Recepty

Ako urobiť sladký mrkvový krém?

Ako urobiť sladký mrkvový krémMrkva patrí síce medzi zeleninu, môžeme ju však používať aj na prípravu sladkých jedál, a to najmä do múčnikov a dezertov. Predovšetkým deti majú radi rôzne peny a krémy, ktorým mrkva dodáva príjemnú chuť a krásnu farbu. Pretože dezerty s mrkvou nebývajú príliš sladké, ale pikantne korenisté, pochutnajú si na nich aj dospievajúci a dospelí. Ako urobiť sladký mrkvový krém a iné mrkvové dezerty?

Na sladký mrkvový krém budete potrebovať:

  • mrkva a suroviny podľa rozpisu
  • šľahač
  • šľahacia nádoba

Prečo jesť mrkvu

Pravidelnou konzumáciou mrkvy pomáhame svojmu mozgu. Ak budete mrkvu pravidelne pridávať do svojho jedla, skvalitnia sa vaše kognitívne schopnosti, zlepší sa pamäť.

Treba spomenúť, že bioflavonoidy a alfakarotény v mrkve sú údajne svojimi účinkami pripisované znižovaniu rizika vzniku rakoviny, najmä rakoviny pľúc.

Mrkvový krémOchrana jedného z dôležitých orgánov, pečeni, nám stojí zato, aby sme svoj stravovací plán prehodnotili a zaradili sme mrkvu do jedálnička.

Mrkva ju totiž detoxikuje  tým, že zabezpečuje odstránenie zlej žlče z tela.

Ak takéto problémy nemáme, mrkva zabraňuje hromadeniu tuku v pečeni, čim napomáha lepšiemu tráveniu a zabraňuje priberaniuobezite. Viac o pozitívnych účinkoch mrkvy si môžete prečítať tu.

Výhodou mrkvy pri príprave dezertov je jej celoročná dostupnosť a nízka kalorická hodnota. Sladký mrkvový krém alebo mrkvovú penu si preto môžu dopriať aj ľudia, ktorí si musia strážiť energetický príjem. Pri použití doporučených sladidiel sú mrkvové krémy vhodnými dezertami aj pre diabetikov.

Mrkva má vysoký obsah vlákniny, a tak dezerty z mrkvy zaistia jednak dlhší pocit sýtosti, jednak prirodzený pohyb v črevách.

Akú mrkvu na sladký mrkvový krém použiť

Na mrkvové krémy a dezerty používame len peknú a zdravú mrkvu. Najchutnejšiaje mladá mrkva. V prípade neskoršej mrkvy odrežeme vrchný koniec tak, aby hmota bola len oranžová, ani trochu zelená.

Odrezanú mrkvu použijeme do polievky, do omáčky, nemusíme ju vyhadzovať. Na sladký mrkvový krém používame len čerstvú mrkvu. Mrkvu strúhame na strúhadle s jemnými očkami.

Aby nastrúhaná mrkva nehnedla a nestrácala peknú farbu, hneď ju pokvapkáme trochou citrónovej šťavy (mimochodom, vo väčšine receptov na mrkvové krémy sa citrónová šťava uvádza ako dochucovacia ingrediencia). Mrkvové krémy väčšinou podávame vychladené, ale neskladujeme ich dlho, utrpeli by na kvalite, vzhľade aj chuti.

Smotanový mrkvový krém

Nastrúhame a odvážame 250 gramov peknej mladej mrkvy (zvyšok použijeme napríklad do polievky). Pokvapkáme šťavou z polovice citróna.

Metličkou alebo šľahačom ušľaháme štvrť litra smotany na šľahanie (30-percentnej) s 30 gramami práškového cukru a jedným stužovačom šľahačky (nemusí byť). Do krému zašľaháme mrkvu.

Mrkvový krém ochutnáme, prípadne mierne prisladíme alebo pridáme citrón. Rozdelíme do pohárov a dáme vychladiť. Podávame s piškótami.

Mrkvový sneh

Mrkvové pyréLacný a rýchly zaháňač chuti na sladké, vhodný najmä pre dorastajúcu mládež.

Nastrúhame dve oškrabané a umyté mrkvy (asi 200 gramov). Pokvapkáme citrónovou šťavou.

Pripravíme si 50 gramov práškového cukru a dva bielky.

Z bielkov vyšľaháme sneh, do ktorého postupne pridávame strúhanú mrkvu a cukor. Vyšľaháme tuhý sneh. Rozdelíme do misiek.

Môžeme doplniť sezónnym ovocím – ríbezle, maliny, hrozno. Ak sa nám podarí tento lahodný mrkvový krém schovať pred deťmi do chladničky, podávame vychladený s piškótami alebo sušienkami.

Teplý mrkvový krém

Asi 600 gramov očistenej mrkvy uvaríme do mäkka, scedíme, jemne pomelieme na mäsovom mlynčeku.

Pridáme 200 gramov olúpaných jabĺk a 80 gramov uvarenej studenej krupicovej kaše. Dva žĺtky, 50 gramov cukru a 80 gramov masla vymiešame do biela.

Pridáme asi pol lyžičky mletej škorice (20 gramov) a tuhý sneh zo zvyšných dvoch bielkov. Spojíme s ovocnou hmotou.

Dáme do formy vymastenej olejom alebo do silikónovej formy a vo vodnom kúpeli hodinu varíme. Tento varený mrkvový krém by sa mal podávať horúci, preliaty malinovú šťavou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button