Recepty

Ako urobiť odvar z mrkvy?

Mrkvový odvar asi nikto nepije z jednoduchého rozmaru. Odvar z mrkvy slúži ako prostriedok ľudového liečiteľstva, blahodarné účinky odvaru z mrkvy lekári potvrdzujú a odporúčajú ho užívať. Mrkvový odvar zastavuje hnačky. Jeho užívanie sa odporúča predovšetkým pre dojčatá a malé deti. Ale odvar z mrkvy prospeje aj dospelým. Ako si odvar pre seba alebo ďalšieho člena rodiny prichystať? Ponúkame návod a pár zaujímavostí.

Čo je na odvar z mrkvy potrebné:

  • mrkva, voda
  • strúhadlo, mixér
  • sitko alebo textil na filtrovanie

Odvar z mrkvy pre najmenších

Mrkvový odvar pripravujeme dojčatám a deťom pri hnačkových ochoreniach. Podávanie mrkvového odvaru pri hnačkách má niekoľko pozitív: mrkvový odvar obsahuje účinné látky vylúhované dlhým varom.

Zároveň s nimi dieťa prijíma tekutiny, ktoré pri hnačke z jeho tela rýchlo odchádzajú. Mrkvový odvar je sladkastý, a tak ho ľahko prijímajú aj celkom malé deti.

Ako odvar z mrkvy servírovať

Mrkvový odvar podávame dojčaťu buď v cumlíku (ak je naň zvyknutý) alebo dojčenému dieťaťu (ktorého na fľašu nechceme zvykať) podávame mrkvový odvar po lyžičkách.

Ako urobiť odvar z mrkvyPodľa detských lekárov môže mrkvový odvar pri úpornej hnačke nahradiť aj jednu až dve dávky mlieka. Mrkvový odvar dieťaťu podávame vo vlažnom stave.

Mrkvový odvar nielen pre deti

Odvar z mrkvy zahustený rozmixovanou uvarenou mrkvou býva odporúčaný ako prvé jedlo po prekonaní akútnej fázy žalúdočného kataru, keď už pacient nevyvráti všetko, čo pozrie. To sa týka nielen detí, ale aj pri ochorení dospelých.

Bio mrkva je najvhodnejšia

Na odvar z mrkvy používame zdravú, pokiaľ možno čo najčerstvejšiu mrkvu. Ak máme možnosť, kúpime najmä pre dojčatá mrkvu v takzvanej bio kvalite.

Pestovateľ by mal garantovať absenciu dusíkatých látok, ktoré koreň mrkvy absorbuje z pôdy hnojenej dusíkatými hnojivami (aj čerstvým maštaľným hnojom). Mrkvu starostlivo oškrabeme a zbavíme zelených koncov.

Jednotlivé metódy ako urobiť odvar z mrkvy

Postup č.1

V popise spôsobu prípravy mrkvového odvaru sa rôzne pramene líšia. Jedným spôsobom, ako urobiť mrkvový odvar, je v pol litri variť štyri celé, len na kúsky nakrájané mrkvy.

Vodu dopĺňame. Po polhodine varu sa mrkva rozmixuje a odvar sa precedí cez husté sitko alebo sterilnú textíliu.

Postup na odvar z mrkvy č.2

Podľa iného popisu postrúhame štyri mrkvy, zalejeme pol litrom vody a zvoľna varíme asi 20 minút.

Potom uvarenú nastrúhanú mrkvu precedíme (sitko, plátno, mulov). Odvar necháme vychladnúť a vlažný podávame. Precedený odvar z mrkvy je vhodný pre dojčatá a malé deti.

Postup č.3

mixovanie mrkvy na odvarVäčším deťom či dospelým pripravujeme odvar z mrkvy podobne.

Po uvarení mrkvy (celej alebo nastrúhanej) mrkvy rozmixujeme a podávame bez cedenia – v podstate ako džús, ale z varenej mrkvy.

Mrkvovým odvarom doplní chorý tekutiny, prijme účinné látky a zaplní si črevný trakt vlákninou mrkvy.

Liečivé vlastnosti mrkvy

Mrkva je mimoriadne vhodná pre ľudí, ktorí jedia veľa mäsa a múčnych jedál, ktoré vyvolávajú kvasné procesy. Znižuje prekyslenie žalúdka a liečivo pôsobí aj na žalúdočné vredy.

Mrkva veľmi priaznivo pôsobí na látkovú výmenu a na pravidelnosť stolice. Pri katare žalúdka sa odporúča varená kaša z mrkvy. Účinná je aj proti črevným parazitom. Deťom sa podáva mrkvová šťava proti hlístam.

Tipy

Mrkva (Daucus carota) slúži ako potravina, a zároveň ako liečebný prostriedok. Mrkva patrí k najbohatším zdrojom provitamínu A. Bez vitamínu by sa ľudský organizmus len ťažko vysporiadal so stresom, dokonca pôsobí na zárodky nádorového bujnenia. Už jedna mrkva denne nám poskytne potrebnú dávku betakaroténu, ktorý je účinnejší ako samotný vitamín A.

Uvádza sa, že mrkva má silné antioxidačné účinky, vďaka ktorým likviduje nebezpečné kyslíkové radikály, spôsobujúce rôzne ochorenia a aterosklerózu. Mrkva je bohatá na železo, preto je mimoriadne vhodná pri chudokrvnosti.

Obsahuje tiež draslík, horčík, jód, bór, zinok, mangán, meď a kobalt. Významný je aj podiel vitamínov skupiny B, hlavne tiamínu a riboflavínu, vitamínu C a E.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button