Ako urobiť domáce žemličky a banketky?
Recept na domáce žemličky a banketky. Tieto žemličky sú iné a k tradičným výrobkom profesionálov tvoria len príležitostnú alternatívu. Domáce žemličky pečieme ako chuťovo neutrálne sviatočnejšie pečivo. Hodia sa na malé bankety, zabíjačky, silvestrovské hostiny, grilovanie. Ponúkame recept a opis pracovného postupu na výborné sviatočné domáce žemličky a iné banketové pečivo.
Čo budete potrebovať na domáce žemličky a banketky:
- 500 g polohrubej múky
- 250 ml mlieka alebo vody
- 21 až 42 g droždia (pol až celý balík)
- lyžička soli a dve rovnako veľké lyžičky cukru
- 2 vajcia (1 do cesta, 1 na potretie)
- 1 dcl oleja alebo masti
- mak, sezam, slnečnica, tekvicové semienka, rasca na posypanie
- rúra na pečenie
Banketky
Banketka je drobné pečivo obvykle z tukového kysnutého cesta. Pretože nie sú ani sladké ani slané, tvoria príjemný zákusok na „spravenie chuti“ alebo ako doplnok pri konzumácii mäsových a údenárskych výrobkov, studených šalátov a nárezových mís. Nepočíta sa s tým, že na hostine banketka slúžili na nasýtenie.
Domáce žemličky môžete ale upiecť aj ako prílohu k hutným náročným polievkam: kapustnica, boršč, fazuľová s klobásou, a podobne.
Aby sa sústa banketiek lepšie ulamovali, tvarujte ich do žemlí, rolovaných rožkov, uzlov, lastovičiek. Tým sa banketka líši od obyčajných doliek, ktoré sú vlastne len bochníky cesta.
Príprava domácich žemličiek krok za krokom
Príprava cesta na domáce žemličky
Osvedčené cesto na žemličky a banketky: v pol kilograme polohrubej múky rozmiešajte jednu lyžičku soli. Ohrejte 250 ml mlieka, rozmiešajte pol kocky dobrého droždia, dve lyžičky cukru a trochu múky. Nechajte vzísť kvások.
Do múky potom pridajte jedno celé vajce, deciliter oleja, masti alebo zmesi masti a oleja, a vypracujte hladké cesto, ktoré bude lesklé a bude sa odlupovať od stien nádoby.
TIP: keď chcete piecť domáce žemličky iba ako prílohu k hutnej polievke, môžete namiesto mlieka použiť vodu. Ak máte vyskúšané, že droždie, ktoré ponúka „váš“ obchod nie je veľmi kvalitné (býva lacnejšie a keď z neho robíte napríklad nátierku, pri rozpúšťaní doslova tečie a po vysmažení ho ostane len troška), dajte celú kocku.
Príprava pečenia na domáce žemličky
V jednom tanieri rozšľahajte vajíčko. Na plochej misky pripravte sypanie: celý mak, sezam, semienka slnečníc, … Vymastite plech na pečenie.
Po asi 40 minútach kysnutia preklopte cesto na pomúčenú pracovnú plochu. Menej šikovnú ruku a nôž trochu potrite olejom a z cesta naporciujte rovnako veľké bochníky.
Potom si pomastite obe ruky – cesto sa nebude lepiť a tvarovaným kúskom to prospeje – zostanú oddelené. Z bochníkov vytvárajte tvary.
Tvary na domáce žemličky
Žemle splietajte z troch rovnako silných pramienkov alebo z jedného dlhšieho, ku ktorému uprostred pripojíte tretí v polovičnej dĺžke. Rožky stáčajte z trojuholníkového kúska cesta – od podstavy k vrcholu. Mierne zahnite do podkovy.
Uzol uviažete z dlhšieho valčeka. Lastovička vznikne nastrihnutím koncov uzla. Žemľa je bochník, ktorý zvrchu nastrihnete kuchynskými nožnicami (narezanie nožom sa neosvedčilo).
Posýpanie
Tvary položte do vajíčka a potom vlhkou stranou do tanierika so sypaním. Tak sa sypanie nabalí na celú hornú plochu pečiva. Nenamočenou stranou položte na plech. Medzi kúskami nechávajte miesto, pretože pri pečení nadobudnú väčší objem, aby sa nezlepili.
Keby ste chceli niektoré banketky posypať rascou, len pečivo namočte, dajte na plech a potom jemne špičkami prstov posypte. Rasca je dosť aromatická, tak jej dávajte menej.
Pečenie domácich žemličiek
Domáce žemličky vložte do predhriatej rúry a pri 200 stupňoch pečieme asi 20 minút. Prvých 10 minút rúru neotvárajte. Upečené banketky začnú výrazne voňať po čerstvom pečive.
Keď sú na povrchu zlaté, sú upečené aj naspodku. Plech vyberte a jemne sa presvedčte, či sa nejaká banketka neprilepila. Ak áno, ešte teplú ju opatrne oddeľte od plechu.
Žemličky máte hotové
Keď žemličky trochu vychladnú, preložte ich na servírovací tanier alebo plochú misu. Keď robíte domáce žemličky na nejakú hostinu (zabíjačka, Silvester, gril party, a podobne), vytvárajte drobnejšie tvary.
Keď majú žemle poslúžiť ako doplnok k polievke, robíme tvary väčšie. Mliekom zamiesená banketka vydrží až štyri dni. Uchovajte ich voľne prekryté (aj s táckou) potravinárskou fóliou.
Tip
Veľmi dobre chutia napríklad k šošovicovému šalátu.
Ďalšie výborné recepty:
- Ako upiecť domáce slané pečivo ─ cesnakové trojuholníky
- Ako piecť slané pečivo z lístkového a krehkého cesta?
- Ako upiecť syrové pečivo?
- Ako pripraviť snehové pečivo?
- Ako pripraviť pomazánku z pohánkových vločiek?
- Ako pripraviť pesto?
- Ako urobiť plnku do kurčaťa?
- Ako urobiť kurča Marengo?
- Ako urobiť míša rezy na plech?