Ako si vyrobiť domáci orechový likér podľa receptu zo zámku?
Recept na domáci orechový likér zo zámku. O tom, že orechový likér nie je žiadna novinka, nás presviedča recept na orechový likér, ktorý sa vraj robil v kuchyni českého zámku Jaroměřice nad Rokytnou. Ako snáď v jedinom z mnohých, je v tomto recepte uvedené, ako efektívne naložiť s liehom a korením ktoré sú nasiaknuté použitými orechmi. Ako si vyrobiť tento výborný domáci likér podľa receptu zo zámku?
Čo je na domáci orechový likér potrebné:
- Suroviny a prísady podľa receptu
- Demižón alebo poháre
- Fľaše na likér
Postup prípravy orechového likéru krok po kroku
Asi presne nezistíme, či tento likér na zámku naozaj pili, ale recept je vyskúšaný – a funguje. Základnou chuťovou zložkou sú nezrelé vlašské orechy, ktoré sa majú trhať „od svätého Jána do svätého Jakuba“. Nie snáď, že by svätí Ján a Jakub nejako bdeli nad výrobou, ale v túto dobu (od konca júna do konca júla) sú orechy ešte mäkké, dajú sa rozkrájať.
Tridsať nezrelých a ešte mäkkých plodov orechov nakrájame na osminky a na dvanásť hodín (napríklad cez noc) naložíme do studenej vody. Druhý deň vodu zlejeme, orechy dáme do menšieho demižóna (alebo aspoň trojlitrovej zaváraninovej fľaše) a zalejeme litrom a pol žitného destilátu.
Demižón alebo pohár previažeme kúskom igelitu a postavíme na štyridsať dní na slnečné miesto. Potom pálenku zlejeme do inej fľaše a uchováme v chlade.
Na použité orechy nalejeme znovu pol litra ražného destilátu a 125 mililitrov konzumného liehu, pridáme päť celých klinčekov, kúsok celej škorice, päť koliesok sušenej alebo čerstvej pomarančovej kôry, kúsok puškvorca (keď sa nám ho podarí zohnať), vetvičku mäty a sirup z pol kila cukru vareného v pol litri vody. Demižón či pohár postavíme na slnečné miesto, tento krát na tri týždne.
Nakoniec destilát z orechov zlejeme, zmiešame s prvým likérom a dobre premiešame. Precedíme cez filtračný papier alebo aspoň hustú čistú plátennú utierku, nalejeme do fliaš, zazátkujeme a uchováme v chlade.
Šetrné gazdinky môžu zvyšné orechy podľa potreby použiť napríklad do báboviek alebo do bielkových chlebíčkov. (Aj táto rada pochádza z kuchyne v českom zámku Jaroměřice nad Rokytnou.)
Tip
Zámocký orechový likér môžeme označiť vlastnými etiketami a venovať rodine či blízkym priateľom ako darček.
Upozornenie
Orechový likér by nemali piť ľudia s lupienkou.