Záhrada

Ako a kedy sadiť cesnak?

ako sadiť cesnakAsi málokto si dokáže predstaviť kuchyňu bez cesnaku. Je to práve táto rastlina, ktorá dokáže dodať jedlu ten správny ostrejší šmrnc, a poriadne ho tak dochutiť. Cesnak však nie je len dobrý, ale aj zdravý a obsahuje veľa telu prospešných látok. Už dlho je tiež považovaný za prírodné antibiotikum, a dokáže sa popasovať aj s ťažším prechladnutím. Ak teda chcete mať aj vy zásobu tohto korenia a zároveň lieku vždy pri sebe, nie je nič jednoduchšie, než si ho sami vypestovať. Ako a kedy sadiť cesnak, čo rozhodne nikdy nerobiť, na to vám odpovie tento článok.

Čo je potrebné, ak chcete sadiť cesnak:

  • sadbový cesnak – strúčiky cesnaku nesmú byť poškodené ,či plesnivé
  • kúsok voľnej pôdy
  • Sulka (prípravok na namorenie cesnaku)

Druhy cesnaku

Ten, kto si doteraz myslel, že existuje iba jeden druh cesnaku, bude zrejme prekvapený. Existuje viac odrôd, ktoré znalci rozlišujú predovšetkým podľa toho, či sú s paličkou, či bez nej a tiež podľa toho, kedy sa zberajú.

Takzvaný hlaváč má na rozdiel od nepaličiaku uprostred hlavičky palicu, kým ten druhý len vňať. Ďalšia odlišnosť je aj doba zberu. Tie bez paličky sa zberajú, keď vňať zožltne a ľahne na zem.

Hlaváč, keď zožltne lístie a koniec stvolu sa napriami. Tie najskoršie odrody ako je napríklad Bjetin, môžu pestovatelia zberať už na začiatku júla.

Kedy sadiť cesnak?

sadenie cesnakuVypestovať cesnak zvládne aj úplný začiatočník, dôležité je len vedieť ako. Dôležité je všetko správne načasovať. Cesnak sa najčastejšie vysádza buď na jar v marci, či apríli, alebo potom až na jeseň.

To je dané predovšetkým tým, či máte jarnú alebo zimnú odrodu. Na zimu cesnak sadíme až koncom novembra.

Je totiž dôležité, aby teplota už niekoľko dní nepresiahla 9 ° C. Tým sadbu ochránime pred fuzáriou (pôdna hubová choroba). Jarné druhy sadíme od marca až do mája.

Cesnak vsádzame do vyhĺbených rýh približne 10 až 15 centimetrov od seba. Každý strúčik by mal byť prikrytý asi 4 až 6 centimetrami hliny.

Na aké miesto sadiť cesnak

Dôležitá je aj pôda, do ktorej cesnak sadíme. Rozhodne nie je vhodné na jednom mieste pestovať cesnak každý rok. Hrozí jednak únava pôdy, a tým sa vám bude postupne znižovať výnos plodín, ale zároveň hrozí zamorenie pôdy chorobami a škodcami.

čerstvý cesnakIdeálny interval na pestovanie cesnaku na jednom mieste je aspoň štyri roky. Tiež ho nesaďte na miesto, kde bola predtým zasadená cibuľa, či pór. Aj po nich je pôda vyčerpaná rovnako ako po cesnaku.

Na samotnú pôdu nie je cesnak nijako náročný, možno ho úspešne vypestovať ako v piesočnatých, tak aj na ťažkých zeminách.

Najlepšie sa mu však darí skôr v ľahších pôdach s väčším obsahom humusu. Jediné na čo si musíte dávať pozor, aby pôda nebola premočená a na slnečnom mieste.

Ako na škodcov cesnaku

Pri zakúpení sadiva sa rozhodne spoliehajte skôr na overených predajcov, ktorí majú produkty prísne kontrolované. Nemôže sa vám stať, že si do pôdy zanesiete choroby a škodcov, ako je napríklad háďatko zhubné.

Ak sa teda zaručene chcete vyhnúť škodcom, odporúča sa sadivo pred vložením do pôdy ešte namoriť. Na morenie cesnaku sa odporúča takzvaná Sulka, ktorá veľmi dobre účinkuje na väčšinu chorôb.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button