Ako uvariť mrkvovú polievku so zázvorom?
Mrkva je ideálna zelenina, ktorú možno konzumovať prakticky po celý rok. Obzvlášť teraz v zimnom období je jednou z mála zelenín, ktorú je možné zohnať aj z domácich zdrojov. Mrkvu môžeme v teplej kuchyni spracovávať mnohými rôznymi spôsobmi, v tomto recepte je použitá ako hlavný chuťový základ pre mrkvovú polievku. Sladkastá chuť mrkvy je podčiarknutá štipľavosťou zázvoru, ktorý je navyše aj veľmi zdravý a dokáže pomôcť pri nachladnutí a bolestiach v krku.
Čo je potrebné na mrkvovú polievku
- 2 väčšie mrkvy
- 1 cibuľu
- kus zázvoru (asi 5 cm alebo podľa chuti)
- olivový olej (alebo maslo)
- zeleninový vývar
- 100 ml 12% smotany (môžeme použiť i kyslú)
- soľ a korenie na dochutenie
- (Prípadne petržlenová vňať alebo žerucha na ozdobu)
Postup ako pripraviť mrkvovú polievku
Ako prvú si pripravíme cibuľu, tú zbavíme šupky a nakrájame nadrobno. V hlbšom hrnci rozohrejeme olej, môžeme použiť aj maslo, zelenina je potom síce bezpochyby chutnejšia, ale určite menej zdravá.
Takže ak sa práve snažíme dodržiavať novoročné predsavzatia ohľadom zdravého stravovania, radšej maslo vynecháme. Keď je olej rozohriaty, vsypeme cibuľu a necháme ju zosklovatieť.
Obe mrkvy oškrabeme, umyjeme a nakrájame na drobné kocky. Prisypeme ich k cibuli. Zázvor zbavíme šupky a nakrájame ho na malé kúsky. Pridáme ho k ostatnej zelenine a necháme zľahka opiecť.
Následne pripravenú zmes zalejeme vývarom tak, aby bola všetka zelenina ponorená, priklopíme pokrievkou a privedieme k varu. Povaríme do zmäknutia, trvá to asi 25 minút. Ak by sa vám zdalo, že je zázvor príliš tvrdý, varte polievku ešte ďalších 10 minút. Potom ju zložíme z ohňa, podľa chuti dosolíme a okoreníme. Ak sa nám zdá, že sa tekutina vyvarila príliš, môžeme polievku ešte trochu zriediť.
Servírovanie mrkvovej polievky
Nakoniec pridáme smotanu a rozmixujeme dohladka ponorným mixérom. Polievku rozdelíme na taniere a podávame s pečivom alebo s hriankami.
Ak sa vám páčil recept na mrkvovú polievku, skúste aj: