Recepty

Ako urobiť zapečené zemiaky?

Tento recept na jednoduché a veľmi lacné zapečené zemiaky je určený predovšetkým začiatočníkom. Preto ponúkame niektoré tipy a triky, aby sa podarili. Do prípravy zapečených zemiakov sa môžu pustiť aj úplne neskúsení kuchári alebo dorastajúce budúce gazdinky. Recept na zapečené zemiaky, ala za málo peňazí veľa (dobrej) muziky.

Čo budete na zapečené zemiaky potrebovať:

Suroviny na jednu porciu (násobiť potrebným počtom stravníkov):

  • zemiaky – asi 250 g
  • údenina – 30 až 50 g
  • cibuľa – polovica
  • zelenina – asi 50 g alebo podľa možnosti
  • vajcia – 1 až 1,5 (alebo viac podľa možností)
  • soľ, mleté ​​čierne korenie a prípadne korenie podľa voľby
  • masť alebo olej na vymastenie hlbokej nádoby a zapečenie.

Recept pre hladných, neskúsených aj v núdzi

Zapečené zemiaky sú veľmi chutné a všeobecne obľúbené, a to aj napriek tomu, že sa k ich príprave niekedy uchyľujeme v čase núdze, a nemusí byť len hmotná. Zapečené zemiaky môžete pripraviť aj v zhoršených podmienkach napríklad na chalupe – stačí remoska.

Zapečenými zemiakmi nič nepokazíte, ak máte na tábore či niekoľkodňovej výprave nakŕmiť početnejší húf detí a mládeže. Pripraviť zapečené zemiaky dokáže aj muž, ktorý sa do varenia púšťa prvýkrát.

Zapečené zemiaky

zemiakyZapečené zemiaky sú vrstvený pokrm pripravený v jednej nádobe. Základ tvoria zemiaky. Napriek niektorým receptom, ktoré uvádzajú zemiaky varené, je praktickejšie použiť zemiaky surové (výnimky zmienime).

Varené zemiaky sa jednak musia pripraviť dopredu a nechať vychladnúť, a to zaberá čas. A tiež máte k dispozícii len určité množstvo zemiakov – niekedy ich môže byť málo. Surové zemiaky môžete pridať – olúpať ďalšie.

Príprava zapečených zemiakov krok po kroku

Príprava zemiakov

Počítajte, že jedna porcia pre dospelého váži 300 gramov. Na jednu porciu preto počítajte minimálne 250 gramov zemiakov.

Zemiaky olúpte a nakrájajte na asi pol centimetra hrubé kolieska. Zapekaciu nádobu dobre vymastite masťou alebo olejom a položte prvú vrstvu. Z plátkov zemiakov tiež vytvorte malý okraj. Zemiaky jemne posoľte.

Príprava ostatných surovín – údenina

Olúpte aspoň dve väčšie cibule, nakrájajte na polovičné kolieska a posypte nimi vrstvu zemiakov. V miestach, kde je medzera medzi zemiakmi, bude cibuľa dosahovať na dno nádoby. Opečie sa a pokrm dobre ochutí.

Na cibuľu príde vrstva údeniny. Môžete použiť celkom obyčajnú točenú salámu. Na jednu porciu orientačne počítajte s 30 až 50 gramami, viac nemusí byť. Je veľmi praktické salámu napríklad nastrúhať na hrubom strúhadle – lepšie sa rozprestrie.

Príprava ostatných surovín – zelenina

Na údeninu môžete dať zeleninu. Skutočne výborne chutí napríklad zeleninová paprika (keď je lacná a čerstvá) alebo paprika s paradajkami. Hodí sa tiež cuketa, tekvica, kel, kaleráb, zelené fazuľky, šampiňóny.

Menej vhodná je koreňová zelenina, k charakteru jedla príliš neladí. Zeleninu voľte takú, o ktorej viete, že našim stravníkov nevadí, aby ju potom „nepreparovali“ z pokrmu. Napríklad pri deťoch sa vám zrejme neosvedčia huby, kel, kaleráb alebo fazuľka, preto vyberajte menej „nápadnú“ zeleninu.

Varené zemiaky – výnimka

zapečené zemiaky

Ak chcete do zapečených zemiakov pridať brokolicu alebo karfiol, sterilizovaný hrášok či uvarenú fazuľu, nastáva situácia „výnimky“ z nachystaných zemiakov.

Táto zelenina potrebuje k tepelnému spracovaniu kratší čas než surové zemiaky. Preto v týchto prípadoch použite zemiaky vopred uvarené. Mali by byť vychladnuté, aby boli tuhšie a v pokrme sa nerozpadali. Doba pečenia potom bude kratšia.

Dochucovanie pečených zemiakov

Pridanú zeleninu opäť jemne posoľte a okoreňte. Používajte mleté ​​korenie, mletú papriku, pri „balkánskej“ variante (paprika, paradajky) sa osvedčene hodí čerstvá bazalka. Keď vám nevadí aromatickejšie korenie, môžete použiť aj bazalku sušenú alebo provensálske korenie (obsahuje len byliny, žiadne prídavné látky alebo soľ).

Koreniace zmesi sú zbytočné – sú príliš slané, obsahujú príliš veľa „éčok“, všeobecná glutamátová chuť prebije dobrú chuť vlastného jedla. Avšak ak máte osvedčené korenie od malých výrobcov, kde viete, že neobsahuje žiadne prídavné umelé látky a dochucovadlá, voľbe sa nebráňte, avšak pozor na solenie a korenie.

Hoci zemiaky pohlcujú množstvo soli, dávajte pozor aby ste jedlo nepresolili a neprekorenili, hlavne ak varíte pre deti.

Dokončovanie a pečenie zemiakov

Na zeleninu položte vrchnú vrstvu zemiakov. Keď si spomeniete, nakrájajte na trochu tenšie plátky, než sú zemiaky na dne.

zapečené zemiaky servírovanieV hrnčeku rozšľahajte vajcia s trochou mlieka alebo vody. Na porciu počítajte jedno až jedno a pol vajíčka (ale môže byť viac, keď o ne nemáte núdzu). Do vaječnej zmesi pridajte polievkovú lyžicu hrubej múky alebo detskej krupice.

Trochu osoľte a prípadne dochuťte muškátovým kvetom (alebo orechom) – na špičku noža. Zmesou starostlivo zalejte pokrm, trochu pokvapkajte olejom a dajte pod pokrievkou piecť (200 ° C).

Dopekanie zemiakov

Asi za 20 minút zemiaky skontrolujte. Keď už sú na povrchu mäkké, budú mäkké aj naspodku. Zložte pokrievku, zvýšte príkon na maximum a ešte asi päť minút zapekajte, aby mali opečený povrch.

Potom zapekaciu nádobu vyberte, opäť priklopte a nechajte asi desať minút stáť. Pokrm trochu stuhne, zemiaky sa odparia od dna, čím bude sa lepšie porciovať.

Zapečené zemiaky máte hotové

Zapečené zemiaky lepšie chutia, keď nie sú príliš vrelé. Dobre k nim ladí napríklad domáci paprikový pretlak alebo kečup.

Tipy ako vylepšiť a servírovať zapečené zemiaky

Pridávať do takého typu zapečených zemiakov syr je trochu zbytočné – chuťovo sa v pokrme nijako neodrazí, len ho predraží. Ak napriek tomu chcete zapečené zemiaky na záver posypať syrom, voľte iný druh než eidam, ten sa len spojí v jednoliatu vrstvu, ktorá sa potom odlúpne a upečený nemá žiadnu chuť.

Lyžica múky alebo krupice vytiahne prebytočnú vodu a zaistí kyprosť spojovacej vaječnej hmoty.

Údeninu môžete nahradiť ušľachtilejším surovinami (dobrá šunka, klobása, kuracie prsia).

Pre dobré prelínanie chutí odporúčame dodržať poradie vrstiev.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button