Ako zoskupovať rastliny na záhrade?
Rastliny (kvety, kríky, stromy) sú základným stavebným kameňom každej záhrady. Sú to živé organizmy, ktoré sa menia a vyvíjajú s ročným obdobím, s fázami rastu, s podmienkami na záhrade, s premenlivosťou počasia. Podľa toho tiež rastliny pri výsadbe alebo pri presádzaní zoskupujeme. Ako správne zoskupovať rastliny na záhrade? Voľba zoskupenia sa môže odvíjať od estetického zámeru, od farebného výberu alebo môže byť vybraná podľa prirodzeného výskytu rastlín.
Čo budeme potrebovať ak chceme zoskupovať rastliny:
- znalosť podmienok záhrady
- záhradné náradie
- výber rastlinných druhov
Zoskupovanie rastlín podľa prirodzeného výskytu:
V podstate to znamená, že pri výsadbe budeme dbať na to, aby sme napodobnili prirodzené prírodné spoločenstvá alebo krajine obvyklé rastlinstvo.
Pre tento zámer je dôležité dobre poznať skladbu rastlinných spoločenstiev v krajine alebo oblasti, ktorú sa chystáme napodobniť. Výsadby potom prevedieme na záhonoch prírodného charakteru a pritom rešpektujeme miestne pomery.
Vieme napríklad, že pôda na našej záhrade je kyslejšia, môžeme na nej založiť vresoviská a vresy vysadiť spoločne s rododendronmi a azalkami.
Ak má naša záhrada blízko k lesu, vysádzame napríklad papraďové dolinky, alebo môžeme skúsiť do záhrady zakomponovať malé jazierko, v prípade, že to esteticky nenaruší okolie.
Kombinovať sa dajú úspešne aj tri farby, napr. červeno, žlto a modro kvitnúce rastliny.
Zoskupovanie rastlín na záhrade podľa estetických merítok
Tento spôsob ako zoskupovať rastliny je asi rôznorodejší, avšak ľahšie realizovateľnejší vďaka výsadbe letničiek. Tie majú ale iba krátkodobú účinnosť a teda tieto výsadby nebývajú tak obvyklé.
Dobre sa kombinujú podľa farieb a alebo pri výsadbe s cibuľovinami.
Ak zoskupujeme rastliny podľa tvarových hľadísk
Nesmieme zabudnúť, že nie je možné kombinovať rastliny tieňomilné s tými, ktoré vyžadujú miesta slnečné. Taktiež nie je možné kombinovať rastliny vlhkomilné s tými zo suchších stanovíšť.
Ak nemáme dostatok financií na nákup už vyrastených letničiek, zvážime pestovanie priamo výsevom na dané miesto. Napríklad nechtík vyplní holé miesta svojou výraznou oranžovou farbou. Hrachor, tunbergia, kapucínky alebo povojník môžu veľmi pôsobivo prizdobiť ploty počas celého leta.
Veľmi pôsobivé môžu byť záhrady kombinované tón v tóne. Veľmi efektná a často žiadaná farba u kvetov je modrá. Pri výsadbe myslíme však aj na to, aby aspoň niektoré z rastlín v danom vegetačnom období kvitli.
Odtiene farieb by mali byť pôsobivé. Takých záhonov možno dosiahnuť najlepšie v neskorom letnom a počiatočnom jesennom období. Vtedy prevládajú teplé farby od žltej, zlatistej, oranžovej cez ružovú až k červenej.
Skvelého efektu počas toho ako sa snažíme zoskupovať rastliny docielime tým, že okraje kruhového záhonu vysadíme kvetinami susediacich farieb.
Usporiadanie rastlín môže byť, buď formálne alebo voľné
Formálne usporiadanie je často v geometrických tvaroch. Preto je nutná precízna výsadba a pravidelná starostlivosť o rastliny, zastrihávanie a okopávanie.
Pred výsadbou sa musí,najlepšie za pomoci špagátu, vyznačiť geometrický vzor. Vysádzané rastliny by mali byť rovnakého veku a veľkostí. Približne v rovnakom stupni kvitnutia, aby geometria záhonu bola čo najdokonalejšia.
Je však lepšie, keď sú záhonové rastliny usporiadané voľne. Jednotnosť susedných rastlín nie je v takom prípade dôležitá ani potrebná. Strata niektorých rastlín nespôsobí problém, všetko vyzerá prirodzenejšie a údržba nie je tak náročná.
Vysádzanie trvaliek v zmiešaných a kríkových záhonoch
Tie sú zaujímavé a farebne pestré po celý rok Preto zoskupovať rastliny tohto typu nie je príliš náročné. Spoločne sa vysádzajú rôzne rastliny. Farebný rámec drevín tvoria ruže so vždy zelenými kríkmi a rastlinami – trvalkami, ktoré k nim vysádzame v skupinách po troch alebo po piatich. Holé miesta v popredí záhonov je najlepšie vyplniť cibuľnatými a hľuznatými rastlinami.
V malých záhradách sa zvyčajne vysádzajú obvykle na jeseň tulipány a ďalšie cibuľoviny. Okolo nich je veľmi pôsobivé, keď vysadíme dvojročné rastliny, ako sú nezábudky, sirôtky. Miesto nich potom na konci jari zasadíme letničky – môžu byť napríklad pelargónie.
Tipy ako zoskupovať rastliny na záhrade
Veľmi efektné sú taktiež bielo kvitnúce rastliny s výraznými zelenými listami.
Dôležité je nielen rastliny dobre vybrať, ale aj s rozmyslom do záhrady umiestniť a zoskupovať. Výsledný dojem by mal byť vždy čo najlepší a lahodiť oku.
Pre správnu vzdialenosť pri výsadbe rastlín platí jednoduché pravidlo: Nízke a stredne veľké rastliny vysádzame na vzdialenosť, ktorá sa rovná ich očakávanej výške. U vysokých rastlín je to tak, že vysádzame na vzdialenosť, ktorá sa rovná 2/3 ich predpokladanej výšky.
Varovanie
Ak rastliny vyberáme pred výsadbou z kvetináčov, vyberieme ich ľahšie tak, že stlačíme dno. Rastliny neberte za stonky, nech ich neoddelíte od koreňov.
Asi 10 minút pred výsadbou rastliny zalejeme, presvedčíme sa, že jamky, ktoré sme vyhĺbili, sú dostatočne veľké, t.j. hlboké a široké. Horná časť koreňového balu má byť najlepšie tesne pod úrovňou povrchu pôdy a korene sa po stranách nesmú ohýbať.