Recepty

Ako pripraviť jahodovo-limetkovú marmeládu?

ako pripraviť jahodovo-limetkovú marmeláduÚroda jahôd vrcholí a možno práve teraz premýšľate, ako tieto voňavé a chutné prebytky efektívne zužitkovať. Receptov na jahodové múčniky, tortičky aj nápoje je veľa, ale musia sa skonzumovať ihneď, ale marmeláda (džem), je na úžitok po celý rok. Poradíme vám, ako vyrobiť jahodovo-limetkovú marmeládu. Je na prípravu jednoduchá a kombinácia chutí jahôd a limetky je veľmi lahodná.

Čo je potrebné na jahodovo-limetkovú marmeládu:

  • 1 kg jahôd
  • 500 g cukru
  • 5 až 6 ks limetiek
  • voda
  • želírovací cukor
  • zavárací pohár
  • hrniec
  • vareška

Čo možno neviete o jahodách

jahodovo-limetková marmeláda v poháriJahody sú ovocie plné vitamínov a minerálov, napríklad obsahujú viac vitamínu C ako pomaranče. Z minerálnych látok stojí za zmienku bór, fosfor, draslík, horčík, fluór, síra, mangán, vápnik a vysoký obsah zinku v semienkach.

Jahody majú najväčší antioxidačný účinok z všetkého ovocia.

V ľudovom liečiteľstve sú využívané pri liečbe pečeňových chorôb, artróze, dne aj reumatizme. Pre vysoký obsah mangánu je šťava z čerstvých jahôd vynikajúca na bielenie pieh a škvŕn na koži.

Príprava jahôd na marmeládu

Jahody umyjeme a zbavíme zelených stopiek s kalichom. 1 kg jahôd nakrájame na kúsky, ak si chcete prácu zjednodušiť, miesto krájanie použite štuchadlo na zemiakovú kašu.

Roztlačené jahody pustia dosť šťavy a nemusíte ich už podlievať vodou.

Pridávame limetky a cukor

jahodovo-limetková marmeládaPrisypeme cukor, na 1 kg jahôd 500 g až 700 g cukru, podľa kyslosti ovocia, alebo podľa našej chuti.

Môžeme primiešať aj želírovací cukor. Pridáme šťavu z 5 až 6 limetiek a privedieme k varu. Varíme a intenzívne miešame 10 až 15 minút, až sa čiastočne voda odparí a zmes začne hustnúť. Prečítajte si aj článok ako zavárať jahody.

Plníme do pohárov

Keď jahodovo-limetkovú marmeládu máme už hotovú tak zaváracie poháre bez viečok zohrejeme v mikrovlnke, a plníme vriacou marmeládou.

Pozor, pracujte bezpečne, všetko je vriace, lepkavé a ľahko môže dôjsť k obareniu pokožky. Každý pohárik, ktorý naplníme, hneď zaviečkujeme a otočíme hore dnom, aby sa dobre zatiahla a ponecháme až do vychladnutia. Až potom ich otočíme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button