Recepty

Ako uvariť rebarborový džem so zázvorom a malinami?

recept na rebarborový džemV tomto článku vám prinášame recept na rebarborový džem so zázvorom a malinami. Rebarbora je veľmi stará kultúrna rastlina. Prvé zmienky o nej pochádzajú z Číny 2700 rokov pred naším letopočtom. Rebarbora sa zberá skoro na jar, čím bližšie k letu ju zbierate, tým viac stúpa v rastline obsah kyseliny šťaveľovej a rebarbora sa neodporúča na konzumáciu. Pre využitie v kuchyni sa z rebarbory zberajú stopky. Rebarbora je zelenina, ale spracováva sa ako ovocie na koláče, knedle, zaváraniny. Veľmi chutný džem je z malín alebo jahôd a rebarbory. Bohužiaľ, v našich podmienkach nedozrievajú jahody v čase zberu rebarbory. Odporúčame si rebarboru predvariť  a uskladniť v mrazničke, aby ste si mohli pripraviť tento skvelý rebarborový džem so zázvorom a malinami.

Čo je potrebné na rebarborový džem so zázvorom a malinami:

  • 500 g rebarbory
  • 50 g zázvoru
  • 500 g jahôd, malín alebo zmes jahôd a malín
  • 1 citrón aj s kôrou
  • 1000 g cukru
  • pektín alebo želírovací prípravok

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy rebarborového džemu so zázvorom a malinami krok po kroku

Rebarboru očistíme, stopky ošúpeme a pokrájame na tenké plátky. Tenké plátky rebarbory zasypeme 100 g cukru a premiešame. Necháme odstáť 2 hodiny pri izbovej teplote.

Rebarbora pustí vodu a stonky skrehnú. Rebarboru si pripravíme do nádoby, v ktorej ju budeme variť. Mala by mať širšie dno, aby džem pekne hustol a mal správnu konzistenciu.

Príprava ovocia na rebarborový džem

Kým rebarbora odpočíva, pripravíme si ďalšie suroviny. Zázvor ošúpeme a pokrájame na drobné kocky. Z jahôd odstránime stopky a nakrájame ich na plátky. Maliny prelisujeme a zbavíme zrniečok cez veľmi jemné sitko.

Ak maliny pridávame v menšom množstve, zrniečka neodstraňujeme, v hotovom výrobku sa stratia. Citrón rozkrojíme na polovicu, vytlačíme šťavu a obe polovice vytlačeného citróna pridáme k rebarbore.

Dokončenie rebarborového džemu

Na miernom ohni rozvaríme rebarboru s citrónom. Nádobu necháme prikrytú pokrievkou. Celé to bude trvať asi 6 minút. (Takto pripravenú zmes si môžeme zamraziť na neskoršie využitie.)

rebarborovo-jahodový džemK vzniknutej kaši pridáme jahody a maliny, privedieme do varu a pridáme pektín, alebo želírovací prípravok premiešaný s trochou cukru. Povaríme 1 minútu.

Pridáme zvyšné množstvo cukru, dôkladne premiešame a od momentu, kedy sa zmes začne znovu variť, varíme ešte 5-7 minút. Počas celej doby občas miešame, aby sa džem nepripálil.

Po uplynutí doby varu džem odstavíme, necháme asi 5 minút stáť a potom plníme do sterilizovaných pohárov. Uzavreté poháre otočíme na 10 minút hore dnom. Nie je potrebné tento rebarborový džem zavárať, pretože sa nekazí.

Tipy na rebarborový džem so zázvorom a malinami

Pre ľahšiu prípravu môžete použiť hotový želírovací cukor. V takom prípade postupujte podľa návodu na obale.

Nezvyčajnú, ale vynikajúcu zaváraninu uvaríte z 1 kg rebarbory, 80 g strúhaného kokosu, 1 celého pomaranča, 1 kg cukru a želírovacieho prípravku. Do horúceho džemu pridajte 2 hrste posekanej medovky. Pomaranč sa pridáva aj s kôrou, preto by mal byť v bio kvalite.

Rebarboru môžete pokojne využiť aj na slané recepty. Upečte ju spolu so zemiakmi, ktorým dodá lepšiu chuť ako akákoľvek marináda a v malom množstve skvele doplní aj soté z mäsa.

Upozornenie

Ľudia s chorými obličkami by nemali rebarboru konzumovať.

Konzumácia rebarbory ​​sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.

Listy rebarbory ​​obsahujú jedovaté látky, preto sa nesmú konzumovať.

Rebarbora musí vždy prejsť tepelnou úpravou.

Ďalšie recepty na džem:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button