Recepty

Ako urobiť domáce langoše?

ako urobiť domáce langošeNávod a recept ako urobiť výborné domáce langoše. Ak patríte k ľuďom, ktorí nedokážu odolať ponuke vyprážaných langošov pri stánku rýchleho občerstvenia a po konzumácii, kvôli nevoľnosti spôsobenej použitým prepáleným olejom, svojho rozhodnutia ťažko ľutujú, tak dnešný recept je práve pre vás.

Langoše nepatria k práve najzdravším pochúťkam, ktoré by sme mohli konzumovať každý deň, ale raz za čas stojí za to zhrešiť. Pri domácom smažení máte istotu kontroly nielen nad kvalitou použitého oleja, ale aj nad pridanými ingredienciami, ako je tvrdý syr, kečup či tatárska omáčka. Olej používame taký, ktorý sa hodí na smaženie a podľa potreby ho vymeníme za nový.

Čo je potrebné na domáce langoše:

  • 1 kg polohrubej múky
  • 1/2 l mlieka
  • 1/4 l kyslej šľahačky alebo smotany
  • 100 g droždia
  • 1 celé vajce
  • 3 čajové lyžičky soli

Postup prípravy domácich langošov krok po kroku

Príprava cesta na domáce langoše

domáci langošDo väčšej misy preosejeme polohrubú múku a premiešame ju so soľou. Ďalej si ľahko ohrejeme mlieko a do vlažného mlieka rozdrobíme droždie.

Všetko dôkladne zamiešame do rozpustenia. Potom si v kyslej smotane rozšľaháme celé vyklepnuté vajcia a všetky takto pripravené suroviny vymiešame na cesto. Cesto sa trochu lepí, ale to nie je na závadu.

Misu s pripraveným cestom prikryjeme potravinovou fóliou alebo tým, čo máme práve po ruke. Na noc ju uskladníme do chladničky. Takto pripravené cesto vydrží v chladničke aj dva dni. Mám to vyskúšané.

Vyformujeme placky a smažíme

Druhý deň si navlhčenú rukou odoberáme kúsky cesta a formujeme ich do tenkej placky. Cesto sa dosť lepí, pozor na to.

V prípade, že sa vám cesto lepí príliš, môžete si ho ľahko podsypať múkou a vyvaľkať z neho placku pomocou valčeka. Tento spôsob je podstatne rýchlejší a na chuti nespoznáte rozdiel.

Surové langoše vkladáme do vyššej vrstvy rozohriateho oleja.

Smažíme po oboch stranách dozlatista.

Cesto sa pri smažení nafukuje, prepichujte ho teda nožom. Menšie bublinky však nechávame, vyzerajú pekne. Je dôležité, aby olej mal naozaj vysokú teplotu, potom sa langoše správne nafúknu.

Tip

Hotové langoše zdobíme podľa vlastnej chuti. Niekomu stačí potrieť rozotretým cesnakom so soľou, niekto iný zase nedá dopustiť na kyslú smotanu so syrom, kečup so syrom alebo aj sladkú variatu – lekvár a smotanu.

Cesto je neutrálne, takže variantov na ochutenie je naozaj veľa. Hotové langoše sa dajú výborne zamraziť, vďaka čomu ich máte kedykoľvek po ruke, napríklad keď práve nemáte čas na varenie alebo máte len chuť na sladké.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button