Recepty

Ako urobiť poctivú domácu hydinovú tlačenku?

hydina tlačenkaHydinová tlačenka je výborný pokrm ktorý si môžme urobiť aj doma. Lákajú nás zabíjačkové pochúťky, ale obávame sa ich energetickej hodnoty? Sme radi, keď vieme, čo jeme? Pripravme si poctivú domácu hydinovú tlačenku z kuracieho mäsa. Je veľmi chutná a tiež lacná. Ďalšou výhodou je, že v nej bude len to, čo do nej sami dáme. Ponúkame recept na hydinovú tlačenku a pracovný postup krok za krokom.

Čo je potrebné na poctivú domácu hydinovú tlačenku:

  • kuracie skelety
  • prášková želatína
  • soľ, mleté ​​čierne korenie, cesnak, majorán
  • „črevo“ na tlačenku,
  • povrázok a lievik, a alebo plochá misa
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Postup prípravy domácej hydinovej tlačenky krok po kroku

Domáca hydinová tlačenka je mäsový výrobok, ktorý sa skladá z vareného kuracieho mäsa s kožou , z vývaru z kuracích skeletov, práškovej želatíny (priemyselne vyrábaná bielkovina živočíšneho pôvodu), soli, mletého čierneho korenia, cesnaku a majoránky. Je určená k rýchlejšej spotrebe, musí byť uchovávaná v chladničke. Podáva sa studená.

Hydinová tlačenka a jej domáca výroba sa má uskutočniť z menej atraktívnych častí kuraťa – z tak zvaných skeletov. Jedná sa o zvyšok kurčaťa, z ktorého sa odstránilo akostné mäso z pŕs a stehna.

Na skelete sa nachádzajú krídla, krk, zvyšky mäsa z pŕs, a predovšetkým chrupavky a kože, ktoré sú ideálne pre prípravu rozličných pokrmov: paštét a tlačeniek.

Skelety kupujeme čerstvé – len chladené. Mrazeným skeletom sa radšej vyhneme, nevieme, akú dobu ležali v mraziacom boxe.

Na prípravu domácej hydinovej tlačenky kúpime asi tri kilogramy skeletov (je to asi šesť kostier). Z toho množstva bude však niekoľko jedál.

Krídla odrežeme, zbavíme posledného článku a upravíme ako samostatné jedlo (upečieme alebo usmažíme).

Ostatné časti skeletu (vrátane odrezaných koncov krídel) dáme do väčšieho hrnca, zalejeme vodou, trochu osolíme a pomalým varom uvaríme, aby sa mäso oddeľovalo ľahko od kostí a kože boli dokonale mäkké.

Uvarené mäso scedíme cez husté sito

Plochou naberačkou dôkladne zoberieme všetok tuk. Liter a pol vývaru oddelíme. Zvyšný vývar použijeme na polievku. Je veľmi silný. Môžeme ho podávať ako „luxusný“ bujón – horúci len so žĺtkom, ale tiež do neho môžeme pridať aj ďalší liter čistej vody, pridať zeleninu a pripraviť z neho výbornú (a stále dostatočne silnú) kuraciu polievku.

tlačenka hydinova

Mäso starostlivo oberieme z kostí, ale nekrájame ho. Mäkké kože naopak rozsekáme ostrým a ťažkým nožom na drobné kúsky.

Pre ľahšiu prácu si nôž opierame špičkou o lopárik a druhou rukou zväčšujeme prítlak. Kožu nasekáme v niekoľkých smeroch (doštičku otáčame), aby z nej boli naozaj malé kúsky.

Odložený vývar vrátime na platničku. Pridáme do neho strúčik alebo dva posekaného cesnaku, päť guľôčok nového korenia, na dve špičky guľatého noža mletého ​​korenie a tri väčšie štipky majoránky.

Viac korenia nedávame, aby tlačenka nebola príliš aromatická. Povaríme prudko asi desať minút, aby sa cesnak dokonale uvaril (nedovarený cesnak býva príčinou pokazenia celej tlačenky). Guličky nového korenia vyberieme.

Do vývaru vrátime mäso a kože

Ochutnáme, prípadne mierne prisolíme a prevaríme. V hrnčeku s dvoma deci vriacej vody dôkladne rozmiešame dva balíčky (po 20 gramoch) práškovj živočíšnej želatíny.

Želatínu vlejeme do mäsa a za stáleho miešania necháme prejsť varom. Odstavíme a ešte miešame, aby sme mali istotu, že je želatína rozpustená. (Želatínu pridávame aj napriek tomu, že je vývar silný a po vychladnutí by stuhol.

Ak by hydinový rôsol rýchlo zmäkol, tlačenka by nedržala tvar. Množstvo želatíny je však menšie, ako by sme pridávali do iných rôsolov.)

Pripravíme si pomôcky na plnenie tlačenky

“ črevo „(predáva sa v papiernictvách, v malých drogériách alebo vo špeciálnych predajniach s plastovými výrobkami), pevný tenký špagát, naberačku a lievik so širokým hrdlom.

Ak nemáme lievik s dostatočnou svetlosťou, odrežeme hrdlo nejakej flaše a vyrobíme si z neho lievik. „Črevo“ na jednom konci zaistíme dvoma uzlami.

Odstrihneme asi 30 centimetrov. Lievik vložíme do čreva a naberačkou nalievame zmes. Naberáme rovnomerné množstvo „polievky“ a mäsa.

tlačenka z hydinyČrevo naplníme, aby nám zostalo asi 10 centimetrov prázdnych. Opatrne zakrútime, aby sme vytlačili všetok vzduch.

Zakrútený koniec hneď zaistíme niekoľkonásobným omotaním a zauzlování povrázku. Potom voľný koniec prehneme a znovu ešte zaistíme – vznikne dvojnásobné istenie.

Ak črevo nemáme, nalejeme hmotu do plochých misiek s rovným dnom (vhodné sú napríklad krabičky pre uskladnenie potravín).

Normálne by sme mali tlačenku z bravčového mäsa, do ktorej mäsiari pridávajú pečeň, srdce a iné vnútornosti, v čreve ešte aspoň hodinu zvoľna variť.

Hydinová tlačenka to už nepotrebuje: jednak je všetko dostatočne prevarené, a tiež je tlačenka určená na rýchlu spotrebu.

Dokončenie poctivej domácej hydinovej tlačenky

Naplnené črevo dáme na chladné miesto a zaťažíme doskou (v chladných dňoch treba na balkón). Počas ďalších troch hodín tlačenku niekoľkokrát otočíme, aby sa mäso a rôsol usadzovali rovnomerne.

Do chladničky tlačenku uložíme, až keď nie je teplá. Hydinovú tlačenku necháme niekoľko hodín dostatočne stuhnúť. Potom ju krájame na plátky hrubé podľa zvyklosti

S čím je hydinová tlačenka najchutnejšia?

Domáca hydinová tlačenka má veľmi jemnú chuť. Nemusíme ju preto konzumovať len s octom a cibuľou.

Veľmi dobre chutí aj s kyslou uhorkou a horčicou, s domácou majonézou (alebo s domácou tatárskou omáčkou).

V niektorých regiónoch je zvykom podávať k tlačenke s vysokým podielom mäsa aj zemiakový šalát (je to vyskúšané, a chutí to dobre).

Kalkulácia ceny surovín na hydinovú tlačenku

  • Tri kilogramy kuracích skeletov – 9 €
  • Dva balíčky želatíny 2 €
  • Soľ, korenie, majorán, cesnak – odhadom 2 €

Dokopy nás to vyjde okolo štyroch eur. Dostaneme za to kuracie krídla na prípravu troch veľkých alebo štyroch menších porcií hlavného jedla (kilo a pol hydinovej tlačenky) aj kvalitný základ na silnú kuraciu polievku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button