Ako spoznať jedovaté rastliny na záhrade?
Bez toho aby sme to často vedeli, veľa kvetov a kríkov alebo stromov, ktoré na záhradách pestujeme, sú jedovaté rastliny. Preto sa dnes s takýmito rastlinami zoznámime. Poznať ich patrí k dôležitým znalostiam, zvlášť tých záhradkárov, ktorí majú malé deti alebo štvornohých domácich miláčikov, ktorí s nimi trávia chvíle na záhrade. Niektoré jedovaté rastliny si teraz priblížíme.
Čo budete potrebovať na spoznanie jedovatých rastlín
- ochranné rukavice pre presádzanie
Lykovec jedovatý
Medzi obzvlášť jedovaté rastliny, ale aj okrasné kríky patrí lykovec jedovatý. Divo rastúci je zákonom chránený. Najviac sú jedovaté zlúčeniny zastúpené v plodoch. Tie sú tak jedovaté, že aj človekom požitých 10 bobúľ môže mať za následok ťažkú otravu a dokonca aj smrť.
Preto sa neodporúča vysádzať tieto, hoci aj nádherne vyzerajúce, ale silne jedovaté rastliny do záhrad, kde sa pohybujú menšie deti. Lykovec je nebezpečný aj pre niektoré zvieratá, ak sa vyskytne, alebo vďaka vtákom je vysievaný na pastvinách.
Pokiaľ si z neho natrháme domov kyticu do vázy, môže nás z jeho omamnej vône začať bolieť hlava!
Dráč obyčajný
Jedovaté zlúčeniny obsahuje aj pomerne hojne používaný dráč obyčajný. Ten často vidíme najmä v živých plotoch a na okrajoch záhrad. U neho sa jed vyskytuje vo všetkých častiach rastliny, okrem plodov. Zvlášť jedovatá je kôra.
Chemikálie vyvolávajú psychické ťažkosti, nervozitu, znepokojenie, poruchy dýchania. Do tela sa zvyčajne dostáva pri poranení tŕňmi, ktorých má rastlina naozaj hojne.
Mahonia cezmínolistá
Podobné alkaloidy obsahuje aj mahonia cezminolistá. Pôsobí narkoticky a spôsobuje mierne zažívacie ťažkosti. Avšak jej bobule majú nepríjemnú horkú chuť, takže je nepravdepodobné, že by boli konzumované.
Cezmína ostrolistá
Avšak konzumácia dekoratívnych červených bobúľ cezmíny ostrolistej môže spôsobiť vážnu otravu dospelého človeka, bohužiaľ boli zaznamenané aj smrteľné prípady. Nečudo, že patrí medzi jedovaté rastliny.
Bršlen európsky
Bršlen európsky, ktorý dorastá až 6 m do výšky obsahuje vo všetkých svojich častiach glykozidy, tie pôsobia na srdcový sval a v semenách sú obsiahnuté dokonca alkaloidy, ktoré môžu spôsobiť otravu, ktorá sa pozná až po 10tich hodinách. Tieto krásne a často aj pre deti lákavé plody môžu byť dokonca príčinou smrti.
Krušpán vždyzelený
Jedovatý alkaloid buxín je obsiahnutý v krušpánovi vždyzelenom. Je jedovatý pre ľudí aj pre zvieratá. Jeho konzumácia ale nie je pravdepodobná.
Kôra a listy obsahujú zmes alkaloidov, predovšetkým buxín, ďalej silicu a triesloviny.
Zimozeleň menšia
Cez 50 špecifických alkaloidov obsahuje zimozeleň. Niektoré jeho obsahové látky sa využívajú vo farmaceutickom priemysle.
Tis červený
Otravy tisom červeným sa prejavujú vracaním, bolesťou žalúdka, hnačkou, kŕčmi, slabým pulzom, v ťažších prípadoch aj bezvedomím, po ktorom môže nasledovať smrť.
Vzhľadom na to, že taxín sa veľmi rýchlo vstrebáva z tráviaceho ústrojenstva, môže smrť prísť doslova v priebehu niekoľkých minút po požití rastliny. V prípade otravy je nevyhnutné okamžite privolať lekársku pomoc.
Tis je jedovatý aj pre zvieratá, napr. pre kone, dobytok, ovce, ošípané, hydinu a i.. Naopak pre hmyz a väčšinu divokých vtákov je tis zrejme úplne neškodný (niektoré vtáky jedia miešky a šíria semená trusom).
Okrem mieška obaľujúceho semená a drevo je celá rastlina prudko jedovatá. Obsahuje zmes približne 10 jedovatých pseudoalkaloidov súhrnne pomenovaných ako taxin, ktorého obsah v ihliciach sa pohybuje od 0,6% do 2% (najviac ho obsahujú v januári, najmenej v máji).
Tuja západná
Tuja sa u nás hojne pestuje v rade foriem v parkoch, na cintorínoch a pod., Väčšinou pod ľudovým názvom „cyprus“.
Predtým býval symbolom smútku. Všetky časti rastliny sú jedovaté, najviac vrcholky mladých vetvičiek. Prítomná je silica s vysokým obsahom účinného tanacetonu glykozidy, gáfor, triesloviny a iné.
V minulosti mala táto, veľmi pekná drevina na svedomí mnoho ľudských životov, v dôsledku neodborného požívania účinných látok, ktoré obsahuje.
… a mnoho ďalších
Rovnako tak je to s rododendronom (Rhododendron), čemericou čiernou (Helleborus niger), durmanom bielym (Datura candida), borievkou (Juniperus), imelom (Viscum), machovkou (Physalis), náprstníkom (Digitalis), srdcovkami (Dicentra) …
U všetkých týchto rastlín bola preukázaná toxicita. Teda bez pochýb patria medzi jedovaté rastliny.
Varovanie
Prvá pomoc
Zásady prvej pomoci sú nasledujúce – ak presádzame alebo zrezávame jedovaté rastliny, používame zásadne ochranné rukavice. Pokiaľ dôjde k požitiu alebo kontaktu s pokožkou, dané miesto umyte prúdom studenej vody.
V prípade prejavu otravy – vracanie, hnačka, bolesť brucha – vyhľadajte okamžite lekársku pomoc. Pokiaľ máte u detí podozrenie na požitie niektoré z jedovatých rastlín, vyvolajte u nich zvracanie.
Pokúste sa identifikovať požite jedovaté rastliny, prípadne ju vezmite so sebou, ak vyhľadáte lekársku pomoc.