Recepty

Ako upiecť kačicu – kačica pečená na rasci

pečená kačicaUpiecť dobrú kačicu je jednoduchšie, ako sa hociktorému kuchárovi začiatočníkovi možno zdá. Vlastne jediné, na čom naozaj záleží, aby sa pečená kačica len rozplývala na jazyku, je čas pečenia. Prinášame dôkladný návod a recept na pečenú kačicu určenú tým, ktorí sa pečenia kačice obávajú, alebo za sebou majú menej vydarené prvé pokusy. Ako správne upiecť kačicu? Ako upiecť kačicu na rasci krok za krokom.

Čo je na potrebné ak chcete upiecť kačicu:

Na prípravu pečenej kačice:

  • čerstvá, chladená alebo mrazená kačica
  • soľ, celá rasca
  • dobrá nádoba na pečenie s vekom
  • rúra na pečenie
  • dostatok času

Nebojte sa upiecť kačicu

pečená kačica, celáObavy z pečenia kačky sú celkom pochopiteľné – aj keď kilogram kačice nie je príliš drahý, kačicu musíme kúpiť celú, takže je hneď väčšou položkou v rodinnom rozpočte. Kuchárku môže na prvýkrát zväzovať obava, že mäso skazí.

Na istote nepridá ani to, že stolovníci majú na pečenú kačicu už dopredu „slinky“, čo je ďalší znepokojujúci faktor.

Pokoju nepomôžu ani  v dobrom mienené poznámky partnerov, že „upiecť kačicu ako naša mama/babička, to sa ti asi nepodarí“. Ale podarí! Chce to len čas, pečenie kačice sa nesmie uponáhľať.

Domáca alebo mrazená kačica

Aby kačica nebola „samá kosť“, mala by vážiť aspoň dva kilogramy. Najchutnejšie sú kačice z domáceho chovu. Potom kačice chladené.

Lenže niekedy nemáme inú možnosť, než kúpiť mrazenú kačicu (alebo sa necháme zlákať výhodnou akčnou cenou mrazených kačíc). Aj z tej bude dobrá pečienka, len ju musíme nechať zvoľna rozmraziť bez žiadneho urýchľovania.

To trvá celý deň. Príklad: Ak chceme podávať mrazenú kačicu k nedeľnému obedu, vyberieme ju z mrazničky v sobotu dopoludnia.

Kačicu pred pečením poumývame

Surovú kačicu krátko opláchneme studenou vodou a dobre osušíme zvrchu aj zvnútra. Tým tiež skontrolujeme, či sa vnútri kačice nenachádza sáčok s drobmi – ak áno, vyberieme ich a zatiaľ odložíme.

Kačicu dobre prezrieme zo všetkých strán. Ak má na krídlach zvyšky bŕk, vezmeme (technickú) pinzetu a vyťaháme ich.

Zdĺhavé pečenie kačice

Ako upiecť kačicuPri pečení kačice musíme počítať s dlhou dobou tepelnej úpravy. Je vyskúšané, že kačica je dokonale mäkká, keď ju pečieme asi päť hodín.

Avšak pozor – pri nízkej teplote okolo 100 stupňov Celzia.

Nič sa nestane, keď si jeden deň (napríklad v sobotu podvečer) kačicu takzvane „predpečieme“ a dopečieme ju druhý deň dopoludnia.

Výber nádoby na pečenie

Do kačacej kože a do vnútra kačice votrieme asi lyžičku soli. Necháme chvíľu odležať. Zapneme rúru na najvyšší stupeň. Pripravíme si pekáč s vekom. Veko musí dobre priliehať.

Mal by byť tak veľký, aby sa do neho kačka vošla „tak akurát“. Osvedčené nádoby obdĺžnikového tvaru (spodok je rovnaký ako vrchný diel) či oválne vyššie zapekacie nádoby z jenského skla. Avšak vynikajúce sú ťažké liatinové kastróly či pekáče.

Začíname s pečením kačice na rasci

Kačicu vložíme do nádoby na pečenie a z oboch strán posypeme rascou. Čo z nej spadne, zostane v pekáči. Otočíme ju na prsia a podlejeme asi decilitrom vody, viac nie. Pekáč zakryjeme pokrievkou, vložíme do rozpálenej rúry a teplotu znížime na 100 stupňov Celzia.

Ak si kačicu „predpekáme“ deň dopredu, necháme ju piecť tak dve hodiny, potom rúru vypneme a kačicu v nej necháme až do vychladnutia. Po celý čas si ju nemusíme všímať.

Odporúčaný článok: Ako upiecť kura?

Na druhý deň

Druhý deň asi tri hodiny pred podávaním pečenej kačice opäť zohrejeme rúru, kačicu obrátime na chrbát, prikryjeme, dáme do rúry, znížime teplotu a ďalšie dve a pol hodiny kačicu pečieme pri 100 stupňoch.

Po tom čase bude kačacie mäso dokonale mäkké, ale pečená kačica ešte nebude mať tú pravú chrumkavú zlatú kôrku.

Upiecť kačicu v jeden deň

Ak chceme upiecť kačicu v deň podávania, musíme na pečenie počítať štyri až päť hodín. Kačicu vložíme do rozpálenej rúry, znížime teplotu na sto stupňov a dve a pol hodiny zvoľna pečieme. Potom pečenú kačicu obrátime na chrbát a pečieme ďalšie dve hodiny.

V tomto bode sa oba postupy zišli, takže ďalší krok je rovnaký: zložíme veko pekáča, kačicu dobre polejeme vypečenou masťou a šťavou, teplotu v rúre zvýšime na 200 stupňov a asi dvadsať minút až pol hodiny kačicu dopekáme.

Prílohy ku pečenej kačici

Pri pečení kačice sme mali dosť času v pokoji pripraviť prílohy: červená kapusta v sladkokyslej úprave, varené biela (kyslá) kapusta, knedlík alebo domáci zemiakový knedlík, alebo ako je v rodine zvykom. Pretože sa na kačicu každý teší, nebojtee sa položiť pri servírovaní pekáč priamo doprostred stola, aby bol zvýšený rustikálny pocit „hojnosti“.

Pečenú kačicu porciujeme (striháme) nožnicami na hydinu. Strihaním pečenej kačice môžeme po starom poveriť nejakého muža alebo váženého hosťa. Najskôr sa ho ale taktne spýtame, či s tým súhlasí. A či to vie.

S čím pečenú kačicu servírovať

Kačica pečená na rasci dobre chutí s tradičnými prílohami: zemiakové či žemľové knedle, červená a biela kapusta.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button