NávodyZdravie a krása

Ako si vyrobiť domáci dezodorant?

ako si vyrobiť domáci dezodorantV tomto článku vám prinášame návod, ako si môžete doma vyrobiť domáci dezodorant.  Používanie dezodorantov, či antiperspirantov je v súčasnej dobe takmer nevyhnutnosťou. Nakupovaným prípravkom plným parabénov a alumíniových solí sa však vyhnite. V našom článku sa dozviete, ako tieto škodlivé látky pôsobia na ľudské telo a tiež, ako si vyrobiť čisto prírodný domáci dezodorant.

Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť domáci dezodorant:

  • 3 lyžice jedlej sódy
  • 3 lyžice kukuričného škrobu
  • 6 lyžíc za studena lisovaného kokosového oleja
  • 5 kvapiek vami vybraného éterického oleja (nie je nevyhnutnosťou)
  • téglik

Rozdiely medzi kupovaným a domácim dezodorantom

Dezodorant je prípravok, ktorý sa aplikuje najmä do oblasti podpazušia. Pôsobí proti telesnému zápachu spôsobenému bakteriálnym rozkladom potu. Antiperspiranty navyše pomáhajú znižovať produkciu potu.

Kupované prípravky často obsahujú parabény, čo sú chemické látky, ktoré slúžia ako lacný konzervant. Parabény však môžu spôsobovať alergické reakcie a ich odbúrateľnosť je navyše veľmi zložitá, sú teda škodlivé aj pre životné prostredie.

Ďalšou zložkou kupovaných antiperspirantov (v dezodorantoch sa našťastie nevyskytujú) sú alumíniové soli, ktoré slúžia na obmedzovanie potenia. Alumíniové soli v podstate zablokujú potné žľazy.

nepríjemné potenieO parabénoch a hliníkových soliach sa navyše bohužiaľ hovorí v súvislosti so vznikom rakoviny prsníka (táto súvislosť ešte nebola vedecky preukázaná).

Od výrobcov kozmetiky sa môžete dozvedieť, že parabény ani alumíniové soli v množstve, v ktorom sú obsiahnuté v ich výrobkoch, telu neškodia, však určite je lepšie sa týmto látkam vyhnúť.

Chemických látok je všade okolo nás až veľmi veľa aj bez komerčnej kozmetiky. Citlivú pokožku môže dráždiť aj alkohol prítomný v niektorých produktoch.

Z čoho vyrobiť čisto prírodný domáci dezodorant

Hlavnou zložkou domáceho dezodorantu je kokosový olej, ktorý regeneruje, hydratuje a upokojuje pokožku, mierni podráždenie a sčervenanie (čo oceníte najmä po holení), pôsobí antimikrobiálne a antimykoticky a má antiseptické účinky.

Ďalšou zložkou domáceho dezodorantu je jedlá sóda, ktorá pomáha udržiavať správne pH pokožky a má antibakteriálne účinky.

Kukuričný škrob dokáže absorbovať veľké množstvo potu a zabrániť tak vzniku nepríjemného pachu.

Éterický olej dodá dezodorantu nielen krásnu vôňu, niektoré z nich majú aj vlastnosti, ktoré zvýšia účinnosť domáceho dezodorantu. Éterický olej šalvia muškátová zmierňuje potenie a osviežuje pokožku. Éterický olej cyprus obmedzuje nadmerné potenie, éterický olej citrón má antiseptické a dezodoračné účinky. Vyskúšajte tiež éterický olej tea tree, ktorý má antimikrobiálne, antimykotické a antivírusové vlastnosti a tiež hojí a dezinfikuje drobné ranky.

Aký je postup pri výrobe domáceho dezodorantu

Zmiešajte jedlú sódu s kukuričným škrobom. Kokosový olej mierne zohrejte vo vodnom kúpeli. Akonáhle sa rozpustí, pomaly prisypávajte zmes sódy a škrobu.

používanie dezodorantuPoriadne všetko rozmiešajte a potom pridajte vami vybraný éterický olej. Dezodorant prelejte do vysterilizovaného téglika a nechajte ho stuhnúť.

V teplých mesiacoch dezodorant skladujte v chladničke, pretože kokosový olej sa začne rozpúšťať pri teplote okolo 25 ° C.

Dezodorant do podpazušia aplikujte pomazaním. Dezodorant po aplikácii nechajte poriadne vstrebať do pokožky, kým sa oblečiete.

Tipy na domáci dezodorant

Domáci dezodorant môžete aplikovať aj na chodidlá, aby ste predišli ich zápachu.

Upozornenie

  • Éterický olej citrón môže spôsobovať fototoxicitu, po jeho použití sa 12 hodín nevystavujte slnečnému žiareniu.
  • Éterický olej šalvia muškátová nepoužívajte v tehotenstve.
  • Éterické oleje môžu zriedkavo vyvolať alergickú reakciu, preto sa odporúča urobiť pred ich použitím kontrolný test a vyskúšať ich najskôr na jemnú kožu na zápästí.
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj články ako si vyrobiť domáci:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button