Recepty

Ako urobiť ríbezľový džem ľahko, rýchlo a bez chémie?

ríbezleRíbezľový džem z červených ríbezlí je jedným z najobľúbenejších džemov vôbec. Je mojou srdcovkou, je výbornou voľbou na raňajky s rôznym pečivom. Tiež sa bez neho nezaobíde ani linecké vianočné pečivo. Ríbezľové bobule sú nie len zdravé, ale obsahujú aj veľa želírovacích látok, takzvaného pektínu. Pri výrobe džemu preto už nie je potrebné používať žiadne kupované želírovacie prípravky.

V bobuliach však nájdete aj zrniečka, ktoré sú jediným problémom pri výrobe domáceho ríbezľového džemu. Sú pri konzumácii nepríjemné a bývajú častou príčinou, prečo deti džem nechcú. V dnešnom recepte vám poradím, ako si pripraviť domáci ríbezľový džem nielen bez chémie, ale aj bez zrniečok.

Čo potrebujete na ríbezľový džem bez chémie:

  • ríbezle
  • cukor
  • odšťavovač
  • zaváracie poháre

Aký je rozdiel medzi džemom a marmeládou?

Pred tým než začneme s prípravou džemu, ujasnime aký je vlastne rozdiel medzi džemom a marmeládou (dnes sú marmelády označené ako ovocné zmesi)

Hlavný rozdiel je v podiele ovocia. Džem by mal obsahovať minimálne 45% ovocia, BIO džem minimálne 55% ovocia, zatiaľ čo marmelády, čiže ovocné zmesi, musia obsahovať aspoň 20% ovocia.

Postup prípravy ríbezľového džemu bez chémie krok po kroku

Príprava a lisovanie ríbezlí

ríbezľový džemRíbezle dôkladne prepláchnite a zbavte ich nečistôt. Ak nepracujete s odšťavovačom, odporúčame ríbezle zbaviť zelených stopiek.

Bobuľky umiestnite do hrnca s menším množstvom vody a sprudka povarte. Potom ich prepasírujeme cez sitko.

Nevýhodou pasírovania je, že sa pri ňom nezbavíte zrniečok úplne dokonale. Aby ste pri výrobe džemu zachovali čo najväčší podiel ovocia a zí

skali 100% ríbezľovej šťavy bez zrniečok, odporúčame v tomto kroku použiť odšťavovač. Ríbezle odšťavujte aj so stopkami, vylisuje sa lepšie.

Aký odšťavovač použiť na ríbezle?

Ženy v domácnosti, ktoré mali už tú česť odšťavovať bobuľoviny vedia, že odšťaviť ich nie je vôbec ľahké. Preto potrebujete kvalitný odšťavovač, ktorý túto neľahkú úlohu zvládne. Prinášam vám niekoľko tipov, ktoré odšťavovače nie sú práve najlepšia voľba:

  • Odstredivky – pri rýchlych odstredivkách bobuľky doslova vyletujú z plniaceho otvoru, nakoľko sa chovajú ako paintballové guličky. Ak sa podarí, že zostanú vo vnútri, vďaka tomu, že sú malé sa veľmi rýchlo stane, že prekĺznu otvorom medzi strúhadlom a vekom a letia rovno do odpadu. Zrniečka navyše veľmi rýchlo znečistia sitá a teda znemožňujú plynulú prácu.
  • Skrutkové, pákové alebo hydraulické lisy – tieto prístroje sú stavané skôr na veľké ovocie a veľké množstvo tohto ovocia. Malé bobuľky drvičom prepadávajú. Tadiaľto cesta nevedie.

Čo naopak odporúčam sú šnekové a hriadeľové prístroje, ktoré tvarom a rozmerov vnútorných častí dokážu najlepšie zvládnuť prelisovať drobné bobuľky a vytvoriť želaný efekt.

Zaváranie a príprava džemu

Pripravte si dôkladne vymyté čisté zaváracie poháre. Odporúčame použiť menšie poháre, aby sa ríbezľový džem po otvorení zbytočne nekazil. Predsa len, menšie množstvo sa konzumuje rýchlejšie.

recept na ríbezľový džemVylisovanú ríbezľovou šťavu prelejte do hrnca a priveďte do varu. Šťavu varte až do chvíle, kým sa neodparí jedna tretina jej množstva. Potom pridajte kryštálový cukor.

Množstvo cukru si vypočítajte sami podľa jednoduchého vzorca. Na 1 liter vylisovanej povarenej šťavy pripadne 800 gramov kryštálového cukru. Šťavu s kryštálovým cukrom pozvoľna varte ďalších 10 minút.

Uskladnenie hotového ríbezľového džemu

Horúci ríbezľový džem nalievajte do pohárov. Poháre ihneď uzavrite a otočte hore dnom. Ríbezľový džem umiestnite do predhriatej rúry na 80 ° C a sterilizujte po dobu 20 minút. Prajem vám dobrú chuť!

Vyskúšajte aj recepty na džem:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button