Návody

Ako vyrobiť domáci umývací prášok do umývačky riadu?

urobte si domáci umývací prášok do umývačky riaduKomerčné prípravky na umývanie riadu v umývačke sú pomerne drahé a navyše obsahujú látky škodlivé pre životné prostredie. Tie ekologické sú potom ešte drahšie. Skúste si teda vyrobiť ekologický domáci prášok do umývačky riadu podľa nášho návodu. Väčšinu surovín iste máte doma a umývanie riadu bude stáť zlomok ceny oproti nakupovaným tabletám do umývačky. Poradíme Vám tiež, ako nahradiť chemické leštidlo. Postup, ako vyrobiť domáci umývací prášok do umývačky riadu,  nájdete v nasledujúcom článku.

Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť domáci umývací prášok do umývačky riadu:

  • 1 diel kyseliny citrónovej
  • 1 diel soli do umývačky
  • 2 diely jedlej sódy
  • 2 diely práškovej sódy na pranie

Výhody jedlej sódy

urobte si domáci umývací prášok do umývačky riaduPre výrobu umývacieho prášku do umývačky budete potrebovať jedlú sódu, ktorá má veľmi dobré čistiace účinky, rozpúšťa mastnotu, odstraňuje pripáleniny a usadeniny, neutralizuje pachy, navyše čistí aj umývačku a je zdravotne nezávadná.

Výhody práškovej sódy

Ďalšou zložkou umývacieho prášku je potom prášková sóda na pranie (teda uhličitan sodný), ktorá rozpúšťa tuky, odstraňuje škvrny a pachy, dezinfikuje a naviac zmäkčuje vodu.

Kyselina citrónová

Použijeme tiež kyselinu citrónovú. Tá má antibakteriálne a dezinfekčné vlastnosti, odstraňuje aj odolnú špinu a hrdzu, bojuje proti vodnému kameňu a čistí umývačku.

Regeneračná soľ na pranie

Kilogram regeneračnej soli do umývačky stojí v rôznych e-shopoch so surovinami na výrobu domácej drogérie zhruba 50 centov. Táto soľ pomáha predchádzať vápenatým usadeninám, odstraňuje nečistoty a mastnotu, dodáva lesk a čistí umývačku.

Postup výroby domáceho umývacieho prášku do umývačky riadu

urobte si domáci umývací prášok do umývačky riaduStačí iba zmiešať uvedené suroviny (napr. 50 g kyseliny citrónovej, 50 g soli do umývačky, 100 g jedlej sódy a 100 g sódy na pranie) a uchovávať ich v uzatvárateľnom pohári na suchom mieste.

Asi 1-2 lyžičky prášku pridajte pred umývaním riadu do zásobníka na prášok či tablety, pridajte 1 – 2 kvapky jari a môžete umývačku klasicky zapnúť.

Ako nahradiť leštidlo

Namiesto chemického leštidla môžete použiť 2 lyžice roztoku kyseliny citrónovej (na 500 ml vody pridajte 50 g kyseliny citrónovej) alebo ocot.

Ocot môžete použiť aj ako čistič umývačky, stačí ho naliať do nádržky na leštidlo a asi 2 hrnčeky octu nalejte aj do spodnej časti umývačky a zapnite program na vysokú teplotu.

Varovanie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter. Neručím a nie som zodpovedná za škody vzniknuté použitím informácií (čiastočných alebo úplných), ktoré sú uvedené v článku.

Zároveň web stránka akoapreco.com neručí a nie je zodpovedná za škody vzniknuté použitím informácií (úplných alebo čiastočných) obsiahnutých v tomto článku.

Ako ušetriť alebo pár užitočných rád na záver:

  • Používajte úsporné umývacie cykly, kedykoľvek je to možné.
  • Zapínajte iba naplnené umývačky riadu.
  • Neoplachujte riad, než ho dáte do umývačky (moderné umývačky dokážu perfektne umyť dokonca aj silne znečistený riad).
  • Používajte sušenie vzduchom, ak ju vaša umývačka ponúka, ak máte staršiu umývačku, bez tejto funkcie, môžete ju po poslednej oplachovacej fáze vypnúť, otvoriť dvierka a nechať riad uschnúť prirodzeným pôsobením vzduchu
  • Plňte umývačky riadu podľa návodu výrobcu

Ďalšie zaujímavé články z kategórie návody nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button