Recepty

Ako urobiť dusenú mrkvu s bravčovým mäsom?

Ako urobiť dusenú mrkvu s bravčovým mäsomDusená mrkva s mäsom je pokrm, ktorý obstojí pred všetkými nárokmi nutričných odborníkov: obsahuje vlákninu, bielkoviny, vitamíny, sacharidy aj minerálne látky v dobrej kombinácii. Príprava dusenej mrkvy s mäsom je trochu náročnejšia na čas, ale inak je jednoduchá. S našim návodom dokáže urobiť dusenú mrkvu s bravčovým mäsom aj kuchársky antitalent.

Na dusenú mrkvu s bravčovým mäsom budete potrebovať:

  • bravčové mäso (plece)
  • cibuľa
  • tuk, soľ, mleté ​​čierne korenie
  • mrkva

Výber vhodného mäsa je veľmi dôležitý

Dusená mrkva s bravčovým mäsomVareniu dusenej mrkvy s bravčovým mäsom musí predchádzať nákup vhodného mäsa, čo je pomerne zásadná úloha.

V starých receptoch odporúčaný bravčový bok (bok) je pre naše súčasné nároky príliš tučný.

Bravčové stehno alebo kotleta je zase moc suchá. Pre dusenie s mrkvou sa veľmi osvedčilo bravčové pliecko – je šťavnaté, nie je tučné a je z neho výborný výpek, ktorý našej mrkve dodá správnu chuť.

Návod na prípravu dusenej mrkvy s bravčovým mäsom

Bravčové pliecko opláchneme, utrieme obrúskom a nakrájame na menšie kúsky, tak dvakrát tri centimetre (asi ako na guláš).

Pri krájaní dbáme, aby rez viedol vždy pokiaľ možno cez vlákno (plece je tvorené rôznymi svaly). Odrežeme prípadné tučnejšie kúsky alebo blanky, tie rozrežeme na veľmi drobné kúsočky.

Na dvoch lyžiciach masla alebo rastlinného tuku (prípadne oleja) speníme dve nadrobno nakrájané cibule.

Pridáme mäso (kocky aj maličké odrezky) a sprudka ich zo všetkých strán opečieme, aby sa „zatiahlo“.

Osolíme lyžičkou soli a okoreníme. Podlejeme vodou, priklopíme a dusíme. Občas sa pozrieme pod pokrievku, či sa vyparila všetka tekutina – prípadne dolievame.

Mrkva s bravčovým mäsomOškrabeme asi pol kilogramu mrkvy (alebo viac, má ako kto rád). Umyjeme ju a nakrájame na plátky.

Keď je mäso udusené, ale ešte trochu tuhé, nasypeme k nemu mrkvu. Prilejeme vodu, aby bola zmes po polovice zaliata. Priklopíme a dusíme, až je mrkva udusená, ale ešte príjemne tuhá. Mäso týmto spoločným varom celkom zmäkne, čo aj chceme.

Potom mäso s mrkvou zahustíme jednou alebo dvoma lyžicami hladkej alebo polohrubej múky, múku prevaríme, hustotu prispôsobíme na vyhovujúcu konzistenciu.

K zahusteniu môžeme použiť aj guličku múčneho masla. Niekde je zvykom pridávať do mrkvy s mäsom smotanu, potom múku rozmiešame v smotane

Dusenú mrkvu s bravčovým mäsom dochutíme a podávame

Dusenú mrkvu s bravčovým mäsom dochutíme, a to buď len soľou a čiernym korením, alebo pridáme cukor a ocot (citrónovú šťavu), ak máme radi mrkvu s duseným bravčovým mäsom v sladkokyslej chuti.

Dusenú mrkvu s bravčovým mäsom podávame s varenými alebo v rúre pečenými zemiakmi a ozdobíme posekanou zelenou petržlenovou vňaťou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button