Recepty

Ako urobiť ovocné knedle?

Ako urobiť ovocné knedleOvocné knedle sa varia najmä v domácnostiach s deťmi, aj keď často ani dospelí domácim ovocným knedliam často neodolajú. Urobiť výborné knedle sa stane po niekoľkých opakovaniach rutinou. Napriek tomu je dobré niektoré zásady poznať vopred, aby bolo počiatočných chýb čo najmenej. Ponúkame návod, ako urobiť chuťovo tie najlepšie ovocné knedle doma v kuchyni.

Na ovocné knedle budete potrebovať:

  • 150 g bieleho toastového chleba, zbaveného kôrky a jemne nastrúhaného
  • 150g hrubej múky
  • 125g mäkkého tvarohu
  • 40g mäkkého masla
  • 70g cukor krupica
  • 2 žĺtky
  • ovocie podľa vlastného výberu
  • štipka soli
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Ako vybrať vhodné cesto na ovocné knedle

Ovocné knedle pripravujeme z rôznych ciest. Cestá volíme podľa typu ovocia, dostupných surovín, času, ale aj podľa skúseností, ktoré s prípravou ovocných knedlí máme.

Rolu hrá takisto výber ovocia – mäkké a veľmi šťavnaté ovocie je lepšie baliť do cesta, ktoré sa dá dobre uzavrieť, aby bola istota, že pri varení nebude unikať šťava, ktorá by knedlík otvorila.

Pevné druhy ovocia sa dajú baliť do akéhokoľvek druhu cesta.

Pri balení ovocia musíme myslieť na to, že cesto varom získa na objeme. Preto by vrstva cesta nemala byť moc silná, nie je to potom dobré.

Všeobecne sa uvádza, že cesto má byť také hrubé, aby ním ovocie presvitalo. Aby sa to podarilo, musí byť cesto dobre vypracované – vláčne.

Vypracovanie cesta

Pri spracovaní cesta dáme najskôr všetky suroviny do misy a cesto miešame v nej – rukách alebo robotom.

Keď sú spracované všetky suroviny do jedného bochníku, presunieme cesto na múkou posypanú pracovnú plochu a pokračujeme rukami. Niektoré cestá majú predpísanú inú technológiu, tak ju dodržiavame.

Ovocné knedlíkyDobre prepracované cesto na pracovnej ploche rozvaľkáme (odporúčajú sa asi tri milimetre, ale mierka sa používať nemusí). Ostrým nožom alebo kolieskom  narežeme štvorce.

Veľkosť si musíme určiť podľa veľkosti ovocia a do stredu položíme ovocie. Najprv uzavrieme cípy (ako šatku), potom stlačíme ostatné spoje a na záver knedlík rukách dotvarujeme do okrúhleho tvaru.

Inou možnosťou je vyvaľkať silnejší valček, rukami ho sploštiť a v pravidelných rozostupoch položiť ovocie(výhodné napríklad u kôstkového).

Cesto potom rozkrájame, aby na každom kúsku bolo ovocie a rukami knedlík zabalíme. Snažíme sa, aby bola hrúbka cesta rovnaká na všetkých stranách knedle.

Najjednoduchším spôsobom je rozkrájať cesto na pokiaľ možno rovnako veľké dieliky, rukami z nich vytvoriť rovnako silné placky a ovocie do nich zabaliť. Je to jednoduché, ale pretože sa nám nikdy nepodarí ukrojiť rovnako veľké dieliky, je každý ovocný knedlík iný (nejde len o estetiku, ale aj rovnomerné uvarenie).

ovocné knedle varíme vo veľkom hrnci

Ovocné knedle sa najlepšie varia v širokom a dostatočne veľkom hrnci. Tak majú dosť miesta a môžu vo vode plávať vedľa seba.

Vkladáme ich do mierne osolenej a vriacej vody, a to čo najrýchlejšie, aby boli podmienky varu pre všetky ovocné knedle rovnaké.

Po krátkej chvíľke ovocné knedle drevenou vareškou alebo lopatkou podoberieme a uvoľníme od dna (niektoré sa k nemu prichytia).

Ovocné knedleVaríme prudkým varom. Musíme počítať s tým, že voda bude aspoň spočiatku varu peniť a vybiehať hore, preto var musíme strážiť a prípadne zdvihnúť pokrievku, aby para unikala a voda nevytiekla na sporák.

Knedle sa varia asi sedem minút, po štyroch minútach ich obrátime, aby sa varili z oboch strán.

Uvarené ovocné knedle vyberáme dierovanou alebo drôtenou naberačkou, vkladáme do vhodnej misy. Kysnuté ovocné knedle niekoľkokrát prepichneme (napríklad dvojzubou vidličkou), aby sa nezrazili.

Hotové knedle posypeme práškovým cukrom, strúhaným perníkom, mletým makom, strúhaným alebo mäkkým tvarohom. Polievame ich rozpusteným maslom alebo smotanou – podľa krajových a rodinných zvykov.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button