Recepty

Ako urobiť domáce fondánové bonbóny?

fondánové bonbónyRecept na fondánové bonbóny. Ponúknuť svojim blízkym čokoládové bonbóny vlastnej výroby, tak to tu ešte nebolo. Čerstvé domáce bonbóny. Plnené chuťou so zázvorom, citrónom alebo mätou. Poliate čokoládou alebo v zamatovom kakaovom kabátiku – už sa vám zbiehajú sliny? Sú tak dobré! Prinášame recept na fondánové bonbóny. Skúste to s nami krok za krokom.

Čo budete potrebovať na domáce fondánové bonbóny:

  • krupicový alebo kryštálový cukor
  • voda
  • výrazné ovocné šťavy alebo potravinárske esencie
  • čokoláda na varenie alebo čokoládová poleva

Fondán

Fondán je belavá pevná, ale krehká cukrárska hmota, ktorou sa jednak poťahujú torty, a jednak sa ňou plnia čokoládové bonbóny a figúrky známe z vianočných kolekcií.

Fondán poliaty čokoládou, to sú napríklad typické vianočné „salónky“, zabalené do nastrihaného hodvábneho papiera a staniolu. Fondán je vlastne len povarený a potom našľahaný cukor, rôzne dochutený.

Príprava fondánových bonbónov krok za krokom

Na výrobu domáceho fondánu budete potrebovať kryštálový alebo krupicový cukor (cukrová múčka sa nehodí), čokoládovú polevu, čokoládu na varenie alebo dobré kakao.

A ďalej príchute podľa vlastnej voľby, napríklad: citrónovú šťavu, vytlačenú šťavu z čerstvého zázvoru, mätový sirup, domácu malinovú šťavu, prípadne potravinárske esencie – napríklad mandľovou.

Domáci fondán

fondán

Fondánový krém sa zhotovuje zvarením cukru a vody. Cukor sa zvára do fázy zvanej „na bublinu“.

Do variaceho sa cukrového varu sa vnorí drôtené očko, ktoré sa v správnej fáze varu zatiahne a možno ním vyfúknuť bublina. To očko by malo mať veľkosť „čerešňové kôstky“ (uvádza sa v literatúre).

Musíte ich mať pred začatím varu. Celkom ľahko si ich vyrobíte napríklad z veľkej kancelárskej sponky, ktorej koniec omotáte okolo ceruzky, utiahnete kliešťami (profesionálni cukrári majú očko na šľahacej metličke).

Príprava fondánového krému na fondánové bonbóny

Odvážte cukor a odmerajte vodu. Pretože má byť surovín rovnaké množstvo, dajte napríklad na pol kila cukru pol litra vody, a podobne.

Aj keď cena cukru (hlavne pred Vianocami) nie je vysoká, možno je dobré urobiť prvú skúšobnú várku len z 300 gramov cukru a 300 ml vody. Suroviny dajte variť do kastrólika s oblými stenami (keď ho máte), aby sa v ňom potom dalo dobre miešať.

Cukor polejte vodou a uveďte do varu. Pri práci s variacim sa cukrom je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť: roztavená hmota je veľmi horúca, v prípade poliatia alebo postriekaná sa navyše prichytí na koži.

Dbajte nato, aby ste pri tejto práci nemali voľné rukávy, ktorými sa možno o rajnicu s cukrom zachytiť. Ak máte plyn, položte na horák liatinový plát. Z kuchyne radšej „upracte“ všetkých prizerajúcich, najmä malé deti.

Kuchárske fázy cukru

Pri varení cukor prejde tromi cukrárskymi fázami: slabá niť (cukor medzi dvoma prstami vytvorí nitku, ktorá sa hneď pretrhne), silná niť (nitka sa medzi prstami nepretrhne), bublina.

Namočte drôtené očko (samozrejme nezabudnite očko pred tým dôkladne umyť). Keď je cukor zvarený tak, že zaplní očko a možno vyfúknuť bublinu ako z bublifuku, je vo fáze, ktorú potrebujete.

Ďalším stupňom je reťaz – nevyfúkne jednu, ale niekoľko bublín. Keď vás vyfukovanie bublín natoľko zaujme, že zabudnete na fondán, cukor sa vám zvarí takzvane na lom, a hneď na karamel. A budete môcť začať znovu (čo s karamelom je uvedené na konci článku).

Šľahanie

bonbóny z fondánu

Rajnica s cukrom zvareným na bublinu rýchlo odstavte, vložte do studenej vody (napríklad do drezu), povrch pokropte studenou vodou (neurobí sa zrazenina) a nechajte vychladiť.

Vychladnutý cukor trite vareškou alebo šľahajte pri veľmi nízkych otáčkach šľahača. Hmota začne byť snežne belavá a rýchlo tuhne.

Vo chvíli, keď sa už nedá miešať (na dotyk je ale mäkká, kompaktná a nedrobivá) jemne prikvapnite tekutinu (buď šťavu z čerstvého ovocia, sirup alebo vodu s esenciou).

Tvarovanie

Ešte teplú hmotu preklopte na hladkú pracovnú plochu (osvedčilo sa sklo, cukrári používajú mramor) a teplou dlaňou ďalej spracovávajte. Keď tuhne, pridajte ovocnú šťavu.

Ak je fondán tvárny ako plastelína, rýchlo z neho vyvaľkajte valčeky silné ako prst a nakrájajte z nich klátiky. Alebo fondánovú hmotu rýchlo rozvaľkajte na placku a nakrájajte z nej štvorčeky.

Príprava čokolády na fondánové bonbóny

Vo vodnom kúpeli rozpustite čokoládu alebo čokoládovú polevu. Malé kúsky fondánu napichnite na špáradlo a polievajte lyžičkou (keď by ste chceli fondán potápať, teplá čokoláda vám ho stiahne z špáradlá a „utopíte“ ho).

Poliate cukríky odkladajte na fóliu, otvor po vpichu uzavrite ešte mäkkou polevou. Dajte dokonale stuhnúť.

Čo spraviť s karamelom?

A čo si počať v prípade, že cukor prepálite na karamel? Predovšetkým neprepadajte panike a rajnicu s hnednúcou hmotou okamžite odstavte z tepla. Do karamelu hneď pridajte lyžicu masla, vlejte ju do plastovej misky (vhodnej na ohrev), nechajte trochu stuhnúť a potom nasekajte na drobné kúsky. Nasypte do pohára, dobre uzavrite.

Takto „zachránený“ karamel môžete potom používať na prípravu horúcich nápojov (grog), rozdrviť na karamelovú triešť na poháre a zákusky. Alebo kúsky karamelu ponúknuť ako rustikálny „cumľavý“ cukrík.

Fondánové bonbóny máte hotové

recept na fondánové bonbóny

Fondánové bonbóny v čokoláde prekvapia svojou báječnou čerstvou chuťou.

Na dochucovanie odporúčame vyskúšať predovšetkým kombináciu citrónovej šťavy a šťavy vylisovanej z postrúhaného podzemku zázvoru – a netreba „šetriť“.

Na druhý stupeň radíme domáce bonbóny z fondánu ochuteného mätovým sirupom, hoci ten sa bohužiaľ málokde zoženie.

Tip

Fondánové bonbóny ochutené potravinárskou esenciou horké mandle nemáčajte v čokoláde, ale poriadne obaľte v dobrom kakau (nie v Granku). Ale každý môže vyskúšať podľa svojej chuti.

Varovanie

Prvú várku je lepšie miešať ručne a šľahač používať, až získate „cit“ pre správnu tuhosť hmoty.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button