Recepty

Ako urobiť chutný džuveč?

džuvečRecept na chutný džuveč . Receptov na toto pôvodne turecké jedlo je veľa a práve preto sa môžu od seba veľmi odlišovať. Klasikou je mäso, ryža a zelenina. Avšak recepty sú často prispôsobené ročnému obdobiu, a tak sa používa, čo je k dispozícii. V letnom období dominujú podusené papriky s paradajkami miesto zeleniny a opečené zemiaky v kombinácii s ryžou sú dôkazom toho, že nie je džuveč ako džuveč. Prinášame recept na veľmi chutný džuveč, ktorý sa od tureckej klasiky trochu líši, no na jeho chuti mu to nijako neuberá.

Čo budete potrebovať na chutný džuveč:

  • 1 kg bravčového mäsa (krkovička, pliecko)
  • 1 kg zemiakov
  • 2 vrecká ryže
  • 1/2 kg paradajok
  • 1/2 kg paprík
  • 1 kus cibuľa

Postup prípravy chutného džuveča krok za krokom

Príprava základných surovín

chutný džuvečUmyte mäso, nakrájajte ho na kúsky veľké asi ako na guláš, osoľte a mierne okoreňte, a dajte do pripraveného pekáča, kam postupne pridáte ešte ďalšie produkty.

Olúpané a umyté zemiaky nakrájajte na kúsky (nie na plátky, pretože po upečení a následnom zmiešaní všetkých produktoch by sa ľahko rozpadli) a zmiešajte s nakrájaným mäsom, ešte trochu dosoľte.

Súčasne si predhrejte rúru na 180 stupňov (bez horko-vzduchu) a dajte do rúry piecť zhruba asi na pol hodiny.

Príprava ostatnej zeleniny

Ďalej nakrájajte opláchnuté papriky. Najskôr odstráňte jadrovník so zrniečkami a krájajte na kúsky asi rovnako veľké ako na lečo.

Pripravte si umyté paradajky a nakrájajte tiež na kúsky. Komu vadia šupky, ktoré sa dusením oddelia od paradajok, môže ich olúpať vopred. Urobíte to tým spôsobom, že paradajky nakrojíte v šupke dookola a sparíte pár minút v takmer vriacej vode.

Potom sa paradajky vyberú a trochu schladia. Šupka ide krásne z paradajok olúpať. Zároveň nakrájajte cibuľu a všetko pridajte do pekáča.

Príprava ryže na chutný džuveč

recept na chutný džuvečV medzičase si uvarte dve vrecká ryže. Môže byť len polomäkká a vysypte ich do pekáča. Dajte piecť spoločne so všetkými ingredienciami.

Nezabudnite všetko zmiešať dohromady. Zalejte smotanou a pečte ešte ďalšiu cca pol hodinu pri teplote 180 stupňov (pri horúco-vzduchu na 150 stupňov). Kto smotanu odmieta, džuveč bude výborne chutiť aj bez nej.

Tip

Hotový džuveč rozdeľte na taniere, najlepšie do úhľadných kopčekov a ozdobte napríklad petržlenovou vňaťou.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button