Recepty

Ako upiecť pomarančový múčnik?

recept na pomarančový múčnikS nastávajúcimi chladnými dňami sa hodí pripomenúť si teplé kraje múčnikom, ktorého základom je práve južné ovocie. Pomaranče prepožičiavajú koláčom sladko-horkú chuť, a to vďaka využitiu nielen ich šťavy, ale aj kôry. Pomarančový sirup potom dokonale doplní korpus svojou sladkosťou a zároveň hrá aj estetickú funkciu. Upečte si voňavý pomarančový múčnik a zaspomínajte na letné cesty.

Čo je potrebné na pomarančový múčnik?

Na cesto potrebujeme:

  • príprava pomarančového múčnika4 vajcia
  • 3 pomaranče (z jedného použijeme aj kôru, poprípade môžeme použiť sušenú)
  • 70 g krupicového cukru
  • 80 g detskej krupice
  • 100 g hladkej múky
  • Štipka soli
  • (Maslo na formu a hrubá múka na vysypanie)

Na sirup si pripravte:

  • 3 pomaranče
  • 70 g krupicového cukru

Postup ako pripraviť pomarančový múčnik:

ako na múčnik z pomarančovNajprv sa pustíme do prípravy cesta. Všetky pomaranče dôkladne umyjeme a z jedného z nich nastrúhame približne 2 lyžičky kôry.

Poprípade môžeme použiť sušenú kôru, ale tej dáme o niečo menej. Zo všetkých pomarančov vymačkáme štavu. Vajcia rozklepeme a oddelíme žĺtka od bielkov, bielka si zatiaľ uložíme do chladu.

Žĺtka zmiešame vo vyššej mise s cukrom a kôrou, vyšľaháme ich do peny. Prisypeme potrebné množstvo cukrovej krupice a zapracujeme ju ku žĺtkovej pene. Vytlačenú šťavu potom zamiešame ku zvyšným ingredienciám.

Rúru predhrejeme na 190°C. Tortovú formu ľahko premyjeme vodou, aby k nej papier na pečenie ľahko priľnul. Alebo ju samozrejme môžeme vymazať maslom a vysypať hrubou múkou. Bielka a štipku soli vlejeme do misy a vyšľaháme z nich tuhý sneh.

Sneh a hladkú múku vmiešavame po lyžiciach striedavo do žĺtkovej zmesi. Sneh opatrne obaľujeme cestom tak, aby bolo vďaka nemu cesto nadýchané. Hotové cesto vlejeme do pripravenej koláčovej formy a vložíme ho do vopred vyhriatej rúry. Pečieme približne po dobu 25 minút.

Kým sa nám pečie koláč, pripravíme si sirup. Z ďalších troch pomarančov vytlačíme všetku šťavu. Tú vlejeme do hrnca, prisypeme cukor a zmes privedieme k varu. Zo zmesi chceme mať hustejší sirup. Len nespanikárte a neprisypávajte cukor, po vychladnutí by vám vznikla veľmi tvrdá hmota, ktorú by ste len ťažko zobrali na plecia.

Upečený koláč vyberte z rúry a polejte ho sirupom. Dobrú chuť.

Okrem receptu na pomarančový múčnik vyskúšajte aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button