Ako si vybrať

Ako vybrať kvalitnú čokoládu?

kvalitná čokoládaMáte radi čokoládu? Tá príjemná chuť, keď si dáte štvorček do úst a ona sa rozplynie na jazyku. Keď si dáte kúsok naozaj kvalitnej čokolády, nemusíte mať výčitky, že ste maškrtili nezdravo. A ako kvalitnú čokoládu vybrať?

Čo je to kvalitná pravá čokoláda?

Pravá čokoláda sa vyrába z kakaových bôbov. Bôby sa fermentujú, sušia, drvia, triedia a melú, tak vznikne kakaová hmota, z ktorej sa lisovaním získa kakaové maslo a kakaový prášok.

Do kakaovej hmoty sa pridá kakaové maslo, cukor, prípadne mlieko a všetky zložky spoločne prejdú ďalším spracovaním a výsledným produktom je čokoláda.

Účinky čokolády na zdravie

Kvalitná čokoláda pôsobí blahodarne na ľudský organizmus. Nielenže vás pohladí po duši, ale obsahuje flavoniody, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Kofeín a teobromín zvyšujú postreh a schopnosť sústrediť sa.

V čokoláde sú aj dôležité minerály – fluór, draslík a horčík. Čím vyšší je u čokolády podiel kakaovej sušiny, tým menej obsahuje cukru.

Obsah kakaovej sušiny – legislatívne požiadavky

Podľa našich zákonov musí výrobok označený ako čokoláda spĺňať dané pravidlá. Ide o predpísaný podiel kakaovej sušiny a kakaového masla.

Horká čokoláda

ako vybrať kvalitnú čokoláduHorká čokoláda obsahuje kakaovú hmotu, kakaové maslo a cukor. Kakaovej sušiny musí obsahovať najmenej 35%. Pre extra alebo vysokú akosť to musí byť aspoň 43%.

Pozor na čokoládu na varenie, ktorá nemá vysoký obsah kakaovej sušiny. Len pretože je horká, tak si veľa ľudí myslí, že ide o dobrú horkú čokoládu.

Mliečna čokoláda

Do mliečnej čokolády sa navyše pridáva sušené mlieko. Obsah kakaovej sušiny v mliečnej čokoláde musí byť najmenej 25%. Mliečna čokoláda označená ako extra alebo vysoká akosť musí mať 30%.

Biela čokoláda

Biela čokoláda neobsahuje kakaovú hmotu, ale len kakaové maslo, ktorého musí mať najmenej 20%.

Ďalšie zákonné požiadavky na kvalitnú čokoládu

Ďalej je predpísaný aj obsah kakaového masla, obsah tukaprostej kakaovej sušiny. A pre mliečnu čokoládu navyše obsah mliečnej sušiny, mliečneho tuku a obsah celkového tuku.

Rastlinné tuky nekakaového pôvodu môžu byť v čokoláde obsiahnuté, ale musíte nájsť na obale vetu „vedľa kakaového masla obsahuje aj rastlinné tuky“. Nestačí ich len vypísať do zloženia a platí, že obsah rastlinných tukov nesmie prekročiť 5%.

Pozor na náhrady čokolády

V obchodoch nájdete výrobky, ktoré sa ako čokoláda len tvária. Na obale je obrázok tabuľky čokolády, hrnček mlieka a veľkým nápisom napísané napríklad Mliečna pochúťka, ale slovo čokoláda nikde. To pretože o čokoládu vôbec nejde.

Táto pochúťka obsahuje predovšetkým stužený rastlinný tuk, ktorý v čokoláde nesmie byť. Pokiaľ je v zložení uvedený kakaový prášok a rastlinné tuky, potom to nie je čokoláda. Na tieto výrobky si dajte pozor hlavne okolo Vianoc a Veľkej noci.

Kvalitná čokoláda

Kvalita čokolády je daná pomerom obsiahnutých zložiek. Kvalitná horká čokoláda má obsah kakaovej sušiny 70-90%, mliečna okolo 45-50%.

Hovorí sa, že čím vyšší podiel kakaovej sušiny a masla čokoláda obsahuje, tým je kvalitnejšia. To platí len do istej miery a riadiť sa tým môžete pri výbere čokolády v bežnom obchode.

Kde vyberajte z osvedčených značiek a výrobcov. Ale tie naozaj najkvalitnejšie čokolády v bežnom reťazci nenájdete.

Špecializované predajne a weby

Ak chcete tú najkvalitnejšiu čokoládu, navštívte špecializovanú predajňu alebo web na predaj čokolády. Tu nájdete kvalitné čokolády s uvedeným pôvodom kakaových bôbov.

U týchto čokolád je dôraz kladený na kvalitu pri výrobe.

Geografický pôvod kakaových bôbov

Dôležitý je geografický pôvod kakaových bôbov, nestačí len uviesť, že ide napríklad o pravú belgickú čokoládu.

Ak sú bôby naozaj kvalitné, potom toľko nezáleží na podielu kakaovej sušiny v čokoláde. Tá určuje aj horkosť čokolády a 90% čokoláda už by mohla byť tak horká, že nenechá vyniknúť svoju chuť.

Takže ak ste ešte nikdy nemali naozaj dobrú a kvalitnú čokoládu, rozhodne stojí za to si ju kúpiť a vychutnať. Ale pozor, ide o veľmi návykovú záležitosť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button