Recepty

Ako urobiť plnenú cuketu?

cukety s plnkou a slaninouRecept na plnenú cuketu. Plnená cuketa je sezónne jedlo, ktoré si dokážu vychutnať hlavne ľudia, ktorým nerobí problém „zahryznúť“ do varenej zeleniny. Hoci sa dá plnená cuketa pripraviť na mnoho rôznych spôsobov, ocenia ju skôr vegetariáni (s bezmäsitou plnkou), milovníci zeleniny, ľudia s diétami a tí, ktorí volia menej energetickú stravu. Ako urobiť plnenú cuketu? Prinášame opis pracovného postupu a osvedčený recept.

Čo budete potrebovať na plnenú cuketu:

  • suroviny podľa receptu
  • rúra na pečenie

Cuketa ako potravina

Cuketa je v podstate tekvica vyšľachtená v Európe z juhoamerických druhov. Je podobná uhorke, ale ide o väčšiu a objemnejšiu plodinu.

Hoci je takmer bez chuti (najmä v surovom stave), sú v cukete zastúpené minerálne látky a niektoré vitamíny, vďaka čomu je cuketa zaujímavá aj z pohľadu zdravej výživy.

Pre tepelnú úpravu plnením sa hodia cukety stredne vyzreté a také, ktoré už majú silnejšiu šupku, ale ešte nedozreté mäkké biela semená a bledé zelenkavé „mäso“.

Postup prípravy plnenej cukety krok za krokom

Príprava cukety

Cuketu pred plnením ošúpte a po dĺžke rozkrojte. Vnútro cukety vyberte, najlepšie sa to robí pomocou špicatej polievkovej lyžice. Vydlabanú hmotu odložte, použite ju neskôr.

Cuketu vydlabte do tvaru podlhovastej misky, to znamená, že na oboch koncoch musí zostať okraj. Snažte sa vybrať ju všade rovnako hlboko. Vydlabte obe polovice cukety.

Plnenie cukety

recept na plnenú cuketu

Cuketu, zbavenú vnútra s nezrelými semenami, vnútri posoľte, prípadne jemne okoreňte. Vnútro cukiny naplňte plnkou (ľubovoľnou).

Teraz môžete zvoliť dva varianty: buď dáte plnku do oboch polovíc cukety a budete ju piecť v dvoch častiach alebo plnku opatrne navŕšite na jednu polovicu (len na vnútro, nie na reznú plochu cukety), priklopíte druhou polovicou, spevníte niekoľkými špáradlami a dajte piecť vcelku.

Pečenie cukety

Plnenú cuketu vložte na olejom vytrený pekáč. Okolo nej môžete poukladať nakrájanú cibuľu, paradajky, papriky, cesnak, prípadne aj kúsky dobrej slaniny.

Cuketu ešte mierne osoľte a pätnásť minút pečte pod pokrievkou pri 200 stupňoch. Asi po piatich minútach pečenia cuketu skontrolujte, mala by pustiť vlastnú šťavu, ale ak nie, podlejte ju trochou vývaru, prípadne troškou horúcej vody.

Príprava omáčky k plnenej cukete

Asi po 15 až 20 minútach cuketu opatrne vyberte. Do menšieho kastrólika vyberte dopečenú zeleninu. Cuketu vráťte do pekáča. Z upečenej zeleniny pripravte omáčku.

Zrieďte, zahustite, dochuťte, prípadne rozmixujte. Trochou omáčky zalejte cuketu a dajte rýchlo zapiecť pod gril (alebo v rúre zapneme len horné vyhrievanie). Potom cuketu nakrájajte na rezy. Omáčku podávajte zvlášť.

Variant bez zeleniny

Ak ste cuketu nepiekli so zeleninou, nebudete ju vyberať z kastróla, ale môžete ju posypať syrom, poukladať plátky slaniny alebo poliať ochutenou bešamelovou omáčkou a rýchlo zapiecť.

Pred zapečením bude asi potrebné cuketu trochu podliať, aby sa nepripiekla – ak v pekáči žiadna šťava nezostala.

Voľba plnky do cukety

cukety s plnkou a slaninouPlnky na plnenie cukety môžete voliť podľa vlastného uváženia: mäsové (alebo ako sekanú), mäsovú s prídavkom obilnín (vločky, ryža, pohánka), z vajec a namočeného bieleho pečiva, z vajec, pečiva a údeného mäsa, z vajec, pečiva a sójového granulátu či zeleniny, a podobne. Nesmiete zabudnúť, že plnka s vajcom vždy zväčší objem.

Rady na záver

Plnky do cukety by nemali byť riedke, pretože cuketa pri pečení pustí vlastnú šťavu. Pre zväčšenie objemu môžete do plnky pridať zomleté vydlabané vnútro cukety.

Ak nám plnka zostala, môžete ju piecť v jednom pekáči vedľa cukety, alebo – ak máte v rúre dosť miesta, môžeme ju upiecť zvlášť vo vymastenej a strúhankou vysypanej forme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button