Zdravie a krásaRecepty

Ako využiť cibuľu pre optimálne zdravie?

ako využiť cibuľuCibuľu má určite doma každý z nás, tak si prečítajte, ako správne využiť cibuľu v domácnosti. Je to zelenina, ktorej pálivosť sa využíva pri príprave mnohých pokrmov. Pálivosť cibule však nie je žiaduca len v jedle, takmer zázračným spôsobom slúži k zlepšeniu nášho zdravia. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké prospešné látky cibuľa obsahuje a tiež, ako využiť cibuľu pri liečbe najrôznejších ochorení.

Prečo by sme mali využiť cibuľu?

Cibuľa obsahuje vitamíny skupiny B vrátane kyseliny listovej, ďalej vitamíny C, E, karotény a z minerálov obsahuje draslík, fosfor, horčík, mangán, vápnik, zinok, železo, síru a ďalšie.

V cibuli nájdeme tiež flavonoidy, ktoré zvyšujú pružnosť cievnych kapilár (tým znižujú riziko ochorenia srdca a ciev), pôsobia tiež ako antioxidanty, majú antibakteriálne a protinádorové účinky, podporujú produkciu hormónov a zvyšujú obranyschopnosť organizmu.

cibuľaĎalšou látkou obsiahnutou v cibuli je cholín, čo je neurotransmiter, ktorého nedostatok je spájaný s niektorými chorobami ako je napríklad Alzeihemerova choroba a ďalšie ochorenia súvisiace s poruchami pamäti.

Z pohľadu ľudového liečiteľstva, ktoré využíva cibuľu už od staroveku, je veľmi dôležitou látkou pre zdravie najmä alicín, ktorý je obsiahnutý v cibuli a cesnaku.

Táto látka má antivírusové aj antibakteriálne účinky, pôsobí teda ako prírodné antibiotikum.

Najviac sa skúmajú jeho účinky proti kôrnateniu tepien a pri znižovaní krvného tlaku. Alicín bráni tvorbe zrazenín, má protizápalové účinky a pôsobí ako antioxidant.

Výhody konzumácie cibule

Cibuľa napomáha tráveniu, dezinfikuje črevá, čistí krv, odhlieňuje dýchacie cesty, prečisťuje obličky a močové cesty, upravuje metabolizmus, znižuje krvný tlak, obsah cukru v krvi (cibuľa spomaľuje rozklad inzulínu a predlžuje jeho účinok v tele, je teda vhodná aj pri cukrovke) a hladinu škodlivého cholesterolu. Cibuľa je výborným podporným prostriedkom pri liečbe prechladnutia, chrípky, či angíny.

Ako využiť cibuľu na liečbu chrípky a prechladnutia?

Cibuľový čaj

cibuľový čajVyužiť cibuľu by sme mohli na odvar. Používa sa na liečbu kašľa, nádchy a prechladnutia.

Pripravíte ho 5 minútovým prevarením 1 cibule nakrájanej na štvrtiny v pol litri vody.

Mierne vychladnutý čaj scedíme, pridáme do neho med a prípadne ochutíme citrónovou šťavou. Čaj pijeme 3x denne.

Cibuľový sirup

Cibuľu nakrájanú na kolieska zmiešame s 2 – 3 lyžicami trstinového cukru alebo medu. Šťavu, ktorú cibuľa pustí, podávame aspoň 3 x denne (stačí 1 lyžičku).

Sirup pôsobí proti kašľu a zahlieneniu a je vhodný aj pre malé deti.

Vdychovanie cibule

Vdychovanie výparov z čerstvo rozrezanej cibule pomôže pri nádche a zápaloch dutín.

Cibuľové ponožky

Cibuľové ponožky doslova zázračne pomáhajú pri liečbe chrípky, nachladnutia, kašľa, uvoľňujú hlien, zmierňujú bolesť. Liečivé účinky cibule sa vďaka reflexným bodom na chodidlách dostanú do celého tela. A ako si ich pripravíme?

Nakrájame najemno 1 veľkú cibuľu, rozložíme ju na bavlnenú šatku, roztlačíme ju a ohrejeme na papieri na pečenie alebo na obrátenej pokrievke hrnca.

Šatku umiestnime tak, aby sa nakrájaná cibuľa dotýkala chodidla, natiahneme si teplé ponožky a udržiavame nohy v teple. Ponožky si na nohách necháme celú noc.

Ako využiť cibuľu proti ďalším zdravotným neduhom

Zvonka cibuľu okrem iného využijete tiež na liečbu modrín. Na modrinu položíme rozpolenú cibuľu, oviažeme miesto gázou a necháme hodinu účinkovať. Tento postup vykonávame 3 dní.

Cibuľu môžeme použiť na bradavice a plesne

Na bradavicu, či miesto postihnuté plesňou nanesieme kašu z jednej drvenej čerstvej cibule, necháme pôsobiť niekoľko hodín a opakujeme pravidelne až do vymiznutia.

Cibuľa pomôže pri bodnutí a uštipnutí hmyzom

Čerstvý plátok cibule sa prikladá aj na bodnutie a uštipnutie hmyzom. Zabránime tak začervenaniu a nepríjemnému svrbeniu.

Cibuľový obklad sa používa pri bolesti hlavy

Pripravíme ho tak, že 1 cibuľu nakrájame nadrobno a zabalíme do vreckovky, či utierky. Obklad si priložíme na zátylok a cez neho previažeme ešte teplý uterák.

Obklad ponecháme na hlave pol hodiny až hodinu, počas tej doby musíme byť v pokoji a relaxovať.

Tipy ako použiť cibuľu

  • Najdôležitejšie liečivé látky sa z cibule uvoľňujú oxidáciou, po rozkrojení ju teda nechajte asi 10 minút odstáť.
  • Do cibuľového čaju môžeme pri varení pridať aj zázvor alebo korenie, napr. škoricu, či klinčeky.
  • Vedeli ste, že ak budete konzumovať cibuľu aspoň dvakrát týždenne, budete mať o 20 – 30% nižšie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva v porovnaní s tými, ktorí cibuľu nejedia?
  • Červená cibuľa nie je taká štipľavá, preto ju ocenia hlavne deti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button