame s tým, že vajcami a strúhankou sa zväčší objem, takže v prípade priklopenia druhou polovicou musíme nechať trochu vôle, inak by náplň hľadala cestu von rezom.

Zvyšné mäso môžeme vložiť do pekáča vedľa cukín.

Cukiny zľahka posolíme a dáme do vymasteného pekáča. Môžeme ich obložiť napríklad cibuľou a paradajkami (z rozpečenej zeleniny potom vyrobíme paradajkovú omáčku) alebo cukinu pečieme na „srbský spôsob“ s cibuľou, paradajkami a paprikami, prípadne cukinu obložíme plátkami slaniny. Keď je cukina takmer mäkká a na povrchu začína mať opečenú kôrku, opatrne ju vyberieme (špáradlá v prípade celej nevyberáme).

Rozpečené paradajky rozmixujeme a urobíme z nich paradajkovú omáčku. Alebo cuketu môžeme zaliať bešamelom a zapiecť. Výpek rozriedime vývarom a dochutíme.

S čím cukinu plnenú mletým mäsom podávať

Recept na cukinu plnenú mletým mäsom môžeme podávať s ryžou alebo cestovinami (variant s paradajkovou omáčkou), s ryžou alebo zemiakmi (polievame rozdusenou zmesou paprík, cibule a paradajok) alebo so zemiakovou kašou (keď ju pečieme bez zeleniny).

Kto cukinu za žiadnu cenu neje, dostane kúsok mäsa bez cukiny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button