Recepty

Ako vyrobiť zelerový džús?

ako vyrobiť zelerový džúsZeler – bucľatá koreňová zelenina, vysoko cenená pre veľké množstvo vitamínov a minerálov, je elixírom zdravia. Silné aromatické silice a éterické oleje zeleru významne chránia náš organizmus. Ale priznajme si, ukrojíme si kus zeleru a zjeme ho miesto jablka, keď je tak zdravý? Asi málokto z nás. Ale keď zeler za surového stavu rozmixujeme s ďalším ovocím a zeleninou, získame úžasný nápoj, ktorý skvele chutí. Urobte si výborný zelerový džús podľa nášho receptu aj podľa vašej inšpirácie. Ovocie aj zeleninu môžete nakombinovať podľa toho, čo máte doma práve po ruke.

Čo je potrebné na zelerový džús:

  • polovica zeleru
  • 2 až 3 mandarínky
  • šťava z jedného citróna
  • 3 jablká
  • 1 banán
  • 2 až 3 mrkvy
  • 2 broskyne
  • 2 dl vody

Zeler – zdravá koreňová zelenina

Čím je pre naše zdravie tak prospešný? Aromatické silice, ktoré sme už v úvode spomenuli, chránia naše telo pred baktériami a plesňami, najmä žalúdok a črevá. Svoje opodstatnenie má požívanie surového zeleru pri prechladnutí, kedy zeler pôsobí ako dezinfekcia a zároveň dodá vitamín C.

Zeler čistí obličky a močové cesty. Je aj zásobárňou vitamínov B, A, K a C, k tomu obsahuje značné množstvo minerálnych látok ako je horčík, vápnik, draslík, železo, jód aj chróm.

Postup prípravy zelerového džúsu krok po kroku

Pripravíme si všetky suroviny, zeler – ktorý tvorí základ zelerového džúsu – a ostatné ovocie a zeleninu. Všetko dôkladne umyjeme a očistíme.

Zeler obkrájame dookola (dobre to ide škrabkou na zemiaky). Škrabka má výhodu, že obkrája zeler celkom úsporne. Koreňová buľva mám predsa len rôzne nerovnosti a nožom by sa nám to tak nedarilo. Umytý zeler krájame na pracovnej doske na kocky.

Ak budeme používať na zelerový džús odšťavovač, nemusíme si dávať pozor na veľkosti rezu, kocky môžu byť väčšie.

zelerový džúsOčistíme a nakrájame ostatnú zeleninu a ovocie. Jablká, broskyne, mrkvy, mandarínky, citrón, banán – množstvo si môžeme upraviť podľa našich možností, ktoré máme k dispozícii. Ovocie môžeme nahradiť iným, podľa našej chuti.

Rôzne ovocie sme zvolili z toho dôvodu, že aromatickú šťavu zeleru, ktorá by mohla niekomu vadiť, prehlušia ostatné ovocné chute, pričom hodnoty zostanú zachované.

Ďalšie ovocie obsahuje tiež vlákninu, vitamíny a minerály. Všetko je v surovom stave, takže hodnotový obsah zelerového džúsu je výdatný.

Všetky nakrájané a pripravené ingrediencie dáme do odšťavovača, kde získame kvalitný a hotový zelerový džús. Vodu pridávame v prípade, že nechceme zelerový džús hustý a bude nám vyhovovať redší. Pokiaľ nepoužijeme odšťavovač, všetko rozmixujeme v mixéri a prípadne môžeme ešte precediť cez sitko.

Zhrnutie článku

Zelerový džús chutí výborne aj deťom a je zaručene zdravší ako kupované ovocné nápoje. Deťom síce lákavo sfarbené a sladučké džúsy chutia, ale bez obsahu umelých farbív a chemických prísad sa to nezaobíde.

Doma vyrobený zelerový džús bez konzervantov si zamilujú nielen deti, ale aj dospelí.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button