Ako urobiť obaľovaný karfiol?
Obaľovaný karfiol je jedlo, kvôli ktorému sa dosť často ponáhľame domov. Takisto majitelia reštaurácií vedia, že obaľovaný karfiol na jedálnom lístku je stávka na istotu. Pripraviť takto karfiol je pomerne „piplavá“ práca s množstvom použitého riadu. Ako urobiť obaľovaný karfiol, aby potom nebolo treba upratať celú kuchyňu?
Na obaľovaný karfiol budete potrebovať:
- kuchynské vybavenie a zariadenie
- suroviny podľa receptu
Návod na prípravu obaľovaného karfiolu
Obaľovaný karfiol, teda uvarený karfiol obalený v múke, vajciach a v strúhanke, je asi najpopulárnejšia varianta upravenia karfiolu. A rovnako aj najpracnejšia.
Preto si mnohí ľudia (najmä ženy) radšej dajú obaľovaný karfiol v reštaurácii, akoby sa s ním trápili doma a zašpinili pri tom množstvo riadu a kus kuchyne. Preto je treba postupovať pri práci racionálne.
Než sa pustíme do obaľovania karfiolu, mali by sme mať hotové všetky ostatné práce: polievka by mala bublať v hrnci, zemiaky by už mali byť olúpane a namočené vo vode len čakať na záverečné uvarenie.
Zelenina na šalát alebo studená omáčka k obaľovanému karfiolu by už tiež mali čakať v chladničke na záverečné „kozmetické“ úpravy. Pretože keď sa pustíte do obaľovaného karfiolu , bude to jeden veľký zhon a nič iného asi nestihneme.
Varenie karfiolu
Karfiol najprv uvaríme v osolenej vode, tak aby bol síce stále tuhý, ale už nie tvrdý. Je lepšie variť ho vo slanšej vode než potom uvarený soliť – soľou vlhne strúhanka a niekedy je solenie nerovnomerné.
Pretože je voda po varení karfiolu pomerne slaná, nebudeme ju používať na polievku, ale radšej ju vylejeme.
Uvarený karfiol prepláchneme studenou vodou. Zastavíme tým mäknutie a spevníme ružicu. Necháme dokonale odkvapkať.
Prečítajte si aj: Ako urobiť vyprážaný karfiol?
Potom karfiol rozoberieme na malé ružičky. Čím menšie, tým potom chutnejšie. Uľahčovať si prácu obaľovaním veľkých kusov karfiolu sa potom odrazí na kvalite, veď v každej rodine najskôr zmiznú maličké kúsky.
Ak z karfiolu vytiekla ešte nejaké voda, preložíme karfiol na suchú podložku.
Obaľovanie karfiolu
Pripravíme si dve ploché misky a jednu hlbšiu. Poradie: plochá, hlboká, plochá. Do priestoru za misky dáme nádobu s karfiolom.
Ak sme praváci, nasypeme do plochej misky vľavo hladkú múku, do plochej misky vpravo strúhanku a v prostrednej miske rozšľaháme štyri vajcia.
Do misky s hladkou múkou dáme asi štyri ružičky a ručne ich obalíme v múke.
Múku oklepeme a karfioly vložíme do misky s vajcami. Vezmeme vidličku, napichneme karfiol a dôkladne ho namočíme vo vajciach.
Necháme odkvapkať, preložíme do misky so strúhankou. Miesto okolo vpichu vidličky posypeme ľavou rukou trochou strúhanky (aby sme sa nechytali vajca), karfiol stiahneme z vidličky a dokončíme obaľovanie.
Obalený karfiol odložíme na tácku alebo doštičku.
Ak máme pomocníkov, upravíme rozostupy medzi pracoviskami, aby sme si neprekážali, ale mohli pracovať efektívne. Po obalení všetkých karfiolov zmiešame zvyšok vajíčka, strúhanku a karfiolové úlomky do cestíčka a vytvoríme bonusovú placku.
Upraceme pracovnú linku, ak máme možnosť, umyjeme už nepoužívané veľké kusy riadu (obaľovacie misky, tácku a podobne) a karfioly začneme smažiť, a to buď vo vysokej vrstve rozpáleného oleja alebo vo fritovacom hrnci. Keby sme dali málo oleja na vyprážanie, karfioly by sa neosmažili rovnomerne.
Obaľovaný karfiol môžete podávať
Obaľovaný karfiol je najchutnejší s varenými malými novými zemiakmi, ktoré zľahka potrite maslom. Výborne k tomu chutí uhorkový šalát (najmä na smotane) alebo paradajkový šalát.
V mnohých rodinách už zakorenil zvyk prenesený z reštaurácií, podávať obaľovaný karfiol s tatárskou omáčkou.
Ak by nám chýbala, vyrobíme k rodinnému obedu domácu – z dobrej majonézy, nasekanej malej cibuľky a kyslej uhorky. Alebo pripravíme inú pikantnú studenú omáčku na majonézovej, jogurtovej alebo smotanovej báze.