NávodyZáhrada

Ako nasadiť reťaz na pílu?

nasadiť reťazKaždá reťazová píla vyžaduje z času na čas nasadiť reťaz, poprípade vykonať jej samotnú údržbu. Častým používaním sa totiž reťaz opotrebováva a je nutné ju odborne nabrúsiť. Tupú reťaz spoznáte ľahko a to podľa jemných pilín, pripomínajúce pilovanie alebo brúsenie dreva. Vybratie reťaze z píly nie je nič zložité. Ťažšie môže byť však jej opätovné nasadenie po nabrúsení. Je potrebné vždy zistiť, aký postup pri nasadzovaní reťaze zvoliť, aby nedošlo k jej poškodeniu a reťazová píla bola plne funkčná.

Čo urobiť ako prvé keď chcete nasadiť reťaz na pílu

Prvou zásadou je, že pri každej manipulácii s pílou musíte dbať na to, aby bola vypnutá. Zvlášť pri elektrických alebo akumulátorových pílach je ľahké na tento úkon zabudnúť. Pri elektrickej píle je vhodné ju vždy úplne vypojiť zo zdroja.

ako nasadiť reťaz na píleSkôr ako pôjdete nasadiť reťaz, skontrolujte správne usadenie samotnej lišty, aby presne pasovala do daného umiestnenia. Napínanie nastavte na nižšiu hodnotu a obopnite lištu reťazou. To znamená, že ju musíte dať na lištu a zároveň okolo hviezdicovej kladky.

Pritom možno ľahko prehliadnuť prvý krok, ktorým je kontrola, aby zuby reťaze boli v správnom smere, teda v smere otáčania pri prevádzke píly.

Ako pokračovať pri nasadzovaní reťaze

Potom vykonajte prvé „hrubé“ dotiahnutie reťaze a lišty. Tento krok je veľmi dôležitý, pretože uvoľnená reťaz by vás mohla poraniť. Nasaďte späť kryt reťaze a dotiahnite matky skrutiek najprv však len zľahka, aby bolo možné dotiahnuť reťaz pomocou príslušnej naťahovacej skrutky.

nasadzovanie reťazeSamotnou skrutkou zvýšte napnutie tak, aby reťaz úplne priľahla k lište, ale taktiež aby sa s ňou dalo pohodlne manipulovať.

Počítajte pritom s tým, že sa vplyvom tepla pri rezaní napnutie o niečo zníži. Preto by ste mali priebežne napnutie kontrolovať.

Samozrejme kontrolu robte len s vypnutým prívodom elektrického prúdu alebo vypnutím motora pri benzínovej píle.

Nezabudnite na nabrúsenie reťaze

Odborné nabrúsenie reťaze a jej optimálne napnutie počas rezania je zárukou bezpečnosti pri práci a dlhšej životnosti reťaze.

Ak nevynecháte ani jeden krok z tohto návodu, mali by ste nasadiť reťaz bez akýchkoľvek problémov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button