Recepty

Ako pripraviť Blue Hawaiian?

Kokteil Blue Hawaiian

ako pripraviť Blue HawaiianKoktejl Blue Hawaiian je tropický koktejl, ktorý sa stal obľúbeným drinkom mnohých ľudí. Tento drink bol vytvorený v roku 1957 v hoteli Hilton Hawaiian Village na Waikiki v Honolulu na Havajských ostrovoch. Jeho tvorcom bol barman Harry Yee, ktorý chcel vytvoriť nový drink pre svojich hostí. Ako jeden z prvých použil modrý curaçao, ktorý dodáva drinku jeho charakteristickú farbu.

Recept na Blue Hawaiian je jednoduchý a zahŕňa zložky ako biele a kokosové rumy, ananásovú šťavu, modrý curaçao a kokosový krém. Drink sa zvyčajne podáva v pohári Hurricane a ozdobí sa ananásovým klinčekom, maraschino cherry a kokteilovým dáždnikom. Okrem toho sa môžu použiť aj ďalšie ovocné ozdoby, ako sú napríklad plátky pomaranča alebo kivi. Blue Hawaiian je ideálny drink na letné osvieženie pri bazéne alebo na dovolenke na pláži.

História Blue Hawaiian

Blue Hawaiian je kokteil, ktorý sa často mýli s kokteilom Blue Hawaii, ktorý má podobné ingrediencie, ale iný recept. Blue Hawaiian bol vytvorený v 50. rokoch minulého storočia a jeho autorstvo sa pripisuje bartendrovi Harrymu Yeeovi.

Harry Yee bol v tom čase zamestnaný v hoteli Hilton Hawaiian Village Waikiki Beach Resort na Havaji. V roku 1957 sa rozhodol vytvoriť nový kokteil, ktorý by mal byť osviežujúci a chuťovo zaujímavý. Výsledkom jeho práce bol Blue Hawaiian, ktorý sa stal populárnym v hoteli a neskôr sa rozšíril aj do iných častí sveta.

Blue Hawaiian je kokteil, ktorý obsahuje biely rum, modré Curacao, kokosový krém, ananásovú šťavu a ďalšie ingrediencie. Tento kokteil je obľúbený pre svoju tropickú chuť a farbu, ktorá pripomína tyrkysovú vodu Havajskej pláže.

Harry Yee bol významnou postavou v histórii kokteilov a jeho prínos pre svetovú kokteilovú kultúru je významný. Jeho práca a vynálezy sa stali inšpiráciou pre mnoho ďalších bartendrov a koktailových guru.

Suroviny na Blue Hawaiian

Alkoholické Suroviny

Blue Hawaiian je miešaný kokteil, ktorý obsahuje viacero druhov alkoholu. Na jeho prípravu budete potrebovať:

 • 4 cl bieleho rumu
 • 4 cl kokosového rumu
 • 4 cl vodky
 • 2 cl blue curacao

Rumy do kokteilu môžete použiť rôzne druhy, ako napríklad svetlý rum, biele rum, alebo kokosový rum. Medzi najobľúbenejšie značky rumov pre Blue Hawaiian patrí Bacardí, Havana Club Añejo 40% 3y alebo Bols.

Okrem rumu budete potrebovať aj vodku. Najčastejšie sa používajú vodky Finlandia alebo Absolut Vodka.

Nealkoholické Suroviny

Okrem alkoholických surovín budete potrebovať aj nealkoholické suroviny, ktoré dodajú kokteilu chuť a farbu. Medzi ne patria:

 • 8 cl ananásového džúsu
 • 4 cl kokosového krému
 • 4 cl sweet and sour mix sirupu
 • 1 cl limetkového džúsu

Blue Hawaiian sa tiež dá pripraviť s použitím iných príchutí, ako napríklad kokosovej príchute od značky Monin alebo Bols Blue Curacao.

Pri príprave sweet and sour mix sirupu môžete použiť jednoduchý sirup, ktorý sa pripravuje z vody a cukru, alebo hotový sirup od značky Bols.

Celkovým výsledkom miešaného nápoja Blue Hawaiian je osviežujúci drink s nádhernou modrou farbou a chuťou tropického ovocia.

Recept na drink Blue Hawaiian

Príprava Blue Hawaiian

Klasická Príprava

Blue Hawaiian je tropický koktejl, ktorý je obľúbený pre svoju sladkú a osviežujúcu chuť. Na prípravu klasického Blue Hawaiianu budete potrebovať:

 • 45 ml svetlého rumu
 • 45 ml ananásového džúsu
 • 30 ml kokosového krému
 • 15 ml blue curaçao likéru
 • 1 lyžička citrónovej šťavy
 • Kocky ľadu
 • Ananásovú klinček a maraschino cherry na ozdobenie

Postup:

 1. Vložte kocky ľadu do kokteilového shakera.
 2. Pridajte svetlý rum, ananásový džús, kokosový krém, blue curaçao likér a citrónovú šťavu do shakera.
 3. Dôkladne pretrepte, aby sa všetky ingrediencie zmiešali.
 4. Nalejte miešaný nápoj cez sitko do pohára s kockami ľadu.
 5. Ozdobte ananásovou klinčekom a maraschino cherry.

Príprava Bez Alkoholu

Pre tých, ktorí preferujú bezalkoholické nápoje, môže byť Blue Hawaiian pripravený aj bez alkoholu. Na prípravu bezalkoholického Blue Hawaiianu budete potrebovať:

 • 60 ml ananásového džúsu
 • 60 ml kokosového mlieka
 • 30 ml blue curaçao sirupu
 • 1 lyžička citrónovej šťavy
 • Kocky ľadu
 • Ananásovú klinček a maraschino cherry na ozdobenie

Postup:

 1. Vložte kocky ľadu do kokteilového shakera.
 2. Pridajte ananásový džús, kokosové mlieko, blue curaçao sirup a citrónovú šťavu do shakera.
 3. Dôkladne pretrepte, aby sa všetky ingrediencie zmiešali.
 4. Nalejte miešaný nápoj cez sitko do pohára s kockami ľadu.
 5. Ozdobte ananásovou klinčekom a maraschino cherry.

Pre pridanie ďalšieho osvieženia do bezalkoholického Blue Hawaiianu môžete použiť aj niektoré z nasledujúcich ingrediencií:

 • Ľadový mixér na prípravu zmrazeného Blue Hawaiianu
 • Ananásovú klinček a maraschino cherry na ozdobenie
 • Kokosové mlieko na pridaní do zmrazeného Blue Hawaiianu
 • Slamenka na pitie Blue Hawaiianu

Ak hľadáte osviežujúci a tropický nápoj, Blue Hawaiian je skvelou voľbou. S týmito jednoduchými návodmi na prípravu si môžete užiť tento koktejl aj v pohodlí vášho domova.

Variácie na Blue Hawaiian

Blue Hawaiian je tropický koktejl, ktorý sa stal populárnym vďaka svojmu osviežujúcemu a ovocnému charakteru. Tento drink sa dá prispôsobiť podľa chuti každého, a preto existuje mnoho variácií na pôvodný recept.

Jednou z najznámejších variácií je Blue Hawaii. Tento drink je veľmi podobný Blue Hawaiian, ale namiesto kokosovej šťavy sa používa ananásová šťava. Blue Hawaii sa tiež často označuje ako „plážový koktejl“ a je obľúbeným nápojom na pláži alebo pri bazéne.

Ďalšou možnosťou je pridať do Blue Hawaiian malinový sirup alebo malinovú šťavu. Táto variácia dodáva drinku ďalší ovocný charakter a zvyšuje jeho sladkosť.

Pre tých, ktorí preferujú silnejšie nápoje, je možné pridať do Blue Hawaiian tmavý rum. Tento drink sa nazýva „Dark Blue Hawaiian“ a má výraznejšiu chuť ako pôvodný recept.

Pre tých, ktorí hľadajú bezalkoholickú alternatívu, môžu nahradiť rum nealkoholickým nápojom alebo gaštanovým sirupom.

Nižšie je uvedený zoznam niektorých variácií na Blue Hawaiian:

 • Blue Hawaii: Ananásová šťava namiesto kokosovej šťavy
 • Dark Blue Hawaiian: Tmavý rum namiesto bieleho rumu
 • Raspberry Blue Hawaiian: Malinový sirup alebo malinová šťava pridaná do pôvodného receptu
 • Virgin Blue Hawaiian: Bezalkoholická verzia s nealkoholickým nápojom alebo gaštanovým sirupom

Všetky tieto variácie môžu byť prispôsobené podľa chuti každého a sú skvelým spôsobom, ako si vychutnať osviežujúci a tropický koktejl.

Podávanie a Dekorácia

Pri podávaní drinku Blue Hawaiian sa odporúča použiť vyššie poháre Hurricane, ktoré majú charakteristický tvar a sú vhodné pre tento tropický drink.

Okrem toho, je dôležité dbať na správnu dekoráciu drinku, ktorá mu dodá dokonalý vzhľad. Na ozdobenie drinku Blue Hawaiian sa používajú rôzne druhy ovocia, najmä citrusové plody ako pomaranče alebo citróny.

Ďalšou obľúbenou dekoráciou sú koktejlové ceruzky alebo koktejlové slávičky, ktoré dodajú drinku ešte väčší exotický vzhľad.

drink blue hawaiiPre dokonalú prezentáciu drinku je dôležité použiť aj rôzne druhy ozdôb, ako napríklad čerešne, ktoré sa vkladajú do drinku ako posledný krok. Ďalšou možnosťou sú koktejlové slávičky alebo koktejlové dáždniky, ktoré sú obľúbené najmä medzi turistami na plážiach.

Pri dekorovaní drinku Blue Hawaiian je dôležité dbať na to, aby dekorácia zodpovedala jeho charakteru a farebnosti. Drink je totiž charakteristický svojou modrou farbou, ktorú vytvára likér Blue Curaçao. Preto sa často používajú aj modré ozdoby ako napríklad modré cukrovinky alebo modré koktejlové ceruzky.

Celková prezentácia drinku Blue Hawaiian je dôležitá, pretože sa jedná o exotický a osviežujúci drink, ktorý si zaslúži dokonalú prezentáciu. Správna dekorácia a prezentácia drinku môžu prispieť k jeho dokonalému zážitku a užívaniu si jeho chuti a vône.

Záver

Blue Hawaiian je skvelý miešaný nápoj, ktorý si môžete vychutnať kedykoľvek počas dňa. Tento koktejl je obľúbený medzi turistami, ktorí navštívili Havaj alebo iné exotické miesta. Je to ideálny nápoj na dovolenku, ktorý vám pomôže relaxovať a vychutnať si slnečné lúče.

Ak hľadáte miesto, kde si môžete vychutnať tento nápoj, môžete sa vybrať do Honolulu alebo na iné miesta, ktoré ponúkajú exotické miešané nápoje. V mnohých reštauráciách a baroch môžete nájsť Blue Hawaiian na ich nápojovom lístku.

Pri príprave Blue Hawaiian si musíte byť istí, že máte dostatok surovín a že dodržujete správne pomery. Tento nápoj obsahuje rum, ananásovú šťavu, kokosový krém a blue curaçao. Ak máte radi sladké nápoje, určite si tento miešaný nápoj obľúbite.

Celkovo je Blue Hawaiian skvelým miešaným nápojom, ktorý si môžete vychutnať kedykoľvek počas dňa. Ak hľadáte niečo exotické a chutné, určite si tento koktejl vyskúšajte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button