Ako a čo urobiť v novembri na záhrade?

čo robiť v novembri a na jeseň na záhradeTento mesiac je mesiacom ukončujúci každoročnú vegetačnú sezónu na našich záhradách. Ako už samo meno mesiaca napovedá, najviac práce budeme mať s hrabaním lístia. November je tiež najvhodnejším obdobím na výsadbu drevín! Ako a čo urobiť v novembri na záhrade?

Čo nám treba na práce na záhrade v novembri:


pohrabanie-listia-v-novembri-a-zalozenie-kompostuKompostovanie listia

Všetko lístie patrí do kompostu. Ak máte na záhrade orech, jeho lístie je potrebné miešať s lístím ostatných stromov, trávou a trochou substrátu. Vysoká vrstva listov na komposte je nevhodná rovnako ako vysoká vrstva trávy. Optimálne je premiešať lístie, trávu, substrát, rozdrvené vetvičky a vňate trvaliek.


Rýľovanie

Treba zrýľovať záhony a pôdu nechať v tzv. hrubej hrude. Mráz si s ňou už poradí. Premŕzanie pôdy pomôže vytvoriť drobnohrudkovitú štruktúru pôdy a tá zaistí dobré prijímanie zimných zrážok.

rýľovanie zahrady na jeseňAk máme na záhrade jazierko, je dobré zabrániť padaniu lístia aj do neho, najlepšie tak, že cez neho natiahneme sieť.

Tento posledný jesenný mesiac je predovšetkým obdobím čistenia a žatvy záhrady. V tejto dobe tiež vzniká najviac rastlinných zvyškov, preto je tiež najvhodnejšie pripraviť kompost. Zo záhrady zbierame už posledné zvyšky úrody a okrem toho aj záhradný nábytok či okrasnú keramiku. Je skrátka dôležité všetko uložiť tak, aby to mráz a sneh nepoškodili.

vápnenie záhrady v novembriVápnenie záhrady

Ak je potreba vápniť záhradu, november je pre to ideálnym obdobím. Na zistenie obsahu vápnika v pôde existuje jednoduchý test: zo záhrady si prinesieme hrudku pôdy, necháme ju úplne vysušiť a potom ju pokvapkáme obyčajným octom. Ak aspoň trochu zašumí, vápnika v pôde je dosť! Ak nezašumí, vápnite.

Presádzanie rastlín a kríkov


Ak napríklad rekonštruujeme staršiu záhradu a cítite potrebu presadiť niektoré urastenejšie kríky, môžeme to urobiť práve v tomto období. Prácu si uľahčíme zviazaním výhonov a konárov k sebe. Budeme sa snažiť vyryť ker s čo najväčším koreňovým balom. Sadíme zo zeme do zeme a pri presune dbáme na to, aby z koreňov zemina neopadala.

jeseň na záhrade a čo robiťPri jesennom upratovaní sa snažíme dvíhať a otáčať všetko, čo dlho ležalo alebo stálo na rovnakom, mieste. Nájdeme tak veľa slimačích vajíčok, ktoré zlikvidujeme. Toto opatrenie výrazne oslabí prvú jarnú slimačiu generáciu. Vajíčka sú rôsolovité, obsahujú teda veľa vody a preto bude postačovať, keď na vzduchu vyschnú. Tiež ich môžu vyzobať vtáky, ak pre nich budú vajíčka dostupnejšie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.