Recepty

Ako pripraviť zelerovú polievku?

recept na domácu zelerovú polievkuV tomto článku vám prinášame recept na výbornú zelerovú polievku. Ako si spestriť jedálniček a napriek tomu jesť kaloricky menej náročné jedlá? Jednou z možností sú aj odľahčené zeleninové polievky, ktoré zasýtia, zahrejú a sú nielen zdravé, ale aj diétne. Zelerová polievka spĺňa spomínané predpoklady, navyše skvele chutí. A prípravu zelerovej polievky zvládne aj začiatočník v kuchyni.

Čo je potrebné na zelerovú polievku:

(Na približne 4 porcie):

  • 2 veľké cibule
  • 1 menšia buľva zeleru
  • hrsť ovsených vločiek
  • voda podľa potreby
  • trochu rastlinného oleja (olivového alebo slnečnicového)
  • 1 kocka lučiny (100 g) alebo žervé
  • soľ
  • muškátový oriešok
  • 4 plátky šunky (alebo podľa chuti)
  • 2 žemle
  • rukola na ozdobu

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 10 až 30 minút

Postup prípravy zelerovej polievky krok po kroku

Najskôr si očistíme všetku zeleninu. Cibuľu ošúpeme, umyjeme a nakrájame na menšie kúsky.

Polievku budeme na záver mixovať do hladka, preto je potrebné na prípravu polievky zvoliť vyšší hrniec, z ktorého nám nebude polievka pri mixovaní striekať po kuchynskej linke.

zelerHrniec postavíme na sporák a nalejeme do neho trochu rastlinného oleja.

Olej môžeme použiť slnečnicový alebo olivový. (Olivový olej síce niekedy nie je odporúčaný pre teplú kuchyňu, avšak v poslednej dobe mnohí odborníci na výživu tvrdia, že ide o obyčajný mýtus.) Olej teda zahrejeme a potom pridáme nakrájanú cibuľu.

Medzitým si nakrájame očistený zeler tiež na menšie kúsky. Cibuľu necháme opiecť do zlatista. Potom k nej pridáme zeler a ovsené vločky a necháme ešte chvíľu opekať, aby zeler trochu zmäkol a vločky získali zlatistú farbu.

Keď sa tak stane, nalejeme do hrnca vodu, prikryjeme pokrievkou a necháme variť. Keď bude zelenina skoro uvarená, odkryjeme pokrievku a necháme trochu vyvariť vodu. Zelenina by nemala príliš plávať.

Zároveň ale musíme dať pozor, aby sa zo spodku nezačala pripaľovať, ak by sa voda príliš vyvarila. Zvlášť ovsené vločky v polievke potrebujú dostatok tekutín, pretože rýchlo vpijú tekutinu. Zelerovú polievku odstavíme z plameňa a osolíme.

Ochutenie zelerovej polievky

Do hrnca vložíme lučinu alebo iný syr. Možno použiť aj nátierkové maslo či tavený syr, ale lučina (žervé) predstavujú zdravší variant.

mixovanie polievkyPripravíme si tyčový mixér. Polievku rozmixujeme do hladka. Ochutnáme, prípadne ešte dosolíme alebo podľa chuti okoreníme.

Nakoniec pridáme trochu muškátového orieška. Tým by sme mali šetriť, jeho väčšie množstvo môže zatieniť ostatné chute polievky a môže tzv. „padať na jazyk“. Zelerová polievka by mala mať krémovú konzistenciu.

Nie je potrebné ju viac zahusťovať, ovsené vločky majú schopnosť veľmi napučať a rozmixovaná zelenina polievku tiež zahustí.

Ak by sa nám utvorila kaša, pridáme ešte vodu a znovu trochu premixujeme. Ak necháme zelerovú polievku vychladnúť, iste nám zhustne, preto ju pri opätovnom podávaní musíme trochu zriediť.

Ako ozdobiť zelerovú polievku

Ďalej si pripravíme suroviny na ozdobu polievky zo zeleru. Plátky šunky natrháme na drobné kúsky a zľahka osmažíme na panvici, potom si nakrájame chlieb, žemľu či iné pečivo a tiež ho zľahka opečieme. Nakoniec si umyjeme rukolu.

Do taniera nalejeme zelerovú polievku, ozdobíme opečenou šunkou, žemľou a posypeme trochou rukoly a podávame. Prajeme dobrú chuť!

Tipy

Pokiaľ je pre vás alebo vašich stravníkov chuť zeleru príliš výrazná, je možné do polievky pridať aj jednu mrkvu. Tá zelerovú polievku zjemní a možno tak oklamať aj zarytých odporcov zeleru.

Ďalšie výborné odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button