Zvieratá

Ako na psie zlozvyky?

ako na psie zlozvykyKaždý z nás, čo vlastníme štvornohého priateľa, sa stretávame s celým množstvom rozličných jeho zlozvykov. Či už je to skákanie, olizovanie tváre, „žobranie“ pri stole, okusovanie topánok, nábytku… A tak by som mohla pokračovať. Každý pes má svoje zlozvyky, ale je všeobecne známe, že ak sa snažíte psa odtrhnúť od nejakého lajna, alebo hromady odpadkov, môže sa vám to podariť len s vašou prítomnosťou, tieto pre nás nemilé veci im skrátka voňajú a sú schopní sa v nich vždy vyvaľkať. Preto, keď váš gaučový pes sa začne váľať na tráve, má radosť, to áno, ale je na mieste sa pozrieť, či sa neváľa v niečom nevhodnom. V tomto článku vám poradíme ako na psie zlozvyky?

Čo vám treba ak chcete psie zlozvyky zmeniť:

  • prísnosť a dôslednosť
  • spolupráca členov rodiny
  • stanoviť pravidlá

Ak nechcete, aby váš pes slintal nad vaším obedom, hypnoticky vás sledoval pohľadom, poprípade štekotom si vynucoval časť vášho obeda, buďte dôsledný a psovi nikdy nič od stola nedávajte. Nech sa na vás díva a kňučí, nepodľahnite jeho psím očiam.

Ak toto pravidlo budú dodržiavať všetci členovia rodiny, psa ani nenapadne, že by mohol niečo dostať. Pes musí mať jasne vymedzené miesto, kde dostáva potravu a dostávať ju iba tam, nikde inde.

Ako odnaučiť psa skákať

Ďalším častým zlozvykom psov je skákanie. Skákaním pes prejavuje radosť, väčšinou pri vítaní, je nadšený, že vás vidí a preto skáče a vynucuje si tak vašu pozornosť. Tento zlozvyk siaha ale oveľa hlbšie, kedy šteňatá skákali na matku, keď sa vrátila z lovu.

ako odnaučiť psa skákaťŠteňatá jej oliznutím papule dávali najavo, že očakávajú potravu. Preto tento zlozvyk zaznamenáme u každého šteňaťa, bohužiaľ aj u niektorého dospelého psa.

Ak máte malé šteňa, vždy, keď sa vrátite domov, zoberte šteňa do náručia a dajte mu maškrtu, zabránite tak skákaniu.

Tento zlozvyk musíte psa odučovať už odmala. Pokiaľ šteňa bude väčšie, skloňte sa k nemu, pohlaďte ho, pozdravte  sa s ním, ale rukou sa ho snažte mierniť, aby neskákal. Keď sa s ním privítate, zavelte ráznym slovom: „Dosť.“

Zaujmete jeho pozornosť, potom dajte psovi povel „sadni“. Pokiaľ pes poslúchne, dajte mu odmenu a pochváľte ho. Skákanie je problém, ktorý neodnaučíte ignoranciou, alebo bitím psa, je potrebné ho postupne vychovávať.

Pes skáče z radosti, z nadšenia, že už ste sa vrátili domov, neberte mu tú radosť, pokojne sa s ním privítajte, ale nenechajte ho skákať, skloňte sa k nemu a až sa s ním privítate, usmernite ho povelom: „Dosť.“

Psie zlozvyky – olizovanie

Psie olizovanie je tiež zlozvyk, ktorý sa nám väčšinou veľmi nepáči. Od psa by sme sa nemali nechať olizovať, predsa len je možné prenesenie nejakej infekcie a parazitov.

Je dôležité vždy,  keď vám pes chce prejaviť týmto spôsobom náklonnosť, usmerniť ho a svoju lásku mu dať najavo iným spôsobom, napríklad pohladením, vľúdnym slovom.

Štekanie a podobné psie zlozvyky

Zlozvyk, ktorý býva hlavným problémom, ak máme psa v panelákovom byte, je štekanie. Tento zlozvyk môže byť nepríjemný pre našich susedov, mnohokrát sú kvôli tomu susedské hádky. Pes sa snaží vás privolať, nech už štekaním alebo vytím.

ako odnaučiť psa zavíjaťJe potrebné zviera odmala zvykať na vašu neprítomnosť a postupne dobu vašej neprítomnosti predlžovať.

Ak máme malé šteniatko, je treba už od mala ho zvykať na povel „Ticho“.

Počkáme až pes došteká a zadáme povel „Ticho“ a odmeníme ho.

Niektoré rasy psov sú viac ubrechanejšie ako iné. Stále ale majme na pamäti, že štekanie, či už v prípade ohrozenia, stráženia, upozornenia vás na niečo nebezpečné, štekanie ako výzva ku hre, musíme brať ako prirodzený prejav komunikácie medzi psami.

Utekanie psa

Zlozvykom, s ktorým sa stretávame tiež často, sú psie úteky. Príčin môže byť niekoľko, či už samotná povaha psa, sklony k utekaniu, nespokojnosť s jeho doterajšími možnosťami, hra, hárajúca sa fena, u loveckých plemien bežiaci zajac.

Mali by sme psa odmala zvykať na možnosť púšťania a prebehnutia sa z vodítka. Zvykať ho na privolanie a vždy, keď príde, odmeniť ho.

Hryzenie nábytku a domácich spotrebičov

Hryzenie nábytku či topánok počas vašej neprítomnosti je jeden z ďalších zlozvykov, s ktorým sa často u svojich štvornohých kamarátov stretávame. Než začneme nadávať psovi za to, čo urobil, musíme si uvedomiť, že je to aj čiastočne naša chyba.

My sami musíme týmto problémom predchádzať, a to tým, že sami upraceme veci, ktoré sú pre nás cenné, psa v čase našej neprítomnosti zatvoríme napríklad len do dvoch miestností, kde nehrozí možnosť veľkej škody a zároveň ani poranenia.

Psovi necháme kosti na hryzenie, hračky, ktorými sa zabaví a nebude sa nudiť.

Tipy ako na psie zlozvyky

Psa vychovávajte už od šteňaťa, s rodinou sa dohodnite na pravidlách, ktorými sa budete riadiť a nikdy z nich nezľavujte.

Mladý pes bude neustále skúšať vašu trpezlivosť a bude čakať, že zľavíte, ak budete ale rázny a nenecháte sa jeho psími očami prehovoriť, budete mať vyhrané a vaše spolužitie bude také, aké si ho urobíte.

Ak nebudete na psa dostatočne dôsledný a nebudete po ňom požadovať povely, nečudujte sa, že bude mať celé množstvo rozličných zlozvykov. Zlozvykom je treba vždy predchádzať a to hlavne dobrou výchovou, dôslednosťou a pochvalami.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button