Ako si vybraťElektronikaKuchyňa

Ako vybrať kuchynského robota?

ako vybrať kuchynského robotaModerná kuchyňa sa už nedá predstaviť bez kuchynského robota, pretože uľahčuje alebo kompletne vykoná niektoré práce pri varení. Vybrať toho správneho robota nie je jednoduché, pretože je ich na trhu veľké množstvo v rozličnej kvalite, veľkostiach, cenách, atď. Pripravili sme pre vás pár tipov a rád, ktoré vám zaručene uľahčia váš výber.

Podľa čoho by ste si mali vybrať kuchynského robota

Dôležité je vedieť, na čo budete kuchynského robota potrebovať, čo najčastejšie pečiete, varíte, dusíte, vyprážate a koľko členov je vo vašej domácnosti. Najčastejšie používané roboty sú:

  • roboty s mlynčekom na mäso
  • roboty s lisom na citrusy
  • roboty s odšťavovačom
  • roboty pre 4-člennú rodinu

výber kuchynského robota podľa výkonuKuchynský robot by mal mať príkon aspoň 500W. Pokiaľ má robot udávaný príkon okolo 1000W, tak sa jedná už o veľmi dobrého a kvalitného robota. Špičkové roboty majú príkon okolo 1400W.

Väčšina kuchynských robotov disponuje iba jednou rýchlosťou, s ktorou môžete spracovávať vaše potraviny, avšak nájdu sa aj také, pri ktorých je možné rýchlosť regulovať pomocou tlačidiel.

Výhodou tohto regulovania je v prvom rade predĺženie životnosti robota ale taktiež šetrenie elektrickej energie.

Nie vždy je nutné využiť plný výkon kuchynského robota, zvlášť ak sa jedná o mäkké ovocie alebo jemnú zeleninu.

Funkcie a príslušenstvo kuchynského robota

Rozhodnite sa, k čomu budete kuchynského robota potrebovať. Základné vlastnosti robota sú mixovanie, šľahanie, miesenie a strúhanie.

Pre ďalšie funkcie, ktoré chcete, aby váš robot vykonával, si musíte dokúpiť príslušenstvo. Možnosť  dokupovania príslušenstva je jedným zo základných kritérií, podľa ktorého by ste si mali svojho robota vyberať.

kuchynský robot a príslušenstvoV rámci príslušenstva sa jedná napríklad o lis na citrusy, odšťavovač, mlynček na mak, zariadenie na výrobu domácich rezancov alebo na výrobu zmrzlinu, krájanie zeleniny na hrubšie alebo tenšie plátky, špeciálne nadstavce na drvenie zemiakov (napríklad na zemiakové placky) a pod.

Nezabúdajte si však prezrieť kvalitu týchto doplnkov.

Hoci váš kuchynský robot môže vďaka tomuto príslušenstvu vykonávať viac funkcii, uistite sa, že sa nejedná len o lacné, plastové alebo krehké príslušenstvo, ktoré vám po pár desiatok použití vypovie službu. V takom prípade by ste zbytočne doplácali peniaze navyše za nové príslušenstvo.

Materiál a objem kuchynského robota

Pozrite sa na technické vybavenie robota, ako je napríklad poistka proti prehriatiu alebo poistka proti samovoľnému či nechcenému spusteniu.

Ak máte umývačku riadu, tak by v nej malo byť možné umývať všetky diely z robota. Kvôli tomu radšej vyberajte robota, ktorý má svoje súčasti vyrobené z kovu a nie z plastu. Na nože je najlepšia nerezová oceľ, ktorá vydrží podstatne dlhšie ako ktorýkoľvek iný materiál.

objem kuchynského robotaObjem základnej misy je dôležitý, počítajte s tým, že trojlitrová nádoba je vhodná pre štvorčlennú rodinu, ale inak majú misy zvyčajne objem od 0,3 do 6,7 litrov. V takom prípade zvážte, či vám bude objem takejto nádoby vyhovovať.

Ak sa však jedná o kvalitného robota, ktorého nieje možné zakúpiť s väčšou nádobou, skúste si zistiť, či by nebolo možné zakúpiť jednu nádobu navyše. 

Dôležitým aspektom pri nákupe robota je aj množstvo cesta, ktoré spracuje. Objem a doba prevádzky, ktoré sú uvedené v návode nieje možné prekročiť, preto počítajte aj s možnosťou, že sa vaša rodina, pre ktorú bude váš kuchynský robot pracovať, môže rozšíriť.

Uskladnenie a bezpečnosť

V neposlednom rade sa pozrite, kde chcete svojho kuchynského robota skladovať, pretože niektoré roboty sú náročné na uskladnenie. Robota si v predajni starostlivo preskúšajte, dbajte na bezpečnosť a spoľahlivosť (kvôli vaším deťom) a prezrite si, koľko má váš kuchynský robot bezpečnostných opatrení (ako je napríklad zdvojený bezpečnostný systém).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button