Záhrada

Ako zazimovať oleander?

oleanderOleander obyčajný je okrasným kríčkom, ktorý sa hojne vyskytuje v mnohých domácnostiach. Zaujme predovšetkým svojimi pestrofarebnými kvetmi. Tejto rastline však nevyhovujú zimné mrazíky. Ak teda máte oleander zasadený na záhradke, je potrebné ho pred zimným obdobím presunúť. Ako správne zazimovať oleander?

V článku sa dozviete:

  • Postup zazimovania
  • Čo je potreba
  • Ako dlho to potrvá

Postup zazimovania oleandra

Teplota

Oleander obyčajný je rastlinou, ktorá by nemala byť na mieste, kde je teplota nižšia ako 2 stupne Celzia. Ideálne podmienky počas zimy sú pre tento krík niekde medzi 2 – 12 stupňami Celzia.

Ak je teplota nižšia alebo naopak vyššia, má to za následok, že nebude kvitnúť. A to je práve hlavný dôvod, prečo k jeho zazimovaniu pristúpiť.

Svetlo

Počas zazimovania oleandra je okrem umiestnenia do vhodnej teploty potrebné počítať aj s tým, že táto rastlina musí mať dostatočný prísun svetla. Preto ju umiestnite niekam, kde bude mať dosť denného svetla.

Ak by ste ju dali do tmavých priestorov, začala by postupne strácať svoje listy.

Vetranie

ako zazimovať oleanderDôležité je tiež, aby bol zvolený priestor náležite vetraný. Zamedzíte tak vzniku plesní.

Ak je to možné, miestnosť, kde sa rastlina nachádza, pravidelne počas zimy vetrajte. Nie je však dobré ho nechávať dlhšiu dobu v prievane.

Polievanie oleandra

Počas zimy obmedzte aj polievanie. Túto rastlinu je nutné polievať len natoľko, aby zemina, v ktorej je zasadený, úplne nevyschla.

Pokiaľ ju ale máte v teplejšej miestnosti, polievanie predsa len zvýšte.

Odporúčame tiež používať skôr mäkšiu vodu. Najlepšie je, ak ju tiež necháte chvíľku odstáť, využiť možno tiež dažďovú vodu.

Čo je potrebné k zazimovaniu oleandra?

  • teplota medzi 2 – 12 ° C
  • znížené polievanie
  • svetlé miesto

Ako dlho zazimovanie potrvá?

Oleander, ktorý máte počas leta vonku, bude pravdepodobne nutné presadiť. Urobte to ešte pred príchodom prvých mrazíkov, teda zhruba v októbri.

Samotné zazimovanie je potom už len otázkou niekoľkých minút. Počas zimy ho potom nezabudnite pravidelne zalievať, avšak podľa vyššie uvedeného postupu. Miestnosť tiež vetrajte.

Aké budú náklady ak chcete zazimovať oleander?

Zazimovanie okrasných rastlín a kríkov je nenákladnou záležitosťou. Nie je potrebné investovať do žiadnych špeciálnych prostriedkov, stačí sa držať tohto návodu. Potom sa vám oleander odvďačí tým, že krásne vykvitne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button