Ako pripraviť domáce pickles?
Recept na domáce pickles – na kvasenú zeleninu. Iste všetci poznáte rýchlokvasky, ktoré nie každému chutia. Kyslú kapustu určite používa väčšina z vás. Avšak kyslá kapusta z obchodov býva plná prídavných látok a často tiež sterilizovaná, čím je ochudobnená o cenné látky a vitamíny. Kupovaná kyslá kapusta tiež málokedy býva aj tak chutná. Riešením je urobiť si kyslú kapustu alebo ďalšie druhy kvasenej zeleniny, čiže pickles, doma. Kvasená zelenina obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny a enzýmov napomáhajúcich tráveniu a tiež je veľmi prospešná pre imunitu. Ukážeme vám, ako si výbornú kvasenú zeleninu ľahko vyrobiť doma a so všetkými vitamínmi. Recept na domáce pickles vám predstavíme v našom článku.
Čo budete potrebovať na domáce pickles:
Na prípravu pickles podľa základného receptu si pripravte:
- 1 kg zeleniny najlepšie v BIO kvalite (alebo z vašej záhradky)
- 2 polievkové lyžice morskej soli
- lyžička drvenej či mletej rasce
- vhodná kvasná nádoba zo skla či keramiky.
Čo je to pickles?
Pickles je krátkodobo kvasená zelenina vyrobená mliečnym kvasením, čo je metóda konzervácie zeleniny známa už v staroveku.
Túto metódu hojne využívali naši predkovia, ktorí si takto uchovávali zeleninu na zimu. Kvasená zelenina je veľmi zdravá a mala by byť súčasťou každodenného stravovania. Stačí pridať niekoľko lyžíc pickles k hlavnému jedlu.
Akú zeleninu použiť na domáce pickles
Naši predkovia používali najčastejšie uhorky a kapustu, je však mnoho ďalších druhov zeleniny vhodných pre kvasenie.
Môžete skúsiť pridať mrkvu, cibuľu, zeler, brokolicu, cuketu, karfiol, repu, reďkev, kel či kaleráby.
Je možné zužitkovať prebytky z vlastnej záhradky a užívať si chuti a vitamínov celú jeseň a zimu.
Čo ďalej pridať do pickles
Najčastejšie si vystačíte s morskou soľou a mletou alebo drvenou rascou. Pre obmenu je možné pridať cesnak, chren, kôpor a iné bylinky alebo napríklad morskú riasu. Nemusíte sa báť zmien.
Základný recept na pickles
Na 1 kg zeleniny budete potrebovať asi 2 lyžice morskej soli a lyžičku mletej alebo drvenej rasce. Pre príklad použijeme 500 g bielej či červenej hlávkovej kapusty, 300 g mrkvy a 200 g cibule.
Príprava pickles krok za krokom
Kapusta nastrúhajte ručne či v robote na ľubovoľne veľké kúsky, mrkvu nastrúhajte najemno či nahrubo a cibuľu nakrájajte najemno. Zeleninu premiešajte so soľou a rascou a sypte ju postupne po vrstvách do sklenenej či keramickej nádoby. Každú vrstvu dôkladne utlačte, aby ste vytlačili čo najviac šťavy.
Zelenina by mala byť ponorená, keď je tekutiny málo, doplňte ju vodou z kohútika. Potom je treba zeleninu zaťažiť menšou nádobou naplnenou vodou, môže to byť pohár, misa či tanier.
Zelenina pri kvasení musí zostať bez prístupu vzduchu, je teda vhodné nádobu prikryť ešte potravinárskou fóliou alebo mikroténovým vreckom.
Kvasenie
Zeleninu nechajte kvasiť pri izbovej teplote 2-6 dní. Čím teplejšia miestnosť a čím menej pridanej soli, tým bude kvasenie kratšie.
Po ukončení kvasného procesu zeleninu premiestnite do menších uzatvárateľných pohárov a skladujte ich v chladničke, kde nám vydržia až pol roka.
Tipy
Namiesto morskej soli môžete použiť aj soľ himalájsku.
Skúste do nastrúhanej kapusty pridať ku kvaseniu nastrúhané jablká, výsledná chuť vás prekvapí.
Varovanie
Pri nakladaní zeleniny treba dbať na čistotu kuchynského náčinia a najlepšie vysterilizovať kvasnú nádobu, inak by sa zelenina pri kvasení mohla pokaziť.
Vyskúšajte aj tieto recepty na domáce: