Ako si pripraviť jahodový džem bez chémie a s rôznymi príchuťami?
Marmelády a džemy z jahôd sú najobľúbenejšou ovocnou zaváraninou. Klasika je klasika, ale netradičné kombinácie majú tiež niečo do seba. Ponúkame niekoľko vyskúšaných receptov na rôzne príchute jahodových džemov. Základný recept je rovnaký, nepoužívame želírovací cukor ani nepridávame pektín. Varíme džem podľa rodinného receptu. Výroba džemu zaberie viac času, ale výsledná chuť stojí za to.
Čo je potrebné na jahodový džem bez chémie a s rôznymi príchuťami:
- 1 kg jahôd
- 0,5 kg kryštálového cukru alebo krupice
- 1 kávová lyžička kyseliny citrónovej
- vanilka, kokos, plátky ruží, medovka, mäta ….. (podľa požadovanej príchuti)
- pre netrpezlivých možno cukor nahradiť želírovacím cukrom
náročnosť receptu: mierna
čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac
Postup prípravy jahodového džemu bez chémie krok po kroku
Jahody očistíme, pokrájame na menšie kúsky a premiešame s kyselinou citrónovou a cukrom. Necháme cez noc stáť v chlade. Jahody pustia šťavu.
Druhý deň cez sitko jahody precedíme, šťavu nalejeme do širokého hrnca a zvyšok jahôd zo sitka odložíme nabok. Neskôr tieto zvyšky využijeme.
Precedenú jahodovou šťavu za stáleho miešania odparujeme asi na polovicu pôvodného množstva. Pridáme zvyšok jahôd a varíme do zhustnutia.
Je dôležité mať čo najširšiu nádobu a pripravovať džem najviac z 1 kg jahôd na jednu dávku. Iba takto si pripravovaný džem udrží peknú farbu. Pred plnením do pohárov necháme hotový džem asi 5 minút stáť (občas zamiešame).
Jahodový džem je veľmi náchylný k plesniveniu, preto odporúčame zavariť. Ak používate želírovací cukor, stačí pohár obrátiť na 10 minút viečkom nadol.
Bylinkový jahodový džem
Ochutený jahodový džem bylinkami v poslednej dobe naberá na obľube. Vhodná je kombinácia s mätou (možno najobľúbenejšia kombinácia jahôd a byliniek), medovkou, kvetmi bazy čiernej alebo levanduľou.
Všetky bylinky sa pridávajú na posledných pár minút varu. Potom ich vyberte a na dno každého pohára vložte vetvičku (list) čerstvej bylinky a nalejte hotový džem.
Ak sa rozhodnete pre medovku, pridajte ju až do hotového džemu na 10 minút. Medovka by varom stratila typickú citrónovo-medovú vôňu. Výbornú príchuť dá džemu tiež materina dúška.
Jahodový džem s kokosom
Pre milovníkov kokosu máme jeden tip na jahodový džem s kokosom. Do odparenej šťavy pridáme hrsť kokosu spolu so zvyškom jahôd a varíme do zhustnutia.
Tento džem je veľmi chutný, jahody a kokos sa výborne dopĺňajú. Množstvo kokosu si regulujte podľa chuti. Ale pozor, čím viac ho pridáte, tým menej červený džem bude.
Džem bude mať po pridaní väčšieho množstva kokosu farbu skôr šedú.
Jahodový džem s ružami
Ďalšia vyskúšaná príchuť je ružová. Natrhajte okvetné lupene ruží, vráskavej alebo šípovej. Jedlé sú všetky kvety ruží. Do džemu sa kvôli farbe pridávajú červené alebo ružové ruže (druhy, ktoré voňajú).
Na 1 kg jahôd stačí štvrťlitrový hrnček ružových lístkov. Lupene ruží prelejeme trochou vriacej vody a necháme cez noc lúhovať.
Druhý deň ich rozmixujeme a varíme s jahodami. Džem má príjemnú chuť jahôd a vôňu ruží cítite na jazyku. Nepreháňajte to s množstvom lupeňov ruží. Džem by mohol chutiť ako sprchový gél.
Jahodovo – vanilkový džem
A pre toho, kto nemá rád experimenty, odporúčame pridať k jahodám celý vanilkový struk. Jahody s vanilkou sú klasika, ktorá zachutí každému. Do pohárov pridáme kúsok uvareného struku ako ozdobu. Prečítajte si aj ako zavárať jahody.
Tip
Kto nemá veľa času a nevadí mu použitie želírovacieho cukru, postupuje podľa návodu uvedenom na obale.
Vyskúšajte aj recepty na džem: