Recepty

Ako urobiť domáce korenie na tekvicu?

recept na domáce korenieJeseň je v znamení zberu a následného spracovania tekvíc. Tekvice majú veľmi široké uplatnenie v kuchyni. Pridávame ich do sladkých aj slaných pokrmov. V zahraničí a dnes už aj u nás, v špecializovaných obchodoch, je k dostaniu zmes korenia na tekvicu. Nie je zložité si toto korenie pripraviť doma a mať ho po ruke. Dôležité je nájsť si kvalitného dodávateľa korenia (to z bežnej obchodnej siete nebýva príliš kvalitné). Návod, ako také domáce korenie na tekvicu pripraviť nájdete v tomto článku.

Čo je potrebné na domáce korenie na tekvicu:

  • 3 polievkové lyžice mletej škorice
  • 2 kávové lyžičky mletého zázvoru
  • 2 kávové lyžičky muškátového orieška
  • 1,5 kávovej lyžičky mletého nového korenia
  • 1,5 kávovej lyžičky mletého klinčeka

náročnosť receptu: veľmi ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 10 až 30 minút

Mletá škorica

škoricaBudeme potrebovať mletú škoricu. Škoricu už mletú kúpime, alebo ju pomelieme sami z celých zvitkov. Je dôležité kúpiť správny druh tohto korenia.

Väčšinou sa v obchodoch vyskytuje podradnejšie druh – cassia. Tento druh škorice obsahuje kumarín.

Traduje sa, že táto látka je zdraviu škodlivá, výskumy však zatiaľ nič také nepreukázali. Oveľa lepšia je cejlonská škorica, má veľmi jemnú vôňu a kumarín neobsahuje.

Muškátový oriešok

V ďalšom kroku pridajte strúhaný muškátový oriešok. Aj tu sa oplatí kúpiť ho u špecializovaných obchodníkov.

Oriešok kupujte celý, dlhšie si v uzavretej nádobe udrží vôňu a veľmi ľahko sa nastrúha na jemnom strúhadle potrebné množstvo.

Klinček

Ďalšou prísadou je klinček. Klinčeky sú sušené nerozvité puky stromu klinčekovca vonného. Patrí medzi nenahraditeľné aromatické korenie s jemnou pálivou chuťou. Je obľúbený v alternatívnej medicíne pre širokospektrálne účinky, a okrem iného stimuluje trávenie. Prenikavá vôňa klinčeka patrí neodmysliteľne k Vianociam.

Zázvor

zázvorDo zmesi ďalej pridáme zázvor. Zázvor môžete kúpiť čerstvý, v tom prípade koreň nakrájajte na plátky, usušte a až potom zomeľte na prášok.

Jednoduchšie je kúpiť si mletý zázvor. Zázvor je voňavý s ostrou chuťou.

Pridáva sa do horúcich nápojov pri prechladnutí.

Nové korenie

Piatou ingredienciou je mleté ​​nové korenie. Sú to tmavé bobuľky podobné celému čiernemu koreniu.

Na rozdiel od neho má nové korenie hladký povrch (celé čierne korenie je zvrásnené). V kuchyni ho využijete celé, do omáčok, paštét. Pri nakladaní sa používa aj mleté. Pridáva sa aj do perníkov a vianočného pečiva.

Postup prípravy domáceho korenia na tekvicu

Všetky druhy korenia premiešame, aby sa rovnomerne premiešali a uzavrieme ich do dobre utesnenej koreničky. Domáce korenie skladujeme na suchom a tmavom mieste.

Tipy

  • Tento recept na domáce korenie uvádza len základné druhy korenín.
  • Niekde pridávajú ešte mletý kardamón, kurkumu alebo vanilku.
  • Nebojte sa využiť korenie aj pri príprave čínskych mäsových jedál.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button