Recepty

Ako si vyrobiť domáce pivo – domáce pivo z pivovarníckeho extraktu?

návod ako vyrobiť domáce pivoVyrobiť si pivo v domácich podmienkach? Verte mi, že je to jednoduchšie, než sa na prvý pohľad zdá. A pritom si vystačíme s tým, čo nájdeme u nás v kuchyni! A chuť takého piva? Tá môže byť ešte lepšia, než na akú sme zvyknutí. Okrem samotnej konzumácie ním môžeme obdarovať svojich priateľov. Ako na domáce pivo z pivovarníckeho extraktu.

Viacero rozličných metód ako vyrobiť domáce pivo

Najprv je potrebné podotknúť, že metód, ako si vyrobiť svoje vlastné domáce pivo, je veľa. Ja v nasledujúcich riadkoch popíšem výrobu domáceho piva, ktorá sa mi zdá byť najrýchlejšia a najlacnejšia.

K výrobe totiž použijeme „polotovary“, ktoré pre nás „domácich pivovarníkov“ pripravujú aj samotné pivovary. Čo budeme k tomu potrebovať?

Čo je na výrobu domáceho piva potrebné:

  • chmeľchmeľový extrakt (3 eura pre 45 až 90 l piva)
  • pivné kvasnice (3,5 eur pre 18 až 28 l piva)
  • hrniec
  • voda
  • dlhšia varechu na miešanie
  • súdok alebo fľaše

Polotovar z pivovaru

kvasenieChmeľový extrakt je pre nás šikovné riešenie, ako si v domácich podmienkach uvariť jednoducho svoje vlastné pivo. Chmeľový extrakt nie je len o chmeli.

Je to akýsi polotovar vyrábaný v pivovare pri bežnej príprave piva, avšak s tým rozdielom, že pred procesom kvasenia sa vyberie a mladina sa proste na tieto účely vysuší. Akonáhle s extraktom pracujeme ďalej, proces pokračuje.

Pripravíme si hrniec s vodou, do ktorého extrakt vysypeme. Množstvo vody zodpovedá tomu, aké pivo si chceme vyrobiť – či desiatku, alebo dvanástku. Vyššieho množstva alkoholu dosiahneme primiešaním cukru.

Pivné kvasnice

Pridáme pivné kvasnice a necháme päť dní kvasiť. Potom prelejeme do súdka alebo pripravených fliaš a necháme ďalších 10 dní uležať. Domáce pivo je svetlé. Zdá sa to byť príliš jednoduché, ale vyskúšajte sami.

Tipy ako si vyrobiť domáce pivo

Na trhu sa objavili domáce pivovary – prístroje pre domácu výrobu piva. Základom je tlaková nádoba zo špeciálneho plastu vybavená výčapným zariadením, poistným ventilom, tlakomerom a mechanikou pre prípadné dodanie CO2. Zariadenie vyjde zhruba na necelých 150 eur a zrazu v ňom vyrobíte zhruba 20 pív.

Výhodou je ľahká prenosnosť, a tak si možno pivo uvariť doma aj na chate s priateľmi. Návratnosť je vysoká – polliter piva totiž vyjde len na pár centov !!!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button