Recepty

Ako si vyrobiť domáci jogurt bez jogurtovača?

recept ako vyrobiť domáci jogurt bez jogurtovačaAko si môžeme vyrobiť domáci jogurt bez jogurtovača? Domáca výroba potravín má nesporne veľa výhod. Po prvé viete presne, z čoho sa výrobok skladá a môžete sa tak spoľahlivo vyhnúť potencionálne nebezpečným konzervantom, náhradám, farbivám, dochucovadlám či éčkam. Po druhé si naozaj pochutnáte, pretože viete, ako je vami vyrobená potravina čerstvá. A za tretie spravidla veľmi výrazne ušetríte. Ako napríklad na domácom jogurte. Poďte sa pozrieť spolu so mnou, ako si výborný a hustý jogurt jednoducho vyrobiť v domácom prostredí.

Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť domáci jogurt bez jogurtovača:

  • 1 liter mlieka (môžeme použiť ako krabicové polotučné, tak aj priamo od farmára)
  • 4 lyžice kvalitného jogurtu s živou jogurtovou kultúrou. Odporúčam kúpiť čo možno najčerstvejší jogurt, je to dôležité, kvôli výslednej podobe jogurtu.
  • 2 zaváracie poháre s obsahom 0,5 l
  • kovovú metličku
  • potravinársky teplomer (ak nemáme, postačí nám čistý malíček)

Postup ako urobiť domáci jogurt bez jogurtovača krok po kroku

kvalitný biely jogurt vyrobený domaPrázdny hrniec postavíme na pár sekúnd na horák, do neho nalejeme mlieko, privedieme pomaly k varu a za stáleho miešania necháme jemne variť cca 5 minút.

Je známe, že ak použijeme mlieko krabicové, stačí jeho ohrev na 40 stupňov.

Viem ale nielen z vlastnej skúsenosti, ale aj z miest, odkiaľ prvotná receptúra ​​na biely jogurt pochádza, že je lepšie mlieko povariť, domáci jogurt je potom ďaleko hustejší.

Správna teplota mlieka na domáci jogurt

Do misy väčšej ako je hrniec, v ktorom sme uvarili mlieko, si nalejeme studenú vodu (môžeme pridať aj pár kociek ľadu). Hrniec s mliekom do tejto vody ponoríme.

Toto je veľmi dôležitý krok. Mlieko musíme čo najrýchlejšie schladiť (na 40 stupňov), aby mal domáci jogurt správnu vláknovú štruktúru. Metličkou premiešavame, súčasne meriame teplotu.

Ak nemáme po ruke potravinársky teplomer, postačí náš čistý, umytý malíček. Pokiaľ ho do mlieka ponoríme a nevydržíme viac ako 5 sekúnd, je mlieko ešte horúce a vyššia teplota by potrebné mikróby zahubila. Ak je teplé, ale sme schopní napočítať do 5, je to tá ideálna teplota.

Ak sa nám zdá mlieko už chladnejšie, radšej ho opäť zohrejeme. Pri teplote nižšej ako 40 stupňov by sa nám potrebné kultúry totiž nenamnožili.

Vyčistenie pohárov

Do mikrovlnnej rúry si vložíme na pár sekúnd zaváracie poháre, aby sa nám zahriali a prípadne ešte sterilizovali.

Tento krok pri výrobe domáceho jogurtu bez jogurtovače, respektíve aj jeho uskladnenie, je tiež dôležitý, je potrebné, aby poháre boli naozaj čisté.

Pridanie jogurtu

ako si urobiť výborný domáci jogurtNásledne do každej zaváracej fľaše dáme dve lyžice pripraveného jogurtu a nalejeme menšie množstvo ochladeného (na 40 stupňov) mlieka.

Dobre premiešame a dolejeme zvyškom mlieka až pod okraj. A ešte raz zamiešame.

Zachovanie teploty

Zaváracie poháre s jogurtom uzavrieme a zabalíme do deky alebo periny, aby si uchovali po dobu cca 4-6 hodín rovnakú teplotu.

Dbáme na to, aby sme po tomto kroku pohármi nemanipulovali a vôbec nepohli.

Dokončenie domáceho jogurtu bez jogurtovača

Po uplynulej dobe poháre opatrne odvinieme a skontrolujeme výsledok našej výroby. Jogurt by mal byť maximálne po 6 hodinách (dlhšie neodporúčam, bol by viac kyslý) hotový.

Otvoríme poháre, a ak sa hore objaví menšie množstvo srvátky, stiahneme ju papierovým obrúskom, alebo čistou gázou.

Hotový domáci jogurt necháme úplne vychladnúť a až potom ho dáme do chladničky. Domáci jogurt bez jogurtovača je hotový. Prajeme dobrú chuť.

Varovanie

Je potrebné, aby sme dbali na veľkú čistotu. Žiadne nástroje teda neolizujte, nepokladajte mimo pracovnú plochu, iba na čisté miesta. Teplota je kľúčová, je potrebné ju naozaj dodržať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button