Úvod / Návody / Ako vyrobiť domáci bieliaci prášok na zuby?

Ako vyrobiť domáci bieliaci prášok na zuby?

ako vyrobiť domáci bieliaci prášok na zubyNávod ako si vyrobiť domáci bieliaci prášok na zuby. Poznáte niekoho, kto by si neprial mať krásne biele zuby? My teda nie. Existuje mnoho moderných spôsobov, ako dosiahnuť žiarivo bielych zubov, ale väčšinou sú celkom drahé, iné snáď riskantné či zdĺhavé. Medzi overené “babské recepty” na biele zuby patrí tento, ku ktorého realizácii vám postačí len navštíviť špajzu a užiť si pár minút neobvyklého miešania známych ingrediencií. Poďme teda spoločne pripraviť bieliaci prášok na zuby.


Čo je potrebné na domáci bieliaci prášok na zuby

Ak chceme vyrobiť domáci bieliaci prášok na zuby budeme potrebovať 2 polievkové lyžice jedlej sódy, 1/4 čajovej lyžičky sušeného mletého zázvoru, 1/2 čajovej lyžičky jemne mletej morskej soli, 3 kvapky mätovej silice (prípadne škoricovej, klinčekovej, čajovníkovej, či všetkých dohromady).

Postup

Všetky uvedené ingrediencie zmiešame dohromady a uložíme do uzatvárateľného plastového téglika. Uzatvárateľný by mal byť z toho dôvodu, aby sme zabránili navlhnutiu prášku. Môžeme použiť napríklad vymytý kelímok od krému.

Ako použiť domáci bieliaci prášok na zuby

Namočenú zubnú kefku (lepšie hustá a mäkka) ponoríme do prášku a čistíme zuby, ako sme zvyknutí. Keďže je jedlá sóda mierne abrazívna, odporúčam používať túto kúru 2x ročne, po dobu 1 mesiaca, 2x -3x týždenne.


Ďalšie variácie

bielenie zubov pomocou bielaceho práškuAk budete chcieť skúsiť nejakú zmenu, môžete pridať mletú škoricu, jemne drvený klinček (pre niekoho je klinčekový esenciálny olej príliš silný) či dokonca kurkumu (u tej však prosím opatrne, silne farbí). A nakoniec máme pre vás ešte pár tipov ako si vybieliť zuby doma.

Jahodová sezóna je v plnom prúde, tak prečo toto báječné ovocie nevyužiť aj na prírodné bielenie zubov? Niekoľko jahôd roztlačte a naneste na zuby.

Po chvíli opláchnite a uvidíte výsledok. Jahody totiž napomáhajú zosvetliť zubné škvrny. Tak nech vám tento recept vyčarí žiarivý úsmev na tvári.

Drevný popol

Ak si viete zadovážiť jemný drevný popol, môžete si ním opatrne vyšúchať zuby. Tento spôsob používali aj naši predkovia, kým sa zubná kefka nezačala bežne používať.

Cieľom tohto spôsobu je zotrieť zo zubov zubný povlak a tým ich urobiť belšími. Popol má aj dezinfekčné účinky.

Soľ alebo šupka z pomaranča

bielenie s bieliacim práškom na zubyTiež funguje na princípe šetrného „zbrúsenia“ zubného povlaku zo zuba. No jej bonusom je aj sťahujúci účinok na ďasno, čo môže pomôcť v prípade, že sa vám zuby začínajú uvoľňovať.

Šupka z pomaranča – dôkladne ju umyte kefkou a umývacím prostriedkom. Jej vnútornou stranou si potom asi tri minúty pretierajte zuby.

Možné problémy

Pod vplyvom bieliacej látky alebo trení sódou bikarbónou býva povrch zuba ešte náchylnejší na vstrebávanie farbív z potravín. Prechodne sa môže zvýšiť citlivosť vášho chrupu alebo pocit tŕpnutia. Pri nešetrnom bielení si ďasná a zuby ľahko poškodíte, nemusia sa vybieliť rovnomerne alebo vám môže vypadnúť plomba.

Aby ostali vaše zuby dlho biele


Minimálne 10 dní po bielení nepite kávu, čierny ani zelený čaj, červené víno, nefajčite, nejedzte čučoriedky, cviklu, korenie karí, sójovú omáčku, špenát či kečup. Potom si navyknite po jedle či po farebných nápojoch napiť sa trochy vody, aby ste si prepláchli ústnu dutinu od pigmentov.

Pri umývaní zubov nesledujte čas, ale sústreďte sa na kvalitu čistenia. Tvorbu zubného povlaku a tým aj sfarbenia zubov obmedzíte okrem poctivého čistenia aj používaním ústnej vody z hrebíčka alebo si ich potierajte kokosovým tukom, obe majú dezinfekčné účinky.

Prečítajte si aj tieto články:

Ako vyrobiť domáci bieliaci prášok na zuby?
4.9 (98.62%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

domáce tekuté mydlo

Ako vyrobiť domáce tekuté mydlo?

Návod ako si vyrobiť domáce tekuté mydlo. Tekuté mydlá v posledných rokoch v domácnostiach vytláčajú …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.