Recepty

Ako urobiť broskyňovú marmeládu?

Ako urobiť broskyňovú marmeláduBroskyňová marmeláda sa vyznačuje ľahkou chuťou a jemnou vôňou. Vyrábame ju zvyčajne vtedy, keď máme prebytok broskýň – prezretých alebo horšej kvality. Príprava broskyňovej marmelády je jednoduchá a bez problémov sa do nej môže pustiť aj kuchársky antitalent. Ako na to? Prečítajte si recept ako urobiť skvelú broskyňovú marmeládu.

Čo je na broskyňovú marmeládu potrebné:

Dostupnosť broskýň

Predtým boli broskyne výsadou hlavne juhomoravských sadov a záhrad. Pri súčasnom teplejšom počasí sa broskyniam darí aj v stredných polohách Slovenskej republiky.

Oveľa viac broskýň sa k nám dováža z južnejšie položených štátov. Od júla do septembra sú broskyne bežne k dostaniu v zeleninárskych a iných obchodoch a na tržniciach.

Prezreté nie pohnité broskyne!

Pripravovať broskyňovú marmeládu z akostného ovocia by bolo neekonomické. Na marmeládu spracujeme broskyne horšej kvality: prezreté či rôzneho stupňa zrelosti, ľahko pokrčené, mechanicky poškodené, neštandardne zrastlé. Ale nikdy nepoužívame ovocie nahnité.

Okrem toho, že je hniloba ovocia ľudskému zdraviu nebezpečná, zhnitý plod pokazí chuť celej dávky ovocia.

Postup prípravy broskyňovej marmelády krok po kroku

varenie marhulí na marmeláduBroskyne umyjeme prúdom vody, necháme odkvapkať a potom kuchynsky pripravíme: vyrežeme poškodené kúsky ovocia, vyberieme kôstku a broskyne rozkrájame na malé kúsky.

Používame malý ostrý nôž. Musíme však dávať pozor, aby sme sa neporezali, pretože ovocie je klzké.

Na prípravu broskyňovej marmelády broskyne nelúpeme, čo nám veľmi uľahčí prácu.

Hustejšia či radšej redšia broskyňová marmeláda?

Nakrájané ovocie odvážime, aby sme vedeli, koľko ďalších prísad budeme pridávať. Pri varení broskyňovej marmelády sa riadime obvyklým pravidlom, že na jeden kilogram ovocia pridáme pol až trištvrte kilogramu cukru.

Pretože broskyňovú marmeládu pripravuje väčšinou z prezretého broskýň, ktoré majú veľmi málo pektínu, musíme pridať želírovací prípravok. Ak chceme, aby marmeláda nebola príliš hustá, pridáme na jeden kilogram cukru jedno balenie želírovacieho prostriedku.

Ak ale chceme mať broskyňovú marmeládu tuhšiu, pridáme dva balíčky prípravku na jeden kilogram cukru.

Broskyne rozvaríme

Odvážené ovocie dáme do hrnca, prilejeme asi pol deci vody, prikryjeme pokrievkou, privedieme k varu.

Potom znížime plameň, pokrievku zložíme a za stáleho miešania (od dna) broskyne zvoľna rozvaríme – popritom sa nám odparuje prebytočná voda. Varíme asi pätnásť minút. Potom odstavíme a ručným tyčovým mixérom ovocie aj so šupkami rozmixujeme.

Pridáme cukor a želírovací prípravok

Dáme opäť na oheň a privedieme k varu. Potom prisypeme cukor a v troche cukru rozmiešaný želírovací prípravok. Opatrne miešame, aby sa cukor rozpustil. Za stáleho miešania necháme asi tri minúty prechádzať varom.

V tejto fáze nadobudne marmeláda čistého vzhľadu – zjasní sa. Pri zaváraní dbáme na zvýšenú opatrnosť – marmeláda strieka a horúci cukor na koži páli. Preto túto prácu nikdy nezverujte deťom.

Otočíme hore dnom

marhuľová marmeláda pripravená domaHorúcu marmeládu nalievame naberačkou priamo alebo pomocou lievika do čisto umytých a usušených pohárov. Uzavrieme ich čistými a suchými viečkami a okamžite preklopíme na veko.

Horúca marmeláda jednak viečko sterilizuje, jednak pomôže k pevnejšiemu „zatiahnutiu“ viečka.

Keď je marmeláda v pohároch vlažná, ale ešte tekutá, preklopíme ich na dno, aby marmeláda stiekla a nezostala pod viečkom (ak to neurobíme, nič sa nestane, je to skôr „kozmetická“ úprava).

Fľašky označíme nálepkami

Poháre s broskyňovou marmeládou popíšeme: druh ovocia, produkt a rok výroby. Uľahčí nám to neskoršie tápanie v špajze, pri hľadaní správneho druhu zaváraniny. Prečítajte si aj článok ako zavárať broskyne.

Tipy ako urobiť broskyňovú marmeládu

  • broskyňovú marmeládu používame na plnenie jemného pečiva (šišky, rolády), k potieraniu perníkov, piškót a múčnikov z treného cesta.
  • broskyňová marmeláda je tiež výborná pod maslový krém v torte, na zlepovanie piškót pri príprave pudingových dezertov. Ak sme nepripravovali jemnejší broskyňový džem, podávame broskyňovú marmeládu aj k pečivu (rožky, chlieb, vianočka), a to s maslom alebo bez masla – ako kto má rád (alebo môže).
  • ak nemáme ručný mixér, ovocie pred varením pomelieme na mäsovom mlynčeku a ďalej postupujeme podľa návodu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button